Fransız bakan: Türkiye'ye yaptırıma hazırız - YAZDIR

Fransız bakan, Türkiye'nin Doğu Akdeniz ve diğer bölgelerde saldırgan davranış biçimini seçmesi durumunda AB ülkelerinin yaptırım uygulayacağını belirtti.

  • GİRİŞ14.04.2021 10:55
  • GÜNCELLEME15.04.2021 08:08
  • KAYNAKSPUTNİK

Fransa'nın Avrupa İlişkileri Bakanı Clement Beaune, Türkiye ile ilgili tepki çekecek açıklamalarına bir yenisini ekledi. Geçtiğimiz günlerde Ankara'da Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ve AB Konseyi Başkanı Charles Michel arasında yaşanan "koltuk krizi" üzerine konuşan Beaune, suçu Türkiye'ye atmıştı.

Ursula von der Leyen'in Michel ve Erdoğan'dan ayrı bir koltukta oturtulmasının bir çeşit tuzak olduğunu öne süren Beaune, "Türkiye kötü davrandı. Bu bize karşı yapılmış kasıtlı bir sorun" ifadelerini kullandı.

Bu kez Fransa Ulusal Meclisi'nde konuşan Beaune, konuyu yaptırım tehdidine getirdi. Türkiye'nin Akdeniz'de ve Avrupa ile ilişkilerde karar vermesi gerektiğini söyleyen Beaune, "Türkiye gerilimi azaltmayı mı yoksa agresif duruşunu sürdürmeyi mi seçeceğine karar vermeli. Her iki durumda da Avrupa yanıt vermeye hazır olacak. Tedbirlerimizi hazırladık. Yaptırımlar da dahil olmak üzere gerekirse bunları uygulayabiliriz" dedi.

Avrupa'nın gerilimden yana olmadığını ancak çıkarlarını korumaya çalıştığını savunan Beaune, Ankara'nın göndereceği sinyalleri yakından izlediklerini ifade etti. Türkiye'nin Yunan karasularından gemilerini çekmesinin pozitif bir adım olduğunu vurgulayan Beaune, İstanbul Sözleşmesi'nden çıkılmasının ise yanlış yönde bir adım olduğunu aktardı.