Kokulu üzümün faydaları nelerdir? Kokulu üzüm suyu nasıl yazılır?

Kokulu üzüm, Doğu Marmara ve Karadeniz bölgesi boyunca yetiştirilen sonbahar aylarında hasat edilen ve sağlığa sayısız faydası olan bir meyvedir. Lezzetiyle birlikte zengin besin değerlerine sahip olması nedeniyle bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı korumaktadır. Peki halk arasında kokulu üzüm olarak bilinen isabella üzümünün faydaları nelerdir? İşte kokulu üzümün faydaları ve besin değerleri...

Kokulu üzümün faydaları nelerdir? Kokulu üzüm suyu nasıl yazılır?
Kokulu üzümün faydaları nelerdir? Kokulu üzüm suyu nasıl yazılır?
GİRİŞ 02.10.2020 14:53 GÜNCELLEME 02.10.2020 14:53
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Halk arasında kokulu üzüm olarak bilinen isabella üzümü, Karadeniz yöresinde yetiştirilerek sonbahar aylarında hasat edilmektedir. Lezzetli olmasının yanında sağlığa olan birçok faydası bulunmaktadır. Sonbahar aylarında hasat edilen üzüm düzenli olarak tüketilmesi durumunda sindirim sisteminin düzenli çalışmasına yardımcı olmaktadır. Rize, Trabzon, Giresun, Samsun, Sakarya, Artvin ve Tokat’ta yetiştirilmektedir. Vitamin ve mineral bakımından zengin olan isabella üzümü vücudun ihtiyacı olan günlük besin değerlerini büyük oranda karşılamaktadır. 

KOKULU ÜZÜMÜN FAYDALARI

Sonbaharda yetişen kokulu üzüm, taze olarak yenmesinin yanında suyu da hazırlanabilmektedir. Hazırlanan üzüm suları, kış boyu tüketildiğinde bağışıklık sisteminin güçlenmesine ve hastalıklara karşı vücut direncinin artmasını sağlamaktadır. Kokulu üzümün pekmezi hazırlanıp aç karnