Korkutan tablo: Yeraltındaki su da kurudu! - YAZDIR

Küresel ısınmanın etkileri kendini gün geçtikçe gösterirken Trakya’da kuraklık yaşanıyor. Yeraltı sularının kritik seviyeye geldiğini belirten Prof. Dr. Halim Orta, “Hep yeraltı suyunu kullanmaya çalışıyoruz, onu da tükettik” dedi.

  • GİRİŞ10.01.2021 07:20
  • GÜNCELLEME10.01.2021 09:06
  • KAYNAKDHA

Türkiye'nin buğday, ayçiçeği, çeltik gibi ürünlerinin en önemli merkezlerinden olan Trakya, son 91 yılın en kurak dönemini yaşıyor. Üreticiler, ayçiçeği ve buğday gibi ürünlerde kuraklık nedeniyle verim kaybı yaşarken Devlet Su İşleri (DSİ) verilerine göre, bölgedeki barajlarda doluluk oranı yüzde 33 olarak ölçüldü. Kuraklığın yaşandığı Trakya’da yeraltı suları da tükenmeye başladı. Tarımın yanı sıra bölgede artan sanayi kuruluşları, yeraltı sularının tükenmesinde önemli etken olarak gösterildi. Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi’nden Prof. Dr. Lokman Hakan Tecer, “Şöyle kabaca bir hesapla Tekirdağ bölgesinde 16-17 hektometreküp kadar bir yeraltı suyu seviyesi kaldı. Yani bu tüketim biçimiyle yeraltı su seviyesinden artık istifade edilemeyecek noktaya geleceğiz, bu kaçınılmaz” dedi.

 

 

‘CİDDİ BİR SIKINTIDAYIZ´

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi Biyosistem Mühendisliği Arazi ve Su Kaynakları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Halim Orta ise “Ciddi bir sıkıntıdayız. Zor günlerimiz için yeraltı su seviyelerini korumamız gerekiyor. Yerüstü su kaynaklarının tamamını kullanılabilir hale getirmemiz lazım. Hep yeraltı suyunu kullanmaya çalışıyoruz, onu da bitirdik tükettik“ diye konuştu.