2020 Nüfus Müdürlüğü çalışma saatleri: Nüfus müdürlükleri kaçta açılıp kaçta kapanıyor? - YAZDIR

Nüfus bilgilerinin kayıtlarının tutulması, güncellenmesini sağlayan Nüfus müdürlüklerinin çalışma saatleri vatandaşlar tarafından oldukça fazla araştırılıyor. Kimlik yenileme, pasaport, ehliyet yenileme gibi işlemlerin yapıldığı Nüfus Müdürlükleri saat kaçta kaçta açılıp kaçta kapanıyor, hafta sonu açık mı? İşte araştırılan Nüfus Müdürlükleri çalışma saatleri:

  • GİRİŞ17.02.2020 13:49
  • GÜNCELLEME18.02.2020 17:30

Nüfus müdürlüklerinde kimlik kartı yenileme, sürücü belgesi değiştirme, evlenme, boşanma işlemleri, nüfus bilgilerinin güncellenmesi gibi resmi evraklarda gerekli olan belgelerin düzenlenmesini sağlıyor. İçişleri Bakanlığına bağlı olarak çalışan nüfus müdürlükleri 2017 yılında yürürlüğe giren yeni kimlik kartı uygulaması ile bugünlerde oldukça yoğun bir çalışma dönemi geçiriyor. 31 Aralık 2022 yılına kadar güncellenmesi gereken yeni kimlik kartlarını vatandaşlar, bağlı bulundukları bölgedeki nüfus müdürlüklerinden yenileyebiliyor. Bu günlerde yoğunluk dolayısıyla fazla mesai yapan nüfus birimleri randevu sistemi ile çalışıyor.

 

NÜFUS MÜDÜRLÜKLERİ ÇALIŞMA SAATLERİ

Diğer devlet kurumları gibi  kamu kuruluşu olan nüfus müdürlükleri vatandaşlara hizmet vermeye hafta içi 08.30 saatinde başlıyor. Bu müdürlüklerin öğle tatili ise 12.30- 13.30 arasında gerçekleşiyor. Öğle tatilinden sonra 16.30' akadar çalışmaya devam ediliyor. Bulundukları bölgeye ve yoğunluğa göre çalışma saatleri değişkenlik gösterebiliyor. Eğer sizde nüfus müdürlüklerinde işlem yapmak istiyorsanız yaşadığınız bölgedeki müdürlüğün randevu sisteminden kendinize uygun olan saati seçerek işlem yapabilirsiniz.

HAFTA SONU AÇIK MI?

Nüfus Müdürlükleri belirlenen günlerde randevu sistemi ile kimlik yenileme işleminin dışında Cumartesi, Pazar günleri ve  resmi tatillerde işlem yapmıyor. Bu konu hakkında detaylı bilgi almak isteyen vatandaşlar Alo 199’dan yaşadıkları bölgeye göre bilgi alabilirler. İşte Nüfus Müdürlüklerinin kapalı olduğu milli ve dini bayramlar:

 

 

1 Ocak Yılbaşı Tatili 
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı 
1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü 
19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı
23 Mayıs Ramazan Bayramı
15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü
30 Temmuz Kurban Bayramı
30 Ağustos Zafer Bayramı
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı

ONLİNE İŞLEM YAPABİLİRSİNİZ

Nüfus müdürlüklerine giderek gerçekleştirdiğiniz işlemlerin bazılarını online olarak E-Devlet üzerinden de gerçekleştirebilirsiniz. Adres değişikliği bildirimi, geçici kimlik belgesi
doğrulama, pasaport başvuru işlemleri, sorgulama vatandaşlık başvuru sorgulama gibi işlemler için E-devlet üzerinden hizmet alabilirsiniz. Online olarak nüfus müdürlüklerine gitmeden alabileceğiniz hizmetlerin detaylı listesi:

Alt Üst Soy Bilgisi Sorgulama
Sürücü Belgesi Başvuru Durumu Sorgulama
TC Kimlik Kartı Başvuru Durumu
İsim Denklik Belgesi Başvuru Durumu
Yerleşim Yeri Doğrulama 
Yabancı Kimlik Numarası Sorgulama
Yerleşim Yeri Sorgulama
Vukuatlı Nüfus  Kayıt Örneği Belgesi Sorgulama

NÜFUS MÜDÜRLÜKLERİNDE HANGİ İŞLEMLER YAPILABİLİR

Doğum İşlemleri
Ölüm İşlemleri
Evlenme İşlemleri
Boşanma İşlemleri
Kayıt Düzeltme
Nüfus ve Aile Cüzdanı İşlemleri