İOKBS sınavı ne zaman yapılacak? MEB İlkokul ve ortaokul bursluluk sınav tarihleri! - YAZDIR

MEB bursluluk sınavı İOKBS ne zaman yapılacak? Sorusu en çok araştırılan konuların başında geliyor. MEB İOKBS sınav tarihleri duyurdu. İlkokul ve ortaokul öğrencilerinin hazırlandığı sınava girebilmeleri için bazı kriterleri yerine getirmesi gerekiyor. Peki İOKBS sınavı ne zaman yapılacak? İşte MEB bursluluk sınavı tarihleri..

  • GİRİŞ22.06.2020 12:24
  • GÜNCELLEME22.06.2020 12:24

Milli Eğitim Bakanlığı, bu yıl yapılacak İOKBS sınavında öğrencilerin eğitim gördükleri sınıfın birinci dönem konularından sorumlu olduğunu açıkladı. İOKBS bursluluk sınavına İlköğretim 5-6-7-8 ve Ortaöğretim 9-10-11 sınıf öğrencileri katılabiliyor. Öğrencilerin sınava katılabilmeleri için sınıf tekrarı yapmamış olması, sınavın yapıldığı yıl içerisinde okul değiştirmeye yönelik ceza almamış olması gerekiyor. Peki İOKBS sınavı ne zaman yapılacak? İOKBS sınav tarihi değişecek mi? İşte MEB bursluluk sınavıyla ilgili yapılan son açıklama...

 
 

İOKBS SINAVI NE ZAMAN YAPILACAK?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada  6 Haziran Cumartesi günü yapılacağı ilan edilen 2020 Yılı İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı’nın (İOKBS) 5 Eylül 2020 Cumartesi günü gerçekleştirilmesine karar verildiği belirtildi.

llköğretim ve Ortaöğretim öğrencilerinin hazırlandığı bursluluk sınavında öğrencilere 100 test sorusu yöneltiliyor .Hazırlanan 100 soru için öğrencilere sınavda toplam 120 dakika veriliyor.

İOKBS sınavına girecek 5,6,7 sınıflar için Türkçe 25, Matematik, 25, Fen Bilimleri 25, Sosyal Bilgiler dersinden 25 soru soruluyor. 8 sınıflar için ise  Türkçe 25, Matematik 25, Fen Bilimleri 25, Sosyal Bilgiler 25 ( İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi) sorusu soruluyor.

9, 10 ve 11. Sınıflar için İOKBS sınavında   Türk Dili ve Edebiyatı 25, Matematik 25, Fen Bilimleri 25,(Fizik, Kimya ve Biyoloji)  Sosyal Bilimler 25 (Tarih, Coğrafya ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi) sorusu soruluyor.

İOKBS bursluluk sınavında Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinden sorumlu olmayan 5,6,7 sınıf öğrencileri için Sosyal Bilgiler dersinden 8 soru soruluyor, Eğitimlerine  hazırlık sınıfı  (8.sınıf)  9, 10, 11 sınıftan devam eden öğrencilere ise  Sosyal Bilimler derslerinden aynı sınıf seviyelerine göre sorular soruluyor.

İOKBS SINAV KONULARI

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk yaptığı açıklamada koronavirüs sebebiyle öğrencilerin sınavlarda  yüz yüze eğitimde gördükleri konulardan sorumlu olacağını açıklamıştı. Geçtiğimiz haftalarda İOKBS sınav konularına belirten Bakan  Selçuk” Bu sınava girecek öğrencilerimiz de bulundukları sınıfların birinci dönem müfredat ve kazanımlarından sorumlu olacaklar. Ayrıca bu sınava girecek 10. ve 11.sınıf öğrencilerimiz 9. sınıfın tüm müfredatından sorumlu oluyorlardı. Bu kapsamı da daralttık ve 10. ve 11.sınıf öğrencilerimiz de sadece 9. sınıfın birinci dönem müfredat ve kazanımlarından sorumlu olacaklar."dedi.

İOKBS BAŞVURU ŞARTLARI!

İlköğretim( 5,6,7,8) ve Ortaöğretim öğrencilerine(9,10,11) eğitim hayatlarında maddi destek sağlamak amacıyla düzenlenen sınava başvurmak isteyen öğrencilerin bazı başvuru kriterlerini yerine getirmesi gerekiyor. İşte gerekli kriterler:

Türkiye Cumhuriyeti veya KKTC vatandaşı olmak

Sınıf tekrarı yapmamış olmak

Sınavın gerçekleştiği yıl içerisinde okul değiştirmeye yönelik ceza almamış olmak

Ailenin yıllık olarak kazandığı ücretin, belirlenen yıllık ücretten düşük olması