Af yasası ne zaman meclise sunulacak? Ceza infaz indiriminden hangi suçlular yararlanacak? - YAZDIR

Mahkum yakınları ve tutuklular tarafından merakla beklenilen yargı paketi hakkında Adalet Bakanı Abdülhamit Gül açıklamalarda bulundu. Af yasası ve ceza indirimi olarak bilinen yeni yargı paketi ne zaman meclise sunulacak? Genel af yasası ne zaman çıkacak, İşte 21 Şubat itibariyle 2020 Af yasasında hakkında son gelişmeler..

  • GİRİŞ24.02.2020 09:34
  • GÜNCELLEME20.03.2020 12:19

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, Ak Parti TBMM Grup toplantısına katılmak için geldiği Meclis’te yeni yargı paketine dair açıklamalarda bulundu. Gazetecilerin soruları üzerine yeni yargı paketinin şu anda gündemlerinde olduğuna değinen Gül, bu konunun meclise ne zaman taşınacağı hakkında gelen soruya “ Şu tarihte olur ya da şu şekilde olur dememiz, Meclis’in saygınlığına, yasamanın asilliğine aykırı olur” diyerek cevap verdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yeni yargı paketiyle ilgili “ Birkaç hafta içerisinde neticiye kavuşur” dediğini belirten Gül, AK Parti grubu öncülüğünde Meclis’in yeni yargı paketi hakkındaki talepleri yerine getireceğini ifade etti. Tutuklu yakınları ve aileleri tarafından yeni yargı paketinin içeriği çok merak ediliyor. Ak Parti grubu tarafından hazırlanan yeni yargı düzenlemesinde  ceza sisteminde köklü değişiklikler olması bekleniyor. İşte mahkumlar tarafından merakla beklenen af yasası, ceza indirimi, genel af konusunda 21 Şubat itibariyle son gelişmeler ve yeni yargı paketinin detayları

 

 

YENİ YARGI PAKETİ CUMHURBAŞKANINA SUNULDU

İlk olarak MHP genel başkanı Devlet Bahçeli tarafından gündeme getirilen ve oldukça fazla tartışılan af konusunun yakın zamanda meclise taşınması bekleniyor. Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ve beraberindekiler yeni infaz düzenlemesi hakkında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a detaylı bir sunum yaptı. Altyapısı Adalet Bakanlığı tarafından hazırlanan infaz düzenlemesinin ne zaman meclise sunulucağı konusunda resmi bir açıklama yapılmazken yakın zamanda bu konunun meclise taşınması bekleniyor.

2020 İKİNCİ YARGI PAKETİ VE AF YASASI DETAYLARI

Cezaevlerindeki doluluk oranlarının artış gösterdiği bu günlerde yeni yargı paketinde yapılacak cezai indirimler araştırılıyor. Meclise sunulacak yeni yargı sisteminden hangi suçluların indirimlerden faydalanamayacakları belli oldu. Cinsel suçlar, uyuşturucu madde ticareti, örgütlü suçlar, kasten adam öldürme ,terör suçu işleyenler ve tekrar suç işleyenler bu indirimlerden faydalanamayacak.

 

 

CEZASIZLIK ALGISI ORTADAN KALKACAK

Toplum tarafından büyük rahatsızlıkla karşılaşılan işlenen bazı suçlar neticesinde suçluların cezalarını, ceza erteleme, para cezasına dönüştürme durumları yeni yargı yasası ile ortadan kalkması planlanıyor. Denetimli serbestliğin ise kapsamı genişletilerek farklı suçlarında bu kapsamda değerlendirilmesi düşünülüyor.

EVDE İNFAZ DÖNEMİ BAŞLIYOR

65 yaş ve üzerinde belirli suçları işleyen mahkumlar için cezalarının kalan kısmını evlerinde çekme imkanı doğuyor. 65 yaş için 1 yıl, 70 yaş için 2 yıl, 75 ve üzeri yaşlar için 4 yıl cezaları olan mahkumlar belirlenen suçlar çerçevesinde cezalarını evlerinde çekebilecek. Ayrıca hamile olup cezaevinde tutuklu olan kadınlarda elektronik kelepçe yöntemiyle cezalarını evlerinde çekebilecek.

SABAH İŞ AKŞAM CEZAEVİ

Hüküm giyen suçlular sabah iş hayatlarına devam edebilecekler akşamları ise cezaevinde cezalarını çekecekler. Aslında bu yöntem günümüzde  6 aya kadar olan cezalarda kullanılabiliyor bu sürenin 2 yıla kadar uzatılması planlanıyor.