Malatya'nın iki katlı köprüsü beklemede - YAZDIR

Malatya Valiliğinin hazırlayarak Karayolları'na sunduğu, Fırat Nehri üzerine yapılarak Battalgazi ile Elazığ'ın Baskil ilçesini birbirine bağlayacak olan iki katlı köprü projesi için ödenek bekleniyor.

  • GİRİŞ16.12.2011 14:42
  • GÜNCELLEME16.12.2011 14:42
  • KAYNAKAA

Malatya Valisi Ulvi Saran, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Battalgazi ilçesi ile Elazığ'ın Baskil ilçesinin Fırat Nehri üzerine kurulan Karakaya Baraj Gölü ile ayrıldığını belirtti. Bu iki ilçe arasında ulaşımın uzun yıllardır feribotlarla sağlandığını kaydeden Saran, feribot ulaşımının sıkıntılarının bulunduğuna değindi.

İki ilçe arasındaki ulaşımın karayoluyla sağlanması için baraj gölü üzerine köprü inşa etmeyi düşündüklerini anımsatan Saran, daha sonra zaten baraj gölü üzerinde bir demir yolu köprüsü bulunduğunu tespit ettiklerini ve bu köprü üzerine karayolu köprüsü yapmayı düşündüklerini aktardı.

2 bin 36 metre uzunluğundaki bu demiryolu köprüsünün üzerine karayolu köprüsü yapmanın maliyetleri de düşüreceğini etüt ettiklerini dile getiren Vali Saran, iki katlı köprü projesini tamamladıklarını kaydetti.

Vali Saran, şu bilgileri verdi:

''Bu köprünün projelendirme etüt çalışmaları tamamlandı. Burada ikinci bir kat karayolu köprüsü yapılabilir mi sorusu kafaları meşgul ediyordu. Çalışmalarımız sonucunda olacağı anlaşıldı. Bunu ispatladık. Orta Doğu Teknik Üniversitesinden (ODTÜ) uzman öğretim üyeleri etüt çalışmasını yaptı ve yapılabilirliğini onayladı. Türkiye'nin ilk iki katlı köprü projesi tamamlanmış oldu. Proje Karayolları Genel Müdürlüğüne sunuldu. Karayolları Genel Müdürlüğünün bu konudaki yaklaşımını bekliyoruz. Karayolları Genel Müdürlüğü de köprünün maliyetinin yüksek olacağından endişe ediyor. Projemiz Karayolları Genel Müdürlüğünün ödenek ayırmasını bekliyor.''

-''İki il arasındaki sosyal ve ekonomik canlılık artacak''-

Köprünün kısa sürede kendisini amorti edeceğine işaret eden Vali Saran, şöyle devam etti:

''Baskilli 40 bin insan Malatya'da yaşıyor. Hala Baskil ile sosyal ve ekonomik irtibatları devam ediyor. İlçeye feribotla gidebiliyorlar. O da günün belli saatlerinde kalkıyor. Karşıdan karşıya bir karayolu geçidine ihtiyaç var. İki katlı köprü projesi hayata geçirildiği takdirde hem iki il arasındaki sosyal ve ekonomik canlılık artacak, hem de karşı tarafta yetişip de Malatya'da pazarlanan yaş meyve ve sebze ile hububat Kömürhan Köprüsü'nden dolaşarak Malatya'ya getirilmek yerine bu köprüden Malatya'ya gelecek.''

Köprünün karayolu seyahatini 120 kilometreden 60 kilometreye düşüreceğini ifade eden Saran, ''5 milyon lira akaryakıttan, zamandan ve insan unsurundan tasarruf sağlanacak'' diye konuştu.

Saran, iki katlı köprünün yapılması ile mevcut demiryolu köprüsüne çelik konstrüksiyon takviyesi de yapılacağını ve köprünün depreme karşı dayanıklılığının da artacağını belirtti.