Bayrampaşa Belediye Başkanı Aydıner'den İBB'ye çağrı: Bu projeleri acilen bitirin - YAZDIR

Bayrampaşa, 10 yıldır Belediye Başkanı Atila Aydıner'e emanet. Görev süreci boyunca ilçenin çehresini değiştiren projelere imza atan Aydıner, Haber7 Genel Yayın Yönetmeni Osman Ateşli'nin sorularını yanıtladı. İBB yönetiminin, projelerine sahip çıkmadığını belirten Aydıner, "Şu anda yedinin üzerinde proje duruyor. Bu projelerin acilen İBB tarafından yapılmasını istiyorum" ifadelerini kullandı.

  • GİRİŞ04.03.2021 16:08
  • GÜNCELLEME04.03.2021 18:04
  • KAYNAKHABER7

Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydıner, Bayrampaşa'daki yeni binasına taşınan Kanal7 Medya Grubu'na 'hayırlı olsun' ziyaretinde bulundu. Aydıner, Haber7 Genel Yayın Yönetmeni Osman Ateşli'nin sorularını yanıtladı. 

Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydıner - Haber7 Genel Yayın Yönetmeni Osman Ateşli.

AYDINER'DEN 'HAYIRLI OLSUN' ZİYARETİ

Belediyecilikte 10.yılınız. 10 yılda yapmış olduğunuz bir sürü hizmet var. Bayrampaşa’ya neler kattınız, ne gibi çalışmalar yaptınız?

Öncelikle teşekkür ediyorum Kanal7, Ülke TV, Radyo 7 uzun yıllardan beri yayın hayatına devam etmiş olan kuruluşlar. Sizleri ziyarete geldik. Gösterdiğiniz incelik ve nezaketten dolayı teşekkür ediyoruz.

Siyasi hayatımız çok eskiye dayanıyor. Sevgili Cumhurbaşkanımız ile birlikte Kasımpaşa’da başlayan siyasi hayatımız oldu ve bu günlere kadar devam ediyor.

16 Mart 2011 yılında 10'uncu yılımızı inşallah gerçekleştireceğimiz yıl dönümünde belediye başkanı oldum. Belediye Başkanı olduktan sonra çok büyük projeleri Bayrampaşa’mızda gerçekleştirdik. Bilim merkezleri, kültür merkezleri, kütüphaneler, otoparklar, kentsel dönüşüm projeleri yaptık. Yine aynı şekilde park ve bahçelerin sayılarının arttırılması gibi birtakım projelerle bugüne kadar geldik.

Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydıner, Haber7 çalışanlarını ziyaret etti.

"OTOPARK SORUNUNU ÇÖZDÜK"

Bunların içerisinde en çok yapmış olduğumuz en önemli projeler otopark sorunuydu. Ben yönetime geldiğimde 1700 adet araçlık otoparkımız varken bugün Allah'a şükür 8000 adet araçlık otoparkı Bayrampaşa’da gerçekleştirdik. 6 bin 700 civarında otopark yaptık. Bir nebze olsun Bayrampaşa’yı rahatlatma imkânımız oldu.

Bayrampaşa Atatürk Parkı Zemin Altı Otopark.

Yine aynı şekilde çevre yolu caddesinde ortalama 1000 adet araçlık açık bir otopark ile ilgili protokolü yaptık ve burayı da halkımızın hizmetine geçirdik şu anda otoparkımız çalışıyor böylece 8000 bine yakın araçlık otoparkı Bayrampaşa’ya kazandırmanın mutluluğunu yaşıyorum.

Bayrampaşa çok merkezi bir ilçe bu merkezi ilçeye bir yıl içerisinde sırf bir alışveriş merkezine 32 milyon vatandaş girip çıkmış ve bunların hepsi arabaları ile buraya geliyor haliyle otoparklar dolup taşıyor. Çok yoğun bir yer o nedenle buradan Bakırköy’e 5-10 dakikada varabiliyorsunuz, Taksim'e 10 dakikada varabiliyorsunuz.

BAYRAMPAŞA'DA KENTSEL DÖNÜŞÜM

Kentsel dönüşüm projesinin altında da 4500 yakın araç orada aynı zamanda bizim 350 yatağa kadar çıkaracağımız Bayrampaşa Devlet Hastanesi… Hastanenin projesi bitti bakanlıkta. Yüksek gerilim hattının trafolarının sökümüne başlandıktan sonra oraya temel atılıp hastane yapılacak.

Yine konutların hemen yan tarafında Bakırköy istikametine giderken 8 bin metrekarelik bir meydan oluşturmak istiyoruz. Meydanın yanında da kentsel dönüşüm projesine 15 bin metrekarelik yeşil alan kazandırarak ilk kent meydanını nasip olursa oluşturmak istiyoruz.

