Çetiner Çetin: Gara'daki operasyonda Türk askeri Rus mayınlarına dikkat etmeli - YAZDIR

Habertürk yazarı Çetiner Çetin "Gara'da ne işimiz var?" adlı köşe yazısında, yürütülen "Pençe-Kaplan 2" operasyonuna değinerek, bölgenin PKK açısında önemini, geçmişini, dengelerini ve harekatın hedefini değerlendirdi.

  • GİRİŞ13.02.2021 13:28
  • GÜNCELLEME15.02.2021 08:43
  • KAYNAKHABERTÜRK

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) terör örgütü PKK'nın Kandil ve Sincar'dan sonraki en kritik kamplarının bulunduğu Irak'ın kuzeyindeki Gara bölgesine yönelik başlattığı "Pençe-Kaplan 2" operasyonu kararlılıkla devam ediyor.

MEHMETÇİK KIŞ ŞARTLARINA RAĞMEN TERÖRÜN BELİNİ KIRIYOR

Sahanın son derece hareketli olduğunu dile getiren Habertürk yazarı Çetiner Çetin, harekatın eksi 20 derecede, ABD'nin PKK'ya verdiği yeni nesil silahlar ve aldığı teknik teçhizata rağmen sürdüğünü kaydetti.

SİHA'LAR OPERASYONDA ÇOK ETKİN

PKK'nın bölgedeki varlığını yüzde 65 oranında sınırlandırıldığını kaydeden Habertürk yazarı, Türkiye'nin bölgede kuruduğu üslere değinerek şu değerlendirmede bulundu;

"Türkiye, Gara ve Kanireş bölgesi dışındaki alanlarda yeni üsler kurdu. İlk kez bölgedeki sivil halk ile iletişim geliştirildi. İHA'ların ve özellikle SİHA'ların devreye girmesi ile birlikte Türkiye de buralarda önemli ölçüde kontrolü sağlamış oldu."

"MEHMETÇİK RUS YAPIMI MAYINLARA ÇOK DİKKAT ETMELİ"

Konuyu 1996'ya götüren Çetin, Saddam Hüseyin'in devrilmesi sonrasında PKK'nın, Irak ordusunun Musul ve Bağdat depolarından elde ettiği silahlara değindi. 2003'te Irak'ta savaşın başlamasıyla örgütün yine, Musul ve Bağdat'taki askeri depolardan Rus yapımı mayınları çaldığını belirten Çetiner Çetin, "Operasyon planlandığı gibi ve projeksiyon ölçeğinde devam ediyor. Zira 2003'te Irak savaşının başlamasından sonra PKK, Musul ve Bağdat'taki askeri depolardan çaldığı Rus yapımı mayınların bir kısmını sınır hattımızdaki son kalesi olan Gara bölgesini tuzaklamak için kullanıyor. Bu nedenle Özel Kuvvetlere mensup askerlerimiz oldukça dikkatli hareket etmek durumunda" ifadelerini kullandı.

OPERASYONUN HEDEFLERİ

PKK'nın Türkiye sınır hattında kaybettiği alanların ardından Gara bölgesini Kandil ile Sincar hattı arasındaki koordinasyon ve lojistik merkezine dönüştürmesi üzerine TSK'nın düğmeye bastığını söyleyen Çetin, operasyonun hedeflerini şu cümlelerle sıraladı;

"Burayı Sincar-Kandil'e alternatif olarak gören terör örgütünün bölgede kurduğu lojistik kampı, siyasi eğitim kampı ve sağlık birimlerinin olduğu iki üssü hali hazırda operasyonların hedefinde.

İlk aşamada bölgede yüzde 75 düzeyinde bir kontrolün sağlanması hedefleniyor. Bu sağlandıktan sonra Gara-Kanireş hattında operasyonel sürecin başlatılması amaçlanıyor. Zira bu operasyonlar neticesinde Kandil ile Sincar arasındaki bağ büyük ölçüde kopmuş olacak.

Operasyonun ilk aşamasında TSK'nın hedefi, PKK'nın Gara bölgesinde yer alan Sidari, Nirani, Museleka, Bilindbazi ve Şkeftiyan kampların ortadan kaldırmak...

Eğer Sincar'a yönelik bir operasyon gerçekleşecekse bunun öncesinde yolu açmak gerekiyor. Gara operasyonun maksadı ve manası budur."