DSÖ'den Çin'e şartlı onay: COVID-19'un yayıldığı vahşi hayvan pazarlarını yeniden açabilirsiniz - YAZDIR

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, vahşi hayvan pazarlarının yalnızca gerekli koşulları sağlaması durumunda yeniden açılması gerektiğini söyledi. Yeni virüslerin yüzde 70'inin hayvanlardan insanlara bulaştığının tahmin edildiğini kaydeden Ghebreyesus, yaşanacak başka salgınları önlemek için pazarlarda vahşi hayvan satışının düzenlenmesi gerektiğini dile getirdi.

  • GİRİŞ18.04.2020 12:17
  • GÜNCELLEME19.04.2020 11:22
  • KAYNAKİHA

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına ilişkin yaptığı açıklamada vahşi hayvan pazarlarının kapalı kalması gerektiğini belirtti.

 

BAŞKA SALGIN TEHLİKESİNE DİKKAT ÇEKİP ŞARTINI AÇIKLADI: VAHLŞİ HAYVAN PAZARLARINA DÜZENLEME GETİRİLMELİ

 

Yeni virüslerin yüzde 70'inin hayvanlardan insanlara bulaştığının tahmin edildiğini kaydeden Ghebreyesus, yaşanacak başka salgınları önlemek için pazarlarda vahşi hayvan satışının düzenlenmesi gerektiğini söyledi.

ŞARTLI ONAY: GIDA SAĞLIĞI VE HİJYEN KOŞULLARINA UYMAK KOŞULUYLA YENİDEN AÇILABİLİR

Koronavirüs salgınının ortaya çıktığı düşünülen Çin'in Wuhan kentinde benzeri pazarlarda ilk vakaların tespit edildiğine işaret eden Ghebreyesus, bu pazarların dünya çapında milyonlarca insan için önemli bir istihdam ve gıda kaynağı olduğunu ancak yalnızca sıkı gıda güvenliği ve hijyen standartlarına uymaları koşuluyla yeniden açılmaları gerektiğini belirtti.

"BU TARZ PAZARLARIN GÜVENLİ BİR ŞEKİLDE İŞLETİLMESİ İÇİN ÇALIŞMALAR YÜRÜTÜLÜYOR"

Ghebreyesus, DSÖ'nün bu tür pazarların güvenli bir şekilde işletilmesine ilişkin yönergeler geliştirmek için Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ve Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü'yle birlikte çalışma yürütüldüğünü ifade etti.