Soğan ve sarımsağın faydaları nelerdir? 21 günde vücudu temizleyen soğan ve sarımsak kürü...

Soğan ve sarımsak, tıp tarihinde bilinen en eski bitkisel ilaçlardır. Sarımsak ve soğan günümüzde yemeklerde kullanılmasının dışında doğal kürlerle ilaç niyetine tüketilmektedir. Vücudun toksin ve enfeksiyonlardan arınmasına yardımcı olarak bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Peki soğan ve sarımsak kürü nasıl hazırlanır? İşte soğan ve sarımsak kürünün faydaları...

Soğan ve sarımsağın faydaları nelerdir? 21 günde vücudu temizleyen soğan ve sarımsak kürü...
Soğan ve sarımsağın faydaları nelerdir? 21 günde vücudu temizleyen soğan ve sarımsak kürü...
GİRİŞ 18.09.2020 13:32 GÜNCELLEME 18.09.2020 13:32

Tıp tarihinin bilinen ilk antibiyotiklerinden olan sarımsak ve soğan, düzenli tüketilmesi halinde vücudu bakteri ve mikroplardan arındırarak hastalıklara karşı bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Yemeklere lezzet katması için sık sık kullanılan sarımsak aynı zamanda ilaç niyetine de tüketilebilir. Evde hazırlanan doğal kürlerle bedenin daha sağlıklı ve güçlü olmasına yardımcı olmaktadır. Özellikle iltihapların sökülmesinde etkili olan kürler, yüksek tansiyonun düşürülmesinde de oldukça etkilidir. Çağlar boyunca farklı farklı hastalıklara şifa olmak için kullanılan sarımsak ve soğan, alternatif tıp tedavisinin en eski tıbbi bitkileri olarak bilinmektedir. Antioksidan, ativiral özelliklere sahip olmaları, vücudun toksinlerden arınmasına, iç organların daha sistemli ve düzgün çalışmasını sağlamaktadır. Böylece bağışıklık sistemi güçlenerek en ufak bir soğuk algınlığından kanser hastalıklarına karşı vücut direncini arttırmaktadır. 

 

 

SARIMSAK VE SOĞANIN FAYDALARI NELERDİR?

Binlerce yıldır birçok hastalığa şifa olan sarımsak ve soğan günümüzde de faydalarının bilince olarak pek çok kişi tarafından tüketilmektedir. Başta mevsimsel hastalıklar olan grip ve nezle gibi hastalıklara şifa olmasının yanında kanser ve yüksek tansiyon gibi riskli hastalıkların da tedavisinde kullanılmaktadır. Sarımsak ve soğanın faydaları: 

 

 

- Sarımsak, kanser hücrelerinin yayılmasına engel olarak sağlıklı hücrelerin çoğalmasına katkı sağlamaktadır. İçerdiği antioksidanlar sayesinde vücudun toksinlerden arındırarak iç organların daha sağlıklı çalışmasını sağlamaktadır.
- Kan şekerini dengeleyerek şeker hastalığına iyi gelmektedir. 
- Kemik gelişimini destekleyerek iskelet sisteminin daha güçlü olmasını saplamaktadır. 
- Kulak ağrılarına karşı kulağa soğanın ya da soğan suyunun direkt olarak uygulanması ağrının çabucak geçmesine yardımcı olmaktadır.
- Soğan ve sarımsak, hava kirliliği, sağlıksız beslenme, sigara ve alkolden kaynaklı olarak ciğerlerde oluşan tahribatı en doğal ve etkili şekilde tedavi etmektedir. Bu sayede ciğerlerin daha sağlıklı olarak kalmasını sağlamaktadır.
- Yüksek tansiyonun düşmesine yardımcı olur, damarlardaki kan akışını hızlandırır ve böylece kalp krizi riskini azaltmaktadır. 
- Cildi gençleştirir, yaşlanma belirtilerini ortadan kaldırır. 

SARIMSAK VE SOĞAN KÜRÜ NASIL YAPILIR?

Kemiklerin güçlenmesinde, vücudun toksinlerden arınmasında etkili olan sarımsak ve soğan, birlikte tüketildiğinde vücuttaki iltihabın sökülmesi ve bakterilerin arınmasında etkili olduğu bilinmektedir. İç organların temizleyen kür, her gün düzenli olarak tüketildiğinde ciğerlerde biriken nikotin ve toksinleri temizlemektedir. 

1- 1 litre suyun içerisine yarım tatlı kaşığı karbonat, bir tutam kristal tuz, 1 adet büyük soğan 4’e bölünerek ve 1 diş sarımsak da küçük küçük kesilerek eklenir ve 1 gece bekletilir. Sabah uyanınca bu karışımdan 1 bardak içilir ve üstüne yeniden su ekleyerek sonraki güne kadar yeniden bekletilir. Bu şekilde 4-5 gün kadar uygulanır. Soğan ve sarımsak kürü, cildi güzelleştirir, vücuttaki enfeksiyon ve iltihabı söker, bağışıklık sistemini güçlendirir.

2- Bağışıklık sistemini güçlendiren ve vücudu toksinlerden arındıran bir diğer kür ise, sarımsak ve soğan yoğurtla karıştırarak 21 gün yenmesi, vücudun ciddi şekilde yenilenmesine ve güçlenmesine katkı sağlamaktadır. 1 kase yoğursa 1 diş sarımsak ezilerek ve 1 orta boy soğanın 4/1’i rendelenerek eklenir. Hazırlanan kürün içerisine 1 tutam dereotu, 1 çorba kaşığı zeytinyağı ve çok az karabiber ekleyerek 21 gün boyunca düzenli olarak tüketilir. 21 günün sonunda yüksek tansiyonu düşürdüğü, kandaki şeker oranını dengelediği, karaciğer ve akciğerde dengesiz beslenmeden kaynaklı görülen yağlanmayı azalttığı görülmektedir. Ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirerek mevsimsel hastalıklara karşı vücut direncini arttırmaktadır.

YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
İzmir'de depremin yürekleri dağlayan olay! Sular bir anda yükselince...
Habib'den bir yumruk da İslam düşmanı Macron'a