Üniversiteler bahar döneminde açılacak mı? Yüz yüze eğitime başlanmasıyla ilgili kritik karar! - YAZDIR

Üniversiteler bahar döneminde açılacak mı? Yükseköğretim Kurulu Başkanı Yekta Saraç Sağlık Bakanlığından ikinci dönem için görüş alacaklarını söyledi. Üniversiteler kendi koşullarına göre uzaktan veya yüz yüze eğitim şekline karar verilecek. Üniversitelerin açılma tarihi araştırılırken Harran ve Mersin Üniversitesinden flaş açıklamalar geldi. Peki üniversiteler ne zaman açılacak?

  • GİRİŞ30.01.2021 13:55
  • GÜNCELLEME30.01.2021 16:42

Üniversiteler bahar döneminde açılacak mı? İkinci dönemin başlamasına kısa bir zaman kala üniversitelerde nasıl bir yol haritası izleneceği öğrencilerin gündeminde ilk sırada yer alıyor. 2020 yılının Mart ayından beri ödev, ders, sınav gibi ölçme değerlendirme işlemlerini uzaktan tamamlayan öğrenciler bahar dönemi için yapılacak açıklamaya kilitlendi. Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada her üniversitenin kendi koşullarını göz önünde bulundurarak online veya yüz yüze eğitim kararı verebileceğini belirten bir ifade kullandı. Vaka sayılarındaki düşüş ve üniversitelerde görev yapan akademik kadronun aşılama çalışmalarına dahil edilmesiyle üniversiteler ne zaman açılacak? sorusu önlisans ve lisans öğrencileri tarafından merak edilmeye başlandı. Yüz yüze eğitimle ilgili iki kritik adım atıldı. Mersin Üniversitesi bahar yarıyılı uygulamalı derslerin yüz yüze verilebileceğini açıklarken Harran Üniversitesi bahar döneminde hibrit eğitim modeli uygulanacağını duyurdu. İşte yapılan son açıklamalar...

Aylık 1500 TL geri ödemesiz burs başvuru ekranı | TOG Vakfı Eğitim burs başvurusu nasıl yapılır

BAHAR DÖNEMİNDE UYGULAMALI DERSLER YÜZ YÜZE İŞLENECEK!

Mersin Üniversitesi resmi internet sitesinden “ 2020-2021 Eğitim - Öğretim Yılı Bahar Yarıyılı Eğitim - Öğretim Süreçlerine İlişkin Uygulama Yöntemi” başlıklı bir yazı yayımladı.  Yapılan paylaşıma göre teorik derslerin tamamının uzaktan eğitim ile işlenmesine karar verildi. Uygulamalı dersler  uzaktan eğitim yoluyla veya 19 Nisan 2021 tarihinde başlamak üzere Akademik Takvimde belirtilen Bahar Eğitim-Öğretim döneminin son dört haftasında yüz yüze işlenebilecek. İşte açıklamadan öne çıkan kısımlar;

Uygulamalı derslerden yüz yüze işlenecek olan dersler 40 dakika olarak işlenecektir.

Derse ait sınavların (vize, yarıyıl sonu, bütünleme, mazeret) online, ödev, proje vb. yöntemlerden hangisiyle yapılacağı konusu ilgili Birim Yönetim Kurulları tarafından belirlenecektir.

Bahar Yarıyılı içerisinde yapılacak olan staj uygulamalarıyla ilgili uygulama yöntemleri Birim Yönetim Kurulları tarafından belirlenecektir.

Ek Sınavlar yüz yüze yapılacaktır. Sınavın uygulanmasında ilgili birimler sınav planlamasını yaparak öğrencilere duyuracak ve gerekli tedbirleri alacaktır.

 Üç Ders Sınavları yüz yüze yapılacaktır. Sınavın uygulanmasında ilgili birimler sınav planlamasını yaparak öğrencilere duyuracak ve gerekli tedbirleri alacaktır.

HARRAN ÜNİVERSİTESİ BAHAR  DÖNEMİNDE  HİBRİT EĞİTİME GEÇİYOR!

Harran Üniversitesi 2020-2021 eğitim öğretim yılı bahar dönemi sürecine ilişkin bilgilendirme metni yayımlandı. Üniversiteden yapılan açıklamada bu eğitim döneminde faaliyetlerin hibrit eğitim modeli ile gerçekleştirme kararı alındığı açıklandı.

Önlisans ve lisans programlarında teorik dersler ile teorik- uygulamalı derslerin teorik kısımları uzaktan eğitim yoluyla işlenecek. Teorik ve uygulama içerikli derslerin uygulama bölümleri, birimlerin alacağı kararlar doğrultusunda uzaktan veya yüz yüze biçimde işlenebilecek. İşte yapılan açıklama;

YÖK SAĞLIK BAKANLIĞINDAN GÖRÜŞ ALACAK!

Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç yaptığı açıklamada her hafta küresel salgın dünyadaki gidişatını incelediklerini ve hangi tedbirlerin alındığını dikkate aldıklarını açıkladı.  Öğrencilerin yüz yüze eğitime başlamak istediklerini belirten Saraç " Online eğitim, örgün öğretimin alternatifi olamaz. Ancak kamu sağlığını tehdit eden bir durum varsa bakanlığın görüşlerini dikkate almalıyız. Örgün eğitime bütünüyle geçmeye karar verildiğinde sadece İstanbul'a yüz binlerce öğrenci gelecek. Öyle 2-3 ilden değil, bütün illerden öğrenci İstanbul'a aynı tarihlerde gelecek. Belli aralıklarla da kendi il, ilçelerine gitme gelme durumları, yani büyük bir hareketlilik olacak." dedi.

Açıklamasının devamında hareketliliğin bütün iller için geçerli olacağına dikkat çeken YÖK Başkanı " Biz Sağlık Bakanlığının görüşlerini ikinci dönem için ilerleyen süreçte alacağız. Bu görüşe göre üniversitelerimizi yönlendireceğiz." ifadelerini kullandı.