İŞKUR işsizlik maaşı ne zaman ödenecek? - YAZDIR

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk Mayıs ayı işsizlik maaşı ödemelerinin öne çekildiğini duyurmuştu. Peki İşsizlik maaşı ne zaman yatacak?

  • GİRİŞ02.06.2020 09:31
  • GÜNCELLEME02.06.2020 09:31

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk: “Mayıs ayına ilişkin işsizlik ödeneği ödemelerini bugünden itibaren ödemeye başlayacağız.” dedi. Peki işsizlik maaşını kim ne zaman alacak? 2020 yılı işsizlik maaşı ne kadar?

 

2020 İŞSİZLİK MAAŞI NE KADAR?

Günlük işsizlik ödeneği, sigortalının son dört aylık prime esas kazançları dikkate alınarak hesaplanan günlük ortalama brüt kazancının %40’ı olarak hesaplanmaktadır. Bu şekilde hesaplanan işsizlik ödeneği miktarı, aylık asgari ücretin brüt tutarının %80’ini geçememektedir. İşsizlik ödeneği damga vergisi hariç herhangi bir vergi ve kesintiye tabi tutulmaz.

 

- En yüksek işsizlik maaşı 2.336,53 TL

- En düşük işsizlik maaşı  1.168,27 TL

İŞSİZLİK MAAŞI ÖDEMELERİ NE ZAMAN?

Sosyal Koruma Kalkanı kapsamında tüm toplum kesimlerini desteklemeye devam edeceklerini belirten Bakan Selçuk, “Mayıs ayına ilişkin işsizlik ödeneği ve kısa çalışma ödeneği ödemeleri, yoğunluğun önlenmesi amacıyla 1-5 Haziran tarihleri arasında gerçekleşecek. Buna göre; T.C. Kimlik Numaralarının son hanesi; 0 olanlara 1 Haziran’da, 2 olanlara 2 Haziran’da, 4 olanlara 3 Haziran’da, 6 olanlara 4 Haziran’da, 8 olanlara da 5 Haziran’da ödemeler yapılacak.” açıklamasını yaptı.

İŞSİZLİK MAAŞI BAŞVURU NASIL YAPILIR?

Hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde başvuru yapılması gerekiyor. Koronavirüs nedeniyle İŞKUR üzerinden başvurular internet ortamından alınıyor. Bu nedenle başvuru işlemlerinizi elektronik ortamda www.iskur.gov.tr adresinden yapabilirsiniz.

İşsizlik maaşının ödenebilmesi için sigortalı işsizlerin iş almaya hazır durumda olması gerekiyor. İşsizlik ödeneği başvurusu ile kişinin iş arayan kaydı yapılmakta veya güncellenmektedir. Böylece sigortalı işsizlerin danışmanlık, işe yerleştirme ve mesleki eğitim hizmetlerini alması sağlanıyor.

İŞSİZLİK MAAŞI NE ZAMAN YATACAK?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Mayıs ayı işsizlik ödemelerini de öne çekildiğini belirtti. Normal şartlarda işsizlik maaşları her ayın 5'inde hesaplara yatırılmaya başlanıyor ve işsizlik maaşları PTT şubelerinden alınıyor. Şu an için net tarih belli olmasa da önümüzdeki günlerde belli netleşmiş olacak.

İŞSİZLİK MAAŞI SÜRESİ NE KADAR?

Hizmet akdinin feshinden önceki son üç yıl içinde;

- 600 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 180 gün,

- 900 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 240 gün,

- 1080 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 300 gün,

süre ile işsizlik maaşı ödeniyor.