İsrail'de bir kişi 'pasif aşı' ile koronavirüsü yendi! Bir aşı açıklaması da DSÖ'den - YAZDIR

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) farklı ülkelerden 70 aşı çalışmasının bulunduğu bilgisini paylaştı. Örgütten yapılan açıklamaya göre; 3 aşıda, insan üzerindeki test çalışmaları resmen başladı. Açıklamada, bir çalışmanın Faz 2, iki çalışmanın ise Faz 1 test aşamasına geçmiş olduğu kaydedildi. İsrail'de ise, 29 yaşındaki genç ama durumu ağır olan bir kişi "pasif aşı" yöntemiyle koronavirüsü (Kovid-19) yendi.

  • GİRİŞ13.04.2020 17:24
  • GÜNCELLEME13.04.2020 17:33

Çin'in Wuhan kentinde başlayan koronavirüs salgını tüm dünyada etkili olan bir pandemiye dönüştü.

 

SON GELİŞMELER PAYLAŞILDI

Dünyanın dört bir yanından araştırmacılar salgını önleyecek aşıyı geliştirmek için çalışmalar yapıyor. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) yaklaşık 2 milyon insanı etkileyen ve 114 binden fazla insanın ölümüne sebep olan Kovid-19 salgınındaki son gelişmeleri paylaştı.

 

3 AŞIDA, İNSAN ÜZERİNDEKİ TEST ÇALIŞMALARI BAŞLADI

DSÖ'nün açıkladığı son rapora göre dünya genelinde 70 farklı aşı çalışması yapılıyor. Bu 70 çalışmadan ise üçü insanlı testlere başladı.

ABD'deki Moderna ve Inovio Pharmaceuticals adlı şirketlerin çalışmaları insan testlerinde ilk aşamaya geçmiş durumda.

Salgının merkezi Çin'deki Beijing Teknoloji Enstitüsü ve Hong Kong merkezli CanSino Biologics şirketinin ortak geliştirdiği aşı ise insan testlerinde ikinci aşamaya geçti.

CanSino mart ayında yaptığı açıklamada Çinli yetkililerden insanlı testlerin başlaması için onay aldıklarını duyurmuştu.

DİĞER AŞI ÇALIŞMALARI

İrili ufaklı onlarca şirket aşının geliştirilmesi için çalışmalar yapıyor.

İlaç devleri Pfizer ve ve Sanofi gibi şirketlerin de klinik öncesi aşamada olduğu belirtildi.

Avustralyalı araştırmacılar da klinik testlerden birkaç hafta uzakta olduklarını duyurdu.

Koronavirüs aşısının geliştirilmesinin 2021'i bulacağı belirtiliyor.

OXFORD: EYLÜL AYINDA HAZIR OLABİLİR

Geçtiğimiz günlerde İngiliz Times gazetesine konuşan Oxford Üniversitesi aşı bilimi profesörü Sarah Gilbert ise, Kovid-19 aşısının eylül ayında hazır olabileceğini söylemişti.

İSRAİL'DE BİR KİŞİ "PASİF AŞI" İLE KORONAVİRÜSÜ YENDİ

İsrail'nin önemli gazetelerinden Jerusalem Post, geliştirilen yeni "pasif aşı" ile 29 yaşındaki durumu ağır olan bir hastanın iyileştiğini duyurdu. 

Haberde bahsedilen "pasif aşı", koronavirüs tedavisinde yeni umut olarak görülen ve yakın zamanda Türkiye'de de uygulanmaya başlanan "plazma tedavisi"... Koronavirüs tedavisi görmüş ve hastalıktan kurtulmuş kişilerden alınan örnekler titizlikle incelendikten sonra, tedaviye muhtaç kişilere veriliyor.