Cumhurbaşkanı Erdoğan önemli açıklamalar - YAZDIR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, G20 Zirvesi'ne İstanbul'dan canlı bağlantıyla katılarak önemli açıklamalarda bulundu. Başkan Erdoğan, "Suriye'de DEAŞ'la göğüs göğüse çarpışan tek NATO ülkesiyiz." ifadelerini kullandı.

  • GİRİŞ22.11.2020 16:49
  • GÜNCELLEME23.11.2020 18:00

"Salgının yoksulluk ve eşitsizlik başta olmak üzere birçok sorunu daha da derinleştirdiğini görüyoruz" ifadelerini kullanan Erdoğan, Türkiye'nin son 6 yıldır en fazla mülteciye ev sahipliği yapan ülke olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Vahdettin Köşkü'nden canlı bağlantıyla G20 Zirvesi'nde yaptığı açıklamalar şu şekilde;

Türkiye son 6 yıldır dünyada en fazla mülteciye ev sahipliği yapan ülkedir. Üstelik bu çabaları bize verilen destek sözleri yerine getirilmemiş olmasına rağmen yapıyoruz.

 

 

"İYİ NİYETLİ BİR TUTUM DEĞİL"

Salgının yoksulluk ve eşitsizlik başta olmak üzere birçok sorunu daha da derinleştirdiğini görüyoruz. Salgın hem mevcut düzenin çarpıklıklarını gözler önüne sermiş hem de tüm insanların aynı gemide olduğunu bir kez daha hatırlatmıştır. Suriye'den Libya'ya kadar farklı cephelerde yürüttüğümüz mücadelenin önemi ortaya çıkmıştır. Hal böyleyken ülkemizin attığı adımların eleştiriye maruz kalması iyi niyetli bir durum değildir. 

"YALNIZ BIRAKILMAMIZA RAĞMEN 9 BİN DEAŞ'LIYI YAKALADIK"

Yalnız bırakılmamıza rağmen bugüne kadar 9 bin yabancı DEAŞ'lı savaşçıyı yakaladık ve ülkelerine gönderdik. Bir dönem teröristlerin cirit attığı bölgeleri güvenli hale getirdik. 

 


"ÇİFTE STANDARTLARIN OLUŞMASINA İZİN VERİLMEMELİDİR"

İnsanlık olarak el ele verdiğimizde sıkıntılarımızın daha da hafifleyeceğine inanıyoruz. Sadece bugünü değil yarınları da düşünmeliyiz. İklim değişikliği ile mücadeleye aktif katkı sağlıyoruz. Elektriğimizin yüzde 63'ünü yerli ve yenilenebilir kaynaklardan üretiyoruz. Çevre kirliliği ile mücadele edilirken çifte standartların oluşmasına izin verilmemelidir. Ülkemizin BM İklim Değişikliği Ek 1 listesinden çıkartılmasını bekliyoruz. 

İnsana hizmet etmeyen, insana huzur, esenlik ve değer vermeyen, adaleti ve güvenliği temin etmeyen bir sistemin başarı şansı yoktur. Hırs, tahakküm, adaletsizlik ve rant üzerine kurulu mevcut küresel ekonomik mimarinin ne insanı ne de tabiatı koruması mümkündür.