Andız pekmezinin faydaları nelerdir? Andız pekmezi nasıl kullanılır, aç karnına içilir mi?

Andız pekmezi, diğer pekmezlerden daha az üretilen ancak içerdiği zengin besin değerleri sayesinde çok daha sağlıklıdır. Her gün şifa niyetine aç karnına bir kaşık andız pekmezi tüketmek, vücudun ihtiyacı olan günlük vitamin ve mineralleri karşıladığı gibi hastalıklara karşı bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Peki andız pekmezinin fiyatı nedir? İşte andız pekmezinin faydaları ve besin değerleri...

Andız pekmezinin faydaları nelerdir? Andız pekmezi nasıl kullanılır, aç karnına içilir mi?
Andız pekmezinin faydaları nelerdir? Andız pekmezi nasıl kullanılır, aç karnına içilir mi?
GİRİŞ 13.03.2021 12:48 GÜNCELLEME 13.03.2021 14:06
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Andız pekmezi, ülkemizde Doğu Akdeniz bölgesinde Mersin ve Doğu Anadolu Bölgesinde Kahramanmaraş’ın Andırın ilçesinde yaygın olarak üretilmektedir. Diğer pekmezlere kıyasla daha sert ve acı bir tadı bulunmaktadır. Ekim ve Kasım aylarında hasat edilerek üretilmeye başlayan andız pekmezi, içerdiği vitamin ve minerallerle ilaç niyetine içilmektedir. Yapımı oldukça zahmetli olan pekmez, yerel halk tarafından büyük bir özenle üretilmektedir. Sağlığa olan faydalarıyla neredeyse her derde deva olan andız pekmezi, özellikle kış aylarında her gün bir kaşık içildiğinde başta bağışıklık sistemini güçlendirdiği gibi birçok hastalığa engel olmaktadır. İçerisinde rafine şeker ve herhangi bir katkı maddesi bulunmadığından dolayı 7-8 aylık bebeklere dahi yedirilebilir. Kemik gelişimini destekleyen andız pekmezi, gelişme çapındaki çocuklara yedirilmesi tavsiye edilir. Bunun dışında pek çok hastalığa karşı andız pekmezine başvurulur. 

ANDIZ PEKMEZİ FAYDALARI

Anadolu’nun birçok yerinde yaygın olarak kullanılan farklı mahsullerden elde edilen pekmezler, her türlü hastalığa karşı korunmak için hazırlanan doğal antibiyotiklerdir. Anadolu insanı özellikle kış aylarında her sabah bir kaşık pekmez yiyerek soğuğa karşı kendilerini korurlar. Faydaları saymakla bitmeyen pekmezlerin en dikkat çekici ve faydalısı olan andız pekmezinin her gün bir kaşık tüketildiğinde sağlığa olan faydaları şu şekildedir.

- Sağlıklı olan her besinde aranan en önemli özellik olarak antioksidandır. Antioksidan özelliği sayesinde vücudu toksinlerden arındırarak zehirlenmelere karşı korur.

- Grip ve nezle gibi soğuk algınlığına karşı koruyucudur.

- Bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı direnci arttırır.

- Kan dolaşımının düzenli çalışmasını sağlayarak kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyucudur.

- Saç dökülmesine karşı iyi gelir ve saçların daha sağlıklı uzamasına yardımcı olur.

- Sindirim sistemini düzenler ve buna bağlı olarak da bağırsak rahatsızlıklarına karşı iyi gelir.

- İltihapların kurumasını sağlayarak iltihaba bağlı ağrıları ve hastalıklara iyi gelir.

- Bağışıklık sisteminin zayıf olmasından kaynaklı ağızlarda oluşan yaraların iyileşmesine yardımcı olur.

- Şiddetli ve kesilmeyen öksürüğü geçirir.

- Romatizmaya iyi gelir.

- Balgam sökücüdür.

- Hamile kadınlarda, bebeğin anne karnında büyümesine bağlı olarak bağırsaklara yapılan baskı, şişkinlik ve gaz oluşumuna neden olur. Düzenli olarak tüketildiğinde gaz oluşumunun önüne geçer.

- Antioksidan özelliği sayesinde kanser hücrelerinin vücutta yayılmasına engel olur

- Ödem ve şişkinliği giderir. 

- Dalak ve karaciğerin daha sağlıklı çalışmasını sağlar.

- Egzama, kaşıntı gibi cilt problemlerinin geçmesine yardımcı olur.

- Cilt hücrelerinin yenileyerek yaşlanmaları geciktirir.

ANDIZ PEKMEZİ NASIL TÜKETİLMELİ

İçerisinde herhangi bir tatlandırıcı ve katkı maddesi eklenmeden yapılan pekmezler, mutfakların en sağlıklı ve doğal ürünleri olarak tüketilir. Tatlılara doğal tatlandırıcı olarak eklenirken, doğal öksürük şurubu olarak kullanılmaktadır. Ayrıca tahin veya yoğura karıştırılarak tüketmek hem günlük şeker ihtiyacını karşılar hem de sağlıklı bir atıştırmalık olur. Ayrıca salata ve yemeklere farklı bir aroma katmak için de andız pekmezi ilave ilave edilebilir. 

Piyasada farklı markaların ürettiği andız pekmezinin hakiki olanı Mersin Toroslar'da üretilen ve Şanlıurfa’da üretilendir. Andız pekmezi rast gele alınmaması gerekir. İçerisinde koruyucu madde veya şeker ilaveli pekmezler sağlıklı olmadığı gibi zararlıdır. 

ANDIZ PEKMEZİ FİYATI?

Hakiki andız pekmezini temin etmek için online olarak alınabilir. Eczane ve aktarlarda da bulunan pekmezin kilogramı takribi 45-50 TL civarındadır.

ANDIZ PEKMEZİ BESİN DEĞERLERİ

1 çorba kaşığı andız pekmezi 60 kalori kadardır. Her sabah düzenli olarak içildiğinde vücudun ihtiyacı olan potasyum, magnezyum, protein, E vitamini, B3 ve B6 vitamin ihtiyacının bir kısmını karşılamaktadır. Ayrıca sütte bulunan kalsiyumun tam 3 katına sahip olduğundan kemik gelişimine çok faydalıdır. 

YAZDIR
YORUMLAR 3
 • Hısım 3 ay önce Şikayet Et
  Birilerinin elinde fazlası var galiba
  Cevapla
 • Yorgun 3 ay önce Şikayet Et
  Onunda yazacaklarda unutmuşlar
  Cevapla
 • ömer 3 ay önce Şikayet Et
  demediğiniz bir tek şey kalmış: ÖLÜMü yok eder !!!
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Başkan Erdoğan, Güneydoğu Avrupa İşbirliği Süreci Zirvesi'ne katıldı
Yeni dönem eylülde başlıyor! Şimdiden yüzde 30 zam geldi