Kabine Toplantısı ve Bilim Kurulu ne zaman toplanacak? Toplantı tarihi değişti! - YAZDIR

Vaka sayılarının hızla artmasının ardından gözler yapılacak Kabine toplantısı tarihlerine çevrildi. Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu, yeni yol haritasının belirlenmesi için 8 Nisan Perşembe günü toplanması bekleniyordu. Bakan Fahrettin Koca, düzenlenecek Bakanlar Kurulu’nda detaylı bir sunum gerçekleştirecek. Ramazan ayından önce yeni uygulamalar hayata geçirilecek. Peki Kabine Toplantısı ve Bilim Kurulu ne zaman?

  • GİRİŞ09.04.2021 09:12
  • GÜNCELLEME09.04.2021 09:12

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başkanlığında yapılacak Kabine toplantısının tarihi, vatandaşlar tarafından gündemin en çok araştırılan konularından birisi oldu. Ramazan ayında vaka sayılarının düşürülmesi için harekete geçen Sağlık Bakanlığı  tedbirlerin boyutunu ve önlemlerin yeterliliğini görüşmek üzere toplandı. Bakanların katılımıyla gerçekleştirilen Kabine Toplantısında karar alınırken Bilim Kurulu tavsiyeleri ve görüşleri dikkate alınıyor. Çok riskli şehirlerde zorlayıcı kısıtlamalar gündeme gelirken, orta ve yüksek riskli illerde sayıların daha da artmaması için ek tedbirler alınması planlanıyor. Peki Kabine Toplantısı ne zaman yapılacak? İşte tüm Türkiye’nin beklediği toplantının tarihi…

Bilim Kurulu Toplantısı Ertelendi!

Koronavirüs Bilim Kurulu, Ramazan ayına kısa bir zaman kala 8 Nisan Perşembe günü toplanması bekleniyordu.  Ramazan sebebiyle toplantının 12 Nisan Pazartesi günü yapılması kararı alındı. Yüksek riskli il sayısının son açıklanan verilere göre 17’den 58’e yükseldi. Bu yükselişin önüne geçmek ve vakaların düşmesini sağlamak amacıyla yeni tedbirler ve kısıtlamaların yol haritasının oluşturulması için Bilim Kurulu önümüzdeki Pazartesi günü toplanacak. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yapılan toplantı sonrası açıklama yapması bekleniyor.

Kabine Toplantısı Ne Zaman Yapılacak?

Bilim Kurulu toplantısının görüş ve tavsiyeleri dikkate alınarak yeni tedbir ve kararlar için yetki Kabine’de bulunuyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Genişletilmiş İl Başkanları toplantısında yaptığı açıklamada Ramazan ayında yeni kısıtlama ve tedbirlerin gelebileceğinin  sinyallerini net bir şekilde verdi. Daha önce yapılan toplantıda 81 ilde hafta sonu yasakları uygulanacağı bilgisi verilirken , kafe ve restoranların paket servis hizmeti vereceği duyurulmuştu.  Kabine toplantısı 2 haftada bir düzenleniyor. Henüz net bir tarih açıklaması yapılmadı.

29 Mart Kabine Toplantısı Kararları!

Hafta içi Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe ve Cuma günleri sokağa çıkma sınırlaması saat 21.00 ile 05.00 saatleri arasında devam edecek.

Ramazan ayında ülke genelinde hafta sonu (Cumartesi-Pazar) sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak.

Ramazan ayı boyunca ülke genelinde lokanta ve kafeler hizmetlerine paket servis olarak devam edecek.

Sahur, iftar gibi toplu etkinlikler düzenlenmeyecek.

Vaka Sayılarındaki Artış Ürküttü!

Sağlık Bakanlığı 7 Nisan Çarşamba günü Koronavirüs tablosunu açıkladı. Türkiye’de 302  bin 108  test yapılırken vaka sayısı 54 bin 740 oldu. Son günlerde vaka sayılarında yaşanan artış vatandaşları tedirgin etti.  Açıklanan verilere göre iyileşen hasta sayısı 7 Nisan’da 35 bin 503 olurken 276 kişi hayatını kaybetti. İşte son 10 güne ait koronavirüs tablosu;