Netanyahu'dan itiraf: Müslüman ülkeler... - YAZDIR

İsrail ile BAE arasındaki normalleşme süreci uluslararası gündemdeki yerini korurken Başbakan Netanyahu, ülkesinin diplomatik ilişkiye sahip olmadığı bazı Arap ve Müslüman ülkelerin liderleriyle kamuoyuyla paylaşılmayan çok sayıda gizli görüşme yaptıklarını itiraf etti. Daha önceden de bilinen ancak ispat edilemeyen bu durumun gerçekliği ortaya çıktı.

  • GİRİŞ30.08.2020 17:56
  • GÜNCELLEME01.09.2020 10:17
  • KAYNAKAA

İsrail ile başta Körfez devletleri olmak üzere pek çok Arap ve Müslüman ülkenin gizli görüşmeler yaptığı, diyalog gerçekleştirdiği yıllardır biliniyordu. Her ne kadar bunlar gerçeğe yakın iddialar olsa da kanıtlanamadığı için net bir şey söylenemiyordu. Gerek İsrail ve gerek diğer ülkeler bu durumu sürekli yalanlarken, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'dan normalleşme sürecinde itiraf gibi bir açıklama geldi.

 

Netanyahu ülkesinin diplomatik ilişkiye sahip olmadığı bazı Arap ve Müslüman ülkelerin liderleriyle kamuoyuyla paylaşılmayan çok sayıda gizli görüşme yaptıklarını söyledi. 

GÖRÜŞME İTİRAFI

 

Netanyahu, ABD Başkanı Donald Trump'ın danışmanı Jared Kushner, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı ​​Robert O'Brien ve ABD'nin İran Özel Temsilcisi Brian Hook'un aralarında bulunduğu heyeti Batı Kudüs'teki Başbakanlık ofisinde kabul etti. 

Kabul sonrasında açıklamalarda bulunan Netanyahu, Umman ve Çad'ı ziyaret ettiğini hatırlatarak, "Bu görüşmeler (Umman ve Çad ziyareti) kamuoyuyla paylaştığımız adımlar ama İsrail ile ilişkilerini normalleştirmek isteyen birçok Arap ve Müslüman ülkelerin lideriyle kamuoyuna paylaşmadığımız görüşmeler oldu." ifadelerini kullandı. Bir itiraf niteliğinde olan Netanyahu'nun sözleri, malumun ilamı olmuş oldu. Zira Netanyahu ve diğer ülkeler görüşmeleri her zaman yalanlıyordu.

"SONSUZA KADAR BEKLEMEMİZ GEREKECEK"

Görüşmenin ardından Netanyahu, Kusner ve O'Brien düzenledikleri ortak basın toplantısında İsrail ile Birleşik Arap Emirlikleri arasında varılan ilişkilerin normalleştirilmesi anlaşması hakkında değerlendirmelerde bulundu. 

İsrail'in Filistin ve diğer Arap ülkeleriyle barış yapılamaması nedeniyle Filistin yönetimini suçlayan Netanyahu, “Filistinliler uzun zamandır Filistin ile İsrail'in yanı sıra İsrail ile Arap ülkeleri arasında barış sağlanmasını veto ettiler. Onları (Filistinliler) beklerse, sonsuza kadar beklememiz gerekecek." iddialarını dile getirdi.

DİĞER ARAP VE MÜSLÜMAN ÜLKELERLE NORMALLEŞME

O'Brien konuşmasında Trump'ın Tahran ile varılan nükleer anlaşmadan çekilmesinin ardından İran'ın "görülmemiş" bir ekonomik krizle karşı karşıya olduğunu dile getirdi.

BAE ile İsrail arasında varılan anlaşmaya da değinen O'Brien, "Diğer Arap ve Müslüman ülkelerin de kısa süre içinde BAE'yı takip ederek İsrail ile ilişkilerini normalleştireceğine inanıyoruz." değerlendirmesinde bulundu.  

Trump danışmanı Kushner ise BAE ile İsrail arasında varılan anlaşmanın iki ülke arasında "ekonomik ve güvenlik alanında "inanılmaz" bir iş birliği doğuracağını ifade etti. 

Kushner ve O'brien aralarında bulunduğu ABD'li yetkililer yarın İsrail heyetiyle birlikte İsrail'in ulusal hava yolu şirketi El Al'a ait uçakla Abu Dabi'ye gidecek.