Beyaz lahana turşusu nasıl yapılır? Lahana turşusu kaç günde olur? - YAZDIR

Kış aylarında en çok tüketilen gıdalardan olan lahana turşusu, lezzeti ve faydalarının yanında oldukça kolay hazırlanabilmektedir. Birkaç basit malzemeyle hazırlanan lahana turşusunun tam kıvamında olması için bazı püf noktaları bulunmaktadır. Peki lahana turşusu nasıl hazırlanır? İşte tam kıvamında lahana turşusu tarifi...

  • GİRİŞ17.10.2020 10:01
  • GÜNCELLEME17.10.2020 17:45

Kış ayların yemeklerin yanında bolca tüketilen turşu, mevsiminde yetişen ürünlerin daha uzun vadede ve sağlıklı şekilde tüketilebilmesi hazırlanmaktadır. Lahana turşusu, az malzemeyle oldukça kolay hazırlanabilmektedir. Lahananın kendi besin değerleri ve sağlığa olan faydalarının yanında bir de fermente edilerek tüketilmiş olması bağışıklık sisteminin ciddi şekilde güçlenmesine yardımcı olmaktadır. Lahana turşusunu hazırlarken lahanaların erimemesi ve tam kıvamında olması için bazı önemli püf noktalar bulunmaktadır. 

Biber turşusu nasıl yapılır? Kıtır kıtır ev yapımı biber turşusu tarifi...

LAHANA TURŞUSU NASIL HAZIRLANIR?

Malzemeler:

1 top (orta boy) beyaz lahana

3 baş sarımsak

1 çay bardağı kaya tuzu

1 tatlı kaşığı limon tuzu

2 çorba kaşığı nohut

1 avuç maydanoz

2 su bardağı üzüm sirkesi

Su

Karışık turşu nasıl yapılır? Turşu erimemesi için yapılması gerekler

LAHANA TURŞUSU NASIL HAZIRLANIR?

Lahana turşusunu hazırlarken ilk olarak lahana ve maydanozlar özenle yıkanıp 10 dakika kadar sirkeli suda bekletilir. İyice temizlenip yıkanan lahanalar küçük parçalara bölünerek kesilir ve turşu kabının içerisine lahanaları koymadan önce nohutlar eklenir. Ardından bir miktar lahana bir miktar sarımsak şeklinde bidon dolana kadar devam edilir. Bidon doldurulduktan sonra en üste maydanozlar eklenir. Sarımsak, maydanoz ve lahanalar bidona doldurulduktan sonra turşu suyu hazırlanmaya başlanır. Kaya tuzu, limon tuzu, sirke ve su derin bir kapta tuzlar çözülünceye kadar karıştırılır. Hazırlanan su turşu bidonuna doldurulur ve kapağı sıkıca kapatılır. Turşunun tam kıvamında olması için 20-25 gün kadar bekletilir. 25 günün sonunda tüketilmeye başlanabilir.

Kornişon salatalık turşusu nasıl yapılır? Ölçülü salatalık turşusu tarifi...

LAHANA TURŞUSU YAPARKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

Lahanaların erimemesi ve kıtır kıtır olması için lahanaların ezik ve çürük olmamasına dikkat edilmesi tavsiye edilir. Lahanaların doğru şekilde seçilmesinin ardından sirke ve tuz oranını tam tutturmak gerekir. Sirke ve tuz da keskin yapılara sahip olduğundan dolayı lahanayı eritip yumuşamasına neden olabilir. Sirke ve tuzun ölçülü ve doğru miktarda kullanılmasının yanında turşunun hazırlandığı bidon da çok önemlidir. Genellikle cam kavanozlarda daha lezzetli ve sağlıklı hazırlandığından dolayı plastik şişler yerine cam kavanozlarda hazırlanması tavsiye edilmektedir.