Üniversiteler ne zaman açılacak? YÖK’ten heyecanlandıran açıklama! Yüz yüze eğitime fakülte.. - YAZDIR

Üniversitelerin açılabilmesi için Yükseköğretim Kurulu Sağlık Bakanlığından akademisyen ve akademik kadro için aşıda öncelik talep etmişti. Aşı vurulmaya başlanmasının ardından gözler üniversiteler bahar döneminde açılacak mı? sorusunun yanıtına çevrildi. Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi Necmi İlhan üniversitelerin kendi koşulları doğrultusunda yüz yüze eğitime karar verebileceğini ifade etti.

  • GİRİŞ16.01.2021 17:08
  • GÜNCELLEME16.01.2021 20:13

Üniversiteler ne zaman açılacak? Önlisans ve lisans eğitimi alan binlerce öğrenci bu sorunun cevabını araştırıyor. Sağlık Bakanlığı akademik kadronun ve üniversite personellerinin kademeli olarak aşılanacağını açıkladı. Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı ve  Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi  İlhan üniversite öğrencilerinin okullarını çok özlediğini belirterek sabırlı olunması gerektiğini ifade etti. Açıklamasının devamında üniversitelerin kendi imkanları doğrultusunda yüz yüze eğitime geçelebileceğini ifade eden İlhan, 2 ve 4 yıllık üniversite eğitimi alan öğrenciler için önemli ipuçları verdi. İkinci dönem için üniversitelerin hazırlık yapması gerektiğini belirten İlhan risk faktörüne vurgu. yaptı. Peki üniversiteler bahar döneminde açılır mı? İşte öğrencilerin merakla takip ettiği o açıklama...

Üniversite öğrencilerine aylık 400 TL burs müjdesi! Burs başvurusu nereden, nasıl yapılır?


ÜNİVERSİTELER NE ZAMAN AÇILACAK?

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı, Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı ve Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan yapılan aşı çalışmalarını vurgu yaparak Bakanlığın değerlendirme yapacağını belirtti.

İkinci dönem için her fakülte ve üniversite kendi alt yapısı ve kapasitesinde değerlendirme yapması gerektiğini belirten İlhan “  Yine üniversitelerde uzaktan eğitime geçebilirler, yüz yüze eğitime geçebilirler, kısmi olarak yüz yüze eğitime geçebilirler. Süreyi biraz uzatarak yaz döneminde de eğitime devam edebilirler. Yeter ki risk azalsın.” dedi.

Üniversite öğrencilerinin okullarını çok özlediğini belirten İlhan biraz daha sabırlı olmak gerektiğinin altını çizerek “ Her üniversite kendi imkanları kendi eğitim koşulları kendi fakültesinin gerekleri doğrultusunda uzaktan eğitime ya da yüz yüze eğitime karar verecektir” dedi.

ÖĞRETİM ÜYELELERİ 2. AŞAMADA AŞI OLACAK!

Sağlık Bakanlığı tarafından aşı uygulanacak meslek grupları açıklandı. Hizmetin sürdürülebilmesi öncelikli sektörler şu şekilde;

A1- Milli Savunma Bakanlığı, A2 - İçişleri Bakanlığı, A3 - Kritik görevlerdeki kişiler, A4 - Zabıta, özel güvenlik, A5- Adalet Bakanlığı, A6 - Cezaevi, A7 - Eğitim sektörü (öğretmenler ve öğretim üyeleri), A8 - Gıda sektörü (SGK kayıtlarına göre) çalışanları (fırın, yemek fabrikaları, gıda imalathaneleri, ambalajlanmış su üreticileri vb.), A9 - Taşımacılık (SGK kayıtlarına göre) sektöründe çalışanlar

REKTÖRDEN KRİTİK AKADEMİK TAKVİM AÇIKLAMASI!

Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü, Prof. Dr. İbrahim Özcoşar sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada Pazartesi günü ilgili kurullarla konuşarak, resmileştirdikleri karar ile yüz yüze eğitim şartlarının oluşacağını umarak akademik takvimlerini ileri aldıklarını açıkladı. Mardin Artuklu üniversitesinde bahar dönemi 15 Mart’ta başlayacak.

AŞI PROGRAMINA DAHİL EDİLMESİ ÖNEM TAŞIYOR!

Yükseköğretim Kurulu, Sağlık Bakanlığına gönderdiği yazıda Yükseköğretim kurumlarında yüz yüze eğitim öğretim faaliyetlerinin en kısa sürede başlatılabilmesi ve sağlıklı bir şekilde yürütülmesi için görev yapan öğretim üyesi, akademik personel ve idari çalışanların aşılanma çalışmalarına dahil edilmesi talebinde bulundu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca aşının lojistik planlaması ile ilgili detayları ele alarak Acil Kullanım Onayını takiben tüm adımları hızlı bir şekilde hayata geçirmek için hazırlık yapıldığını açıkladı.  En önemli gündemlerinin aşılama çalışmaları olduğunu belirten Bakan daha önce yaptığı açıklamada gelen aşıların 14 gün sürecek teste tabi tutulacağını belirtmişti. Aşılarla ilgili çalışmalar sürerken test aşamasının sona ermesiyle kademeli olarak aşılamaların başlaması bekleniyor.

HANGİ ÜNİVERSİTELER UZAKTAN EĞİTİM ALIYOR?

Koronavirüs tedbirleri kapsamında tüm üniversiteler uzaktan eğitime geçiş yaptı. İşte uzaktan eğitime geçen öğrenci sayısı yüksek olan üniversiteler;