8 yaşında kız boşanma davası açtı - YAZDIR

Suudi Arabistan’da babası tarafından gizlice 50 yaşlarındaki bir adamla evlendirilen sekiz yaşındaki kız çocuğu boşanma davası açtı. Henüz ilkokul çağındaki kızın boşanma davasını annesi başlattı

  • GİRİŞ27.08.2008 17:10
  • GÜNCELLEME27.08.2008 17:10

Suudi Arabistan’da sekiz yaşındaki bir kız çocuğu kocasına boşanma davası açtı. Arapça yayımlanan El Vatan gazetesine göre babası tarafından 50 yaşlarındaki bir adamla evlendirilen ve evlendirildiğinden haberi olmayan küçük kızın annesi kızı adına boşanma davası başlattı.

Kızın akrabaları da ülkedeki insan hakları gruplarıyla temas ederek hukukî destek verilmesini istedi. Henüz ilkokul çağındaki küçük kızın, babası yaşındaki kocası ise yanlış bir şey yapmadığını savunarak boşanmayı reddediyor.

Talihsiz küçük kız, başkent Riyad’ın 217 kilometre kuzeyindeki Unayzah kasabasında yaşıyor. Suudi Krallığı’nın yöneticisi durumundaki İslamcı Vahhabi hareketinin ortaya çıktığı muhafazakâr Necd bölgesinde bir ilkokula giden kız, babası tarafından gizlice evlendirildi. Evliliği kısa süre annesi fark etti.

Suudi Arabistan’da küçük kızların evlendirilmesi ilk değil. Kız çocuklarının caiz olmayan ilişkilerden korumak düşüncesi ile, kimi zaman da başlık parası için evlendirildiği sık sık insan hakları örgütleri tarafından rapor ediliyor. Evliliklerin çocukları korumak bir yana onlara zarar verdiğini ve evlilik kurumunu zayıflattığını savunan insan hakları örgütleri de bu evlilikleri ifşa ediyor. Örgütler, evlilik için asgari bir yaş belirlenmesini istiyor.

Bazı din adamları da bu tür evliliklerin, namuslarını korumak bir yana yaşlı kocaların cinsel isteklerini tatmin etmek için kullanılan genç kızları zinaya sürüklediği görüşünde. Bu görüşte olan ülkenin başlıca din adamı Şeyh Abdül Aziz El Şeyh de geçen hafta yaptığı açıklamada şunları kaydetti: “İslam iki tarafın da evlilik akdinde anlaşmasını emreder.

Kadın kendisine talip olan erkeğe gerçekten onay verdiğini açıklamalıdır ve kadının hamisi kocasının kim olacağı konusunda kendi düşüncesini ona empoze edemez veya kimse oğlunu istemediği biriyle evlenmeye zorlayamaz. Evlilik üzerine farklı dinî görüşler var. O nedenle hükümetin konuyu yasama yoluyla bir çözüme kavuşturması şart.”

İngilizce yayımlanan Arab News gazetesi köşe yazarı Nourah al-Khereiji de olayla ilgili şu yorumu yaptı: “Torunları yaşındaki kız çocukları ile evlenmek isteyen erkekler akıl hastası ve psikolojik tedaviye ihtiyaçları var. Bu evliliklerin çoğu terk edilmiş, cehaletin ve yoksulluğun kol gezdiği köylerde olduğu için insanları bu evliliklerin toplumsal ve ahlaki sonuçları üzerine aydınlatmalıyız. Eğer baba çocuğunu yaşlı bir adamla evlendirmek istiyorsa anne polisi haberdar etmekte tereddüt etmemeli.”

100 MİLYON KIZ ÇOCUĞU   EVLENMEYİ BEKLİYOR
Birleşmiş Milletler’in 2005’te çocuk evlilikleri üzerine yayınladığı raporuna göre, 2015 yılından önce dünyada 18 yaşından küçük 100 milyon kız çocuğunun evlenmesi bekleniyor. Çocuk evliliklerinin en yaygın olduğu ülkeler Nijer, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Afganistan, Hindistan ve Bangladeş. Ortadoğu’da çocuk evlilik oranları Afrika ve Güney Asya’ya göre genel olarak düşük olsa da özellikle Suudi Arabistan ve Yemen’de bu oranlar yüksek.

Çok eşliliğin yaygın olduğu Suudi Arabistan’da henüz yetişkin olmayan kız çocuklarının yaşlı adamlarla evlilikleri sık sık rapor ediliyor. Suudi Arabistan’da daha önce de 10 yaşındaki bir kız çocuğunun 70 yaşındaki bir adamla evlendirilmesi olayı gündeme gelmişti. Evliliğe müdahale eden Krallık İnsan Hakları Komisyonu evliliği 5 yıl süre ile erteletmeyi başarmıştı.

Evlilik gerçekleşseydi kızın babası 150 bin Suudi riyali başlık parası alabilecekti. Nisan ayında da Yemen’de sekiz yaşındaki Nojoud Muhammed Ali, 28 yaşındaki kocasından kaçarak başkent Sana’a’da bir boşanma davası açmış ve davayı kazanmıştı.

(Taraf)