Darbeci Hafter'in hedef aldığı Mitiga Havalimanı'nda uçuşlar yeniden başladı - YAZDIR

Libya'nın başkenti Trablus'un tek sivil havalimanı Mitiga'da, Halife Hafter'e bağlı milislerin bu sabah düzenlediği roket saldırıları nedeniyle askıya alınan uçuşlar yeniden başladı.

  • GİRİŞ29.02.2020 00:44
  • GÜNCELLEME29.02.2020 00:44
  • KAYNAKAA

Birleşmiş Milletler (BM) nezdinde tanınan Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) tarafından yürütülen Öfke Volkanı Operasyonu Sözcüsü Mustafa el-Mecei, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Mitiga Havalimanı'nda uçuşların yeniden başladığını söyledi.

Mecei, Libya'nın doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Hafter'e bağlı milislerin düzenlediği saldırı sonucu havalimanında oluşan hasarın boyutlarına ilişkin ise bilgi vermedi. 

Hafter'e bağlı milislerin bu sabah, Trablus'un dünyaya açılan tek kapısı olan Mitiga Havalimanı'nı 25 adet roketle hedef alması sonucu havalimanındaki bir hangarda yangın çıkmıştı. Yangının ardından havalimanında uçuşlar durdurulmuştu. 

Öfke Volkanı Operasyonu Basın Merkezi'nden yapılan yazılı açıklamada da Hafter’e bağlı milislerin bugün Mitiga Havalimanı ve etrafındaki bölgelere 60'tan fazla roket atıldığı belirtilmişti.