Türkiye'de Corona virüs vakası kaça yükseldi! 28 Mart dünyada kaç kişi hayatını kaybetti? - YAZDIR

Corona (COVID-19) virüs salgını yayılmaya devam ediyor. Son verilere göre virüse yakalanan vakaların sayısı 566 bini aşmış durumda. Virüse karşı tüm dünya genelinde tedavi aranırken salgından hayatını kaybedenlerin sayısının 25 bin 423'e ulaştığı belirtiliyor. Türkiye'de ise hasta sayısı 7.402'ye yükseldi. 108 kişinin ise hayatını kaybettiği açıklandı.

  • GİRİŞ28.03.2020 19:57
  • GÜNCELLEME28.03.2020 19:59

İlk defa Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan Korona (COVID-19) virüsüne dair son dakika gelişmeleri her geçen gün gelmeye devam ediyor. 6 kıtada 176 ülkeye yayılan virüs, nedeni ile vaka sayıları artmaya devam ediyor. Bugün itibari ile dünya genelinde 558 binin üzerinde kişiye bulaşan Corona virüsü vakasında 25 bin 423 can kaybı yaşandı. Türkiye'de ise vaka sayısı 7.402'ye yükseldi. Peki Korona virüsünden hangi ülke de kaç kişi hayatını kaybetti? İşte merak edilen detaylar...

TÜRKİYE'DE KORONAVİRÜS KAYNAKLI 108. ÖLÜM

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca resmi Twitter hesabından bugün ki vaka bilançosunu açıkladı yapılan açıklamada Bugün 7.641 test yapıldığı ve 1.704 pozitif vaka tespit edildiğini açıkladı. Toplam vaka sayısının 7.402 olduğu belirtilirken, toplamda 108 can kaybı yaşandığı açıklandı.

MREDEN DÖNEN VATANDAŞLARA UYARI

Bakan Koca, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, umreden dönen vatandaşların 14 gün kuralına uymaları gerektiğini belirterek, şunları kaydetti: 

 

"BİR YURTTAŞIMIZIN TESTİ MAALESEF POZİTİF ÇIKTI"

"Son bir hafta içinde dönen bir yurttaşımızın testi maalesef pozitif çıktı. Yeni vakalardan endişeliyiz. Lütfen ziyaretçi kabul etmeyin. Sağlık taramasından geçmiş olmak sıfır risk anlamına gelmez."

 21 BİN UMRECİ YURDA DÖNDÜ

TÜRSAB’a dahil şirketlerde dahil olmak üzere yaklaşık 21 bin umrecimiz 15 Mart itibarıyla tamamı ülkemize döndü.

CORONA VİRÜS VAKA HARİTASI CANLI

KORONA VİRÜSÜ NEDİR?

Korona virüsleri üst solunum yollarında enfeksiyona yol açabilen viral etkenlerden sadece bir tanesidir. Enfeksiyon pek çok bakımdan mevsimsel gripten ayırt edilemez. Hastalık daha çok hayvanlarda ortaya çıkar. Nadiren hayvanlardan insanlara, insanlardan da diğer insanlara geçiş gösterir. Çin’deki bir deniz ürünleri pazarındaki yılanlardan insanlara geçiş yaptığı düşünülmektedir?

KORONA VİRÜSÜ NASIL BULAŞIR

Ağız burun yoluyla bulaşan virüs, alt solunum yollarına ve daha sonra tüm vücuda yayılabilmektedir. Ölümlerin büyük çoğunluğu alt solunum yolu enfeksiyonlarına bağlı olmaktadır.

KORONA VİRÜSÜNÜN BELİRTİLERİ NELER?

- İştahsızlık ve kilo kaybı
- Ateş
- Halsizlik ve durgunluk
- Karın bölgesinin şişmesi
- Görme sorunları, gözün sulanması ve gözde renk değişimi
- Solunum sorunları ve nezle
- Denge sorunları

KORONA VİRÜSÜNÜN TEDAVİSİ NE?

Hastalığın herhangi bir ilaç tedavisi bulunmamaktadır. Antibiyotikler hastalığa karşı etkisizdir. İstirahat, dengeli beslenmek ve evde kalarak hastalığın yayılmasını engellemek yapılması gerekenlerdir.

KORONA VİRÜSÜNDEN NASIL KORUNULUR?

Maske takılması, ellerin sık sık yıkanması, öksürük ve hapşırık durumunda mendil kullanılması, yabancı yüzeylerle temas sonrası ellerin hiçbir şekilde yüze, burna, ağza ve gözlere temas ettirilmemesi gerekmektedir.

Hasta kişilerden ve kapalı mekanlardan mümkün olduğunca uzak durulması hem bu virüsün hem de diğer solunum yolu virüslerinin bulaşmaması için etkili bir yöntemdir.
Yeni tip Korona virüs, bugüne kadar çoğu Asya’da olmak üzere 10’dan fazla ülke ve bölgede görüldü. Bu vakalar Çin halk cumhuriyetinde bulunmuş olan kişilerdi. Son 2 hafta içerisinde Çin Halk Cumhuriyeti seyahat öyküsü olup, ateş, nefes darlığı veya grip semptomları olan kişilerin hekim kontrolü önerilir.