Sağlık Bakanlığından 'ambulans yönlendirme' iddialarına yalanlama

Sağlık Bakanlığı, yaptığı açıklama ile "Ambulansların Bilkent Şehir Hastanesi'ne sevk edilmesi için talimat verildiği iddiaları tamamen hayal ürünüdür" ifadeleriyle iddiaları yalanladı.

Sağlık Bakanlığından 'ambulans yönlendirme' iddialarına yalanlama
Sağlık Bakanlığından 'ambulans yönlendirme' iddialarına yalanlama
GİRİŞ 05.09.2019 21:07 GÜNCELLEME 05.09.2019 21:07
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Sağlık Bakanlığı tarafından, Ankara'da ambulansların Bilkent Şehir Hastanesi'ne sevk edilmesi için talimat verildiği iddialarının, tamamen hayal ürünü olduğu belirtildi. 

Bakanlık tarafından, CHP Milletvekili Gamze Taşçıer'in Bakan Fahrettin Koca'ya yöneltilmek üzere TBMM Başkanlığına verdiği soru önergesinde ve bazı basın yayın organlarında yer alan iddialara ilişkin açıklama yapıldı. 

Açıklamada, Taşçıer'in önergesinde yer alan iddiaların bazı basın organlarında "Ankara'da ambulanslara Şehir Hastanesi baskısı" başlığıyla yer bulduğu belirtilerek, şunlar kaydedildi:

"Gamze Taşçıer'in öne sürdüğü 'Ankara’da 112 Acil ambulanslarına, hastaların yeri ve durumunun aciliyeti sorulmaksızın Bilkent Şehir Hastanesi'ne sevk edilmesi için talimat verildiği' iddiaları tamamen gerçek dışı ve hayal ürünüdür. Türkiye'nin her yerinde olduğu gibi Ankara ilimizde de ambulanslar aldıkları hastayı, hastanın durumuna göre müdahale imkanı bulunan en yakın ve en uygun sağlık kuruluşuna götürmekle yükümlüdür." 

Bakan Koca tarafından daha önce konuya açıklık getirilmiş olmasına rağmen önergede "şehir hastanelerinde hasta garantisi" olduğunun öne sürüldüğüne işaret edilen açıklamada, "Bu vesileyle bir kez daha tekrar etmek gerekir ki şehir hastanelerinde bahsedildiği şekliyle ne muayene ve diğer poliklinik hizmetlerinde ne de ameliyat sayısı veya yatak doluluk oranında herhangi bir garanti söz konusudur." ifadelerine yer verildi.

Taşçıer'in önergesinde yer alan, "Hastanenin açıldığı Mart 2019'dan bu yana, Ankara genelinde kaç vatandaşımız sevk sırasında ambulansta hayatını kaybetmiştir?" sorusuna cevaben, "Bu süre zarfında Ankara'da toplam 148 bin 234 hasta, ambulanslarla hastanelere nakledilmiş, bu hastalardan Ankara Şehir Hastanesi'ne getirilenlerin sayısı 11 bin 511 olmuştur. Nakil esnasında ambulanslarımızda hayatını kaybeden vatandaşımız olmamıştır." ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

"Görevi hayat kurtarmak olan ve fedakarca hizmet veren 112 Acil Sağlık Hizmetleri ekiplerini, Ankara Şehir Hastanesi çalışanlarını ve Bakanlık yetkililerini bu tip akıl dışı iddialarla hedef almak, en hafif tabiriyle sorumsuzluktur. İnsan hayatı üzerinden kurumlara yönelik yapılan bu tip karalama gayretlerini kamuoyunun takdirine bırakıyoruz."

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 6
 • Dadas 1 yıl önce Şikayet Et
  Bir kac sene once kayinpederim kanser hastasi ve bende misafirdi Ankarada ambulans ihtiyaci oldu ve tedavisi yapildigi hastaneye sevkini talep ettik ama gelen ambulans en yakin hastaneye birakabileceklerini belirttiler bunun uzerine ozel ambulans temin ettik
  Cevapla
 • erkan 1 yıl önce Şikayet Et
  prosüdür öyle
  Cevapla
 • alp 1 yıl önce Şikayet Et
  bu chpkk lıları gale almayınız...
  Cevapla
 • 112ATT_06 1 yıl önce Şikayet Et
  Aksine. Ekipler şehir merkezinden ayrılmasın diye gerek görülmeyen hiçbir hastayı şehir hastanesine göndermiyorlar. Bu chp ye cevap vermek bile israf. İt ürür kervan yürür.
  Cevapla
 • 1071 1 yıl önce Şikayet Et
  yaaaa bıktık bunların yalan beyanlarından....inan daral geldi...ne kadar haysiyetsizlikdir ..her gün çamur at izi kalsın haberler...bunların hepsi ahirette karşımıza gelecekler
  Cevapla
 • eren 1 yıl önce Şikayet Et
  millet uzayı keşfetti.gelecekle uğraşıyor.bizim chpk lı milletvekilleri(sözde vekil) ülkeyi nasıl karıştırırız derdinde Allah cc. bütün vatan hainlerini içimizdeki dışımızdki ermenileri ataistleri putperesleri KAHHAR ismi şerif_i ile tez zamanda kahretsin.Amin
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son dakika: Milyonlar bu kararı bekliyordu! Ali Yerlikaya açıkladı, mesai saatleri değişti
Sağlık Bakanlığı araştırıyor: Van'daki virüsle Edirne'deki virüs aynı mı?