Korona virüsün yeni belirtileri ortaya çıktı! Salgın tamamen değişti! Artık BİRİNCİ gün... - YAZDIR

Son 1 yıl içinde milyonlarca kişiye bulaşan ve binlerce kişinin hayatını kaybetmesine yol açan korona virüs, mutasyona uğramasıyla birlikte çok daha hızlı yayılmaya başladı. Yayılma hızının hapşırık ve burun akıntısı gibi nezle belirtilerinin de korona virüsün yeni semptomları olduğu tespit edildi. Peki korona virüsün gün gün belirtileri nelerdir? İşte korona virüsün seyrini değiştiren yeni belirtiler...

  • GİRİŞ06.04.2021 13:25
  • GÜNCELLEME06.04.2021 17:50

1 yılı aşkın süredir tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüs salgınında çeşitli önlemler alınmaya devam ederken virüsün farklı bir belirtisi ortaya çıktı. Mutant virüsün bulaşma oranı daha fazla olduğundan hapşırık ve burun akıntısı gibi nezle semptomlarının da büyük oranda korona virüs belirtisi olmaya başladığı görülmeye başlandı. 

Mutant virüs, sosyal mesafenin olmadığı kalabalık ortamlarda hızla yayılması, vaka sayısının giderek artacağı riskini göstermektedir. Mutant virüsün bulaşmadaki artış oranı ve gösterdiği farklı semptomlarla durumun ciddiyetini göz önüne sermektedir. 

Covid-19 Semptom Değişikliği

Geçen yıldan bu yana genellikle yüksek ateş, eklem-kemik ağrıları, halsizlik, tat ve koku kaybı gibi semptomlarla kendini gösteren korona virüs, mutasyona uğrasıyla birlikte daha hızlı yayılmaya ve bunun yanında mevsimsel olarak görülen hapşırık ve burun akıntısı da belirtileri arasında görülmeye başlandı. Mutant virüste ölüm oranı daha az olsa da kronik rahatsızlığı olan ve 55 yaş üstü bireyler için hala büyük bir risk taşıdığı belirtilmektedir. 

Nezle belirtileriyle hastaneye gidip korona virüs testi yaptıran kişilerin de büyük oranda covid-19 pozitif olduğu rastlanmaktadır. 

Korona Virüs Yeni Belirtisi

Yüksek ateş, eklem-kemik ağrısı, halsizlik gibi belirtilerinin yanında nezle de covid-19 belirtileri arasında yer aldı. Bunlar dışında gözde kızarıklık, şişme, iltihaplı göz akıntısının da korona virüsün nadiren görülen semptomlar arasında olduğu belirtilir. 

Korona Virüs Gün Gün Belirtileri


1-3 Gün: Yükse ateş, kas ve kemik ağrıları başlar. Bununla birlikte hapşırık ve burun akıntısı meydana gelir. 

3-5 Gün: Hastalığın iyiden iyiye kendini göstermeye başladığı süreçtir. Yüksek ateş devam ederken kişinin varsa kronik rahatsızlığına bağlı olarak nefes darlığı, şiddetli öksürük ortaya çıkar.

5-7 Gün: Bazı hastaların bağışıklığına bağlı olarak 7. Günden sonra iyileşme süreci başlarken kronik rahatsızlığı olan kişilerin hastalığın en şiddetli göründüğü zamandır. Göğüs ağrısı, nefes darlığı, boğazda kuruluk gibi semptomlar görülmeye başlar.

7-9 Gün: Solunum güçlüğü çekmeye devam eden hastaların hastanelerde yoğun bakım ünitelerine alınır. Bağışıklığı güçlü ya da kronik rahatsızlığı olmayan kişilerin ise iyiden iyiye tedavi olduğu görülür. Bununla birlikte bağışıklık sistemi güçlü olan bireylere korona virüs, tat-koku kaybı, burun akıntısı ve hapşırık gibi semptomlar görülerek 9-10 gün içinde iyileşmesi beklenir.