Bayrampaşa Belediyesi Musiki Cemiyeti.

"A'DAN Z'YE BİZ YAPTIK"

Tabi bunların bütün projelerini, planlarını hepsini A'dan Z'ye kadar biz yaptık. Bu projelerin içinde okul var kreş alanı var planda bunları yerleştirdik. 2372 adet dairenin hemen alt kısmında iki katlı dükkanlar var alışveriş merkezleri var. Şimdiki dileğimiz bugünkü mevcut iktidarımızın bunları bir an önce gerçekleştirmesi. Bu tabii entegre bir proje. İstanbul’un ve ülkemiz için gerçek bir kentsel dönüşüm projesi.

Vatandaşın nasıl bir avantajı var? Kiraya çıkmamış oluyor. Çok güzel bir proje. Bayrampaşa’mıza armağan ettik. Ben bundan dolayı da vefat eden çok kıymetli, İstanbul’a çok güzellikler kazandırmış olan Kadir Topbaş büyüğümüze teşekkür ediyorum.

"RUMELİ KÜLTÜRÜNÜ BAYRAMPAŞA'DAN UZAKLAŞTIRMAK İSTEMİYORUZ"

Bizim Bayrampaşa iki kültürdür hem Rumeli hem de Anadolu kültürü var. Rumeli kültüründe sokaklarda nişan, düğün ve asker uğurlaması yaparlar. Bu kültürü Bayrampaşa’dan uzaklaştırmak istemiyoruz. Bu nedenle bizde fazla site yoktur. O nedenle Bayrampaşa’nın bu kültür dokusunu korumaya çalışıyoruz. Cezaevi içerisinde de sokak kültürünün devamını sağladığımız için vatandaş oraya rağbet etmeye başladı. Bu nedenle ben burada şunu ifade etmek istiyorum, halkımız gelsin dairelerine yerleşsinler ve böylece orası da iyi bir yaşam merkezi olarak yoluna devam etsin. Hastanenin konumu ile ilgili olarak belediye başkanı olarak ben bakanlık ile sürekli irtibat halindeyim. En kısa zamanda oradaki enerji hattını eski ünitesinin bir an önce sökülüp kaldırılmasıyla ilgili olarak da takibimizi devam ettiriyoruz. Hemen o kalkar kalkmaz da temeli halkımız ile beraber atacağız.

İstihdam ve kariyer ile ilgilide çalışmalarınız var. Bunlardan da bahsedebilir misiniz?

Biz sonuçta iş ve işçi bulma kurumu değiliz sonuç itibariyle. İŞKUR’umuz var. Vatandaş oraya müracaat ediyor onlarda ilgili çalışmalarını yürütüyor. Biz de kariyer merkezi gibi bir yer açalım dedik. Bayrampaşa’mızdaki gençlerimizin, iş bulamayan kişileri istihdam edelim istedik. Birçok işyeri, atölye ve fabrikalar olduğu için bunlarla ilgili gidip bir görüşme yaptık. Biz size istediğiniz vasıfta elemanları gönderelim hiç olmazsa Bayrampaşa’da halkımıza iş bulalım, istihdam yaratalım dedik. Allah’a şükür şu anda geçen size gelmeden önce sayıya baktığımda 4 binin üzerinde vatandaşımızın iş istihdamında bulunmuşuz. Bunların hemen hemen üç de ikisi çalışıyor. Kalan üç de birini de göndermişiz anlaşamamışlar veya işi beğenmemiş. 

Bayrampaşa Belediye Başkanı Aydıner, Gelişigüzel Kahve'de gençlerle birlikte.

GENÇLERE DAVET

Ben buradan tüm genç kardeşlerime özellikle ortaokul, lise ve üniversiteli kardeşlerime ısrar ediyorum, gelin Bayrampaşa Gençlik Merkezimizin içerisinde bulunan kütüphanemizde mutlaka ders çalışın. Orada bir de kafemiz var onun içinde de kütüphanemiz var. Orada sohbet arkadaşlıkları oluşturun.

Ben bazen oraya gidip gençler ile sohbet ediyorum. Gruplar halinde arkadaşlarınız ile gelin. Orada çeşitli söyleşiler yapalım.

Bayrampaşa Türk İslam Sanatları Merkezi.

"33 TANE KURSUMUZ VAR"

Şimdi yeni yeni projeler yapıyoruz. Gençlik ve Spor Bakanlığımız ile birlikte ortak projeler üreteceğiz. Sayın Bakanımız merkeze bir ziyarette bulundular. Kendilerini orada ağırladım. Hatta bizim bir radyomuz var sizin Radyo 7 gibi. Orada da kendisi ile söyleşi yaptık. Bakanlık geçen hafta bize gençlerin kullanabileceği malzemeler gönderdi. Aynı zamanda enstrümanlar gönderdiler. Bu enstrümanlar içerisinde gitar, keman, kanun, bateri, def ve davul var. Bu enstrümanlar için yeni sınıflar yapıyoruz. Gençlere burada kurslar açacağız. Ayrıca bizim orada 33 tane kursumuz var. Hitabet, diksiyon, Boşnakça, Arnavutça, muhasebe, İngilizce vb. bir sürü kursumuz mevcut. Pandemi döneminde online olarak devam ettik.

"KİŞİ BAŞI YEŞİL ALANI 0,9 METREKAREDEN 4,5 METREKAREYE ÇIKARDIK"

Bayrampaşa gibi nüfus yoğunluğunun çok olduğu ilçelerde bazı şeyleri yapmanın zorluğu da var. Buna rağmen yeşil alanlar konusunda ciddi bir çalışmanız var. Bu konuda neler söylemek istersiniz? 

Şu an kişi başı 0,90 metrekare düşen yeşil alanımızı bugün 4,5 metrekareye çıkartma imkanına kavuştuk. Şimdi bunu büyütüyoruz. Buradan Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Murat Kuruma da teşekkür ediyorum. Sayın Cumhurbaşkanımıza bir millet bahçesine Bayrampaşa'nın da ihtiyacı olduğunu sunduğumuzda Cumhurbaşkanımız Sayın Bakanımıza talimat verdiler. 45 bin metrekarelik bir arazi üzerinde yakın zamanda büyük bir millet bahçesiniz Bayrampaşa'mıza kazandırmanın mutluluğunu yaşayacağız. Bayrampaşa Kartaltepe’de olacak. İçerisinde bir mescidin, parkın, kitap kafesinin yer alacağı güzel bir proje olacak. Onun dışında benim Sayın Cumhurbaşkanımıza getirdiğim bir proje var. Bir üniversitenin Bayrampaşa'mıza kazandırılması ile ilgili. Daha öncesinde özel bir üniversite vardı taşınınca bir boşluk oldu. Bayrampaşa’da çok da genç bir nüfus var. Onların da talepleri çok yoğun. Allah nasip eder de gerçekleştirirsek Belediye Başkanı olarak ben mutluluktan uçarım. Proje bitmez ama bizim gönüllerin projesini yapmamız lazım. Sayın Cumhurbaşkanımızın da dediği gibi siz gönüllerin başkanı olun, kimsesizlerin kimsesi olun, nasıl sessiz yığınların sesiysem siz de bunu olun diyor biz de oluyoruz. Biz herkes ile dostuz herkes ile otururuz bir masada, anlaşırız, sohbet ederiz. Çünkü bizim için belediye başkanları halkın ulaşabildiği, halkın akil adamlarıdır, danışılan insanlardır. Biz siyaset üstü insanlarız. Bizim için şu partilidir, bu partilidir yok. Ben 300 bin kişilik nüfusun hizmetkarıyım.  

Yenilenen yüzüyle Yahya Kemal Parkı.

"İBB'YLE ARAMIZDA AYRI GAYRI YOKTU"

Bayrampaşa ilçelerin kesişim noktası. Önemli bir ilçe. İstanbul’un merkezi diyebileceğimiz bir yerdesiniz. İBB’nin el değiştirmesi sonrasındaki süreçte zorlandığınız konular oldu mu?  

İBB’nin malı ile ilçe belediyelerinin malı birbiriyle entegreydi. Yani aramızda ayrı gayrı yoktu. Birçok projemizi de İBB’nin proje dairesinde yapıyorduk. Biz istiyoruz ki mevcut devlette devamlılık esastır mevcut İBB Belediye Başkanımız yine aynı şekilde İstanbul’un Başkanıdır. Dolayısıyla bu hizmetler de Bayrampaşalıya ve İstanbulluya yapılan hizmetlerdir. O halde İstanbul’a yapılan bu hizmetleri de siz yarım kalanları tamamlamak zorundasınız. Biz bunu istiyoruz.

Bayrampaşa Belediye Başkanı olarak da şu anda yedinin üzerinde proje duruyor. Ben buradan bir kez daha seslenmek istiyorum. Bu projelerin acilen İBB tarafından yapılmasını istiyorum. Bu benim doğal hakkımdır. Ben bunların sözünü halkıma vermişim, benim seçim vaadim. İBB’nin benim arkamda olması lazım.

Eski cezaevi alanı kentsel dönüşüm projesi.

Hiçbir ilçe belediyesinin bütçesi bu makro projeleri yapmaya uygun değil. 39 ilçe belediye başkanının hiçbiri yapamaz. Arkasında mutlaka Büyükşehir’in gücü olması gerekir. İBB Başkanı ile hiçbir sıkıntımız yok. Mesela Lunapark alanımız var o projenin olması için 4 yıl uğraştım. Şu anda kapısı kilitli yapamıyoruz. Atölye garajımız vardı o da kaldı onun da tamamlanmasını istiyorum. Bir spor kompleksi yapılıyor onun yapımı yavaşladı, yine altı otopark üstü yeşil olan bir yer vardı onun kamulaştırılması durdu, Tuna caddesinde olan bir yerin de kamulaşması durdu. Yani bunlar tabii ki bizi etkiledi. Böyle olmamalı. Büyükşehir ilçe belediyeleri ile anlaşarak bu işi yürütmeliler.  

Bayrampaşa E-5 yan yol.

Pandemi döneminde zorlu bir süreçten geçiyoruz. Nasıl yürüttünüz bu süreci? 

Bayrampaşa olarak işe dört elle sarıldık. Özellikle müdürlerimiz çok aktif çalıştı. Gece gündüz demeden çalışmalarımızı yürüttük. Kaymakamlık ekiplerine araç, şoför ve eleman takviyesi yaptık. Özellikle filyasyon grubuna eleman takviyesi yaptık. Hemen hemen bütün işyerlerini ilaçladık. Korona virüse yakalanmış olan vatandaşların binalarını ilaçladık. Camiler, okullar, berberler, diş hekimleri, eczaneler yani yakın temas olan her yeri ilaçlama yaptık. Arabalar, otobüsler, taksiler hızlı bir şekilde ilaçlandı. Şu anda vaka sayımız çok minimalize oldu. İyi bir çalışma ortaya koyduk. Vaka sayımız aşağıya doğru inişte ama tabi sıfırlanmadık. Günlük 50 civarında yeni vaka çıkıyor. Sayın Cumhurbaşkanımızın açıklaması ile bazı işyerleri açılıyor. Ancak rehavete kapılmamamız gerektiğini bir kez daha ifade ediyorum. İtalya’da, Almanya’da, İngiltere’de, İspanya’da çok vahim tablolar var. Biz şükürler olsun o tabloları yaşamadık. Süreci Cumhurbaşkanımızın talimatları ve Sağlık Bakanımızın çalışmaları ile iyi bir noktaya getirdik. Biz pandemi sürecini Dünya’da en planlı programlı yürüten ülke olduk. Tedavide de çok başarılıyız. Hiçbir ücret talep etmeden vatandaşlarımıza Korona virüs tedavisini yapıyoruz. Şu anda bile Avrupa ve Amerika aşıyı para ile yapıyor. Öyle az bir para da değil. Biz beş kuruş para almadan ücretsiz aşılama yapıyoruz. Yine yoğun bakın üniteleri, oksijen tüpleri ve ilaçlar dahil olmak üzere her şeyi halkımızın hizmetine sunuyoruz. Tüm bu çerçeve içerisinde bizim pandemiyi çok rahat geçirdiğimizi ama bazı vefatlarımızın olmasından dolayı da üzüntü duyduğumuzu söyleyebilirim. Vefat eden tüm vatandaşlarımıza da Allah’tan rahmet diliyorum. Mekanları da inşallah cennet olsun. Bütün tedbirlerimiz devam ediyor. Biz bunun kökünü kurutacağız. Bu milletin bunu yapacağına ben inanıyorum. Bayrampaşa halkı da vefakardır, cefakardır, sokağa çıkmaz, dolaşmaz, çift maske takar, sosyal mesafeyi mutlaka korur ve mutlaka hijyene de önem verir.  

Son olarak, Bayrampaşa’da kültürümüzün devam etmesini isteyen bir Belediye Başkanıyım. “Kardeşlik Sınır Tanımaz” diye bir projemiz vardı. Rumeli ve Balkanları kapsayan 14 yıldır devam eden bir proje. Bu sosyal ve bir kültür projesidir. Önümüzdeki yıllardan itibaren de projemizi tekrar gerçekleştirmeyi istiyoruz. Pandemi münasebeti ile ara verdiğimiz bir proje. Anadolu’da “Kardeşlik Sınır Tanımaz” projemizi 3 yıl boyunca gerçekleştirdik. Özellikle Devlet Demiryolları’ndan kiralamış olduğumuz 3 vagonumuz ile Anadolu’yu vilayet vilayet dolaştık.

Her inmiş olduğumuz istasyonda çok mükemmel iftar programları yaptık. Yemeği orada yaptık, oranın Belediye Başkanını, Sivil Toplum Örgütlerini oraya davet ettik. Balkan ayağında da Hırvatistan’dan başladık, Sırbistan, Karadağ, Arnavutluk, Makedonya’ya kadar dolaştık. İnşallah orada kalıcı eserlerimizi yapmaya devam edeceğiz. Bizi takip edin.  

Bayrampaşa Belediyesi'nin planlanan projelerinden biri: 300 yataklı yeni devlet hastanesi.