Askerliğini erteleyenlere iyi haber! - YAZDIR

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, yükseköğretime devam edenlere 32 yaşına kadar askerlik ertelemesi hakkı tanınması için kanun teklif verdi.

  • GİRİŞ08.11.2012 16:30
  • GÜNCELLEME08.11.2012 16:30
  • KAYNAKAA

Tanrıkulu ve CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba imzasıyla TBMM Başkanlığı'na sunulan teklif, Askerlik Kanunu'nda değişiklik öngörüyor. Buna göre, yükseköğretime devam edenlerin son yoklamaları için 29 olan yaş sınırı 32'ye çıkacak.

Teklifin gerekçesinde, Askerlik Kanunu'nun mevcut hükümlerine göre yükseköğretime devam edenlerin son yoklamalarını 29 yaşına kadar erteleyebildiği, ancak bu yaş sınırı nedeniyle özellikle master ve doktora yapanların eğitimlerine ara vermek zorunda kaldığı belirtildi.

Gerekçede, üniversitelerden çeşitli nedenlerle ilişikleri kesilen öğrenciler için çeşitli zamanlarda çıkarılan af kanunları ile yeniden okullarına dönen öğrencilerin de 29 yaş sınırına takılarak eğitimlerine ara verdiği ifade edildi.

Askerlik Kanunu'nun öngördüğü 29 yaş sınırının 32 olarak düzenlenmesi halinde, bir yükseköğretim programına devam eden ve 29 yaş sınırı nedeniyle bu eğitimlerine ara vermek zorunda kalanlara ek 3 yıl daha süre tanınmış olacağı kaydedildi.