Hüsamettin Cindoruk bu sorulardan korkttu - YAZDIR

DP'ye karşı kurulan Hürriyet Partisi deneyiminden 28 Şubat'a uzanan siyasi geçmişe sahip Hüsamettin Cindoruk, Meclis Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu'na bilgi vermedi.

  • GİRİŞ14.10.2012 10:07
  • GÜNCELLEME30.12.2016 17:21

27 Mayıs'ta 'demokrat', 12 Eylül'de 'emanetçi' kimliğiyle, 28 Şubat post-modern darbesinde ise bilfiil içinde olan Cindoruk uzun siyasi yaşamında birçok olayın şahidi oldu. Komisyon'a geleceğini söyleyen, ancak son dakikada vazgeçerek 'Darbe olgusu geliştiriyorlar' ithamında bulunan Cindoruk'un, kendisine yöneltilmesi muhtemel sorulardan tedirgin olduğu ileri sürüldü.

HER DEVRİN ADAMI PANİKLEDİ

20 Aralık 1955'te kurulan ve Adnan Menderes'in DP'sini içeriden vurmaya çalışmakla eleştirilen Hürriyet Partisi'nin kurucuları arasında yer alan Cindoruk, 27 Mayıs 1960 darbesi sonrasında kamuoyuna yıllarca 'Menderes'i savunan avukat' olarak lanse edilmesine rağmen bu yanlış bilgiyi yalanlamamayı tercih etti. Cindoruk, 28 Şubat sürecinde cuntacıların hedefindeki Refah-Yol'u iktidardan düşürmek için Demokrat Türkiye Partisi'ni (DTP) kurmuş, ancak kurulan 'Şemsiye Partisi'ne halk itibar etmemişti. 'Yeraltı avukatı' olarak da bilinen Cindoruk'un bu konularla ilgili yöneltilmesi muhtemel sorulardan tedirgin olduğu iddia ediliyor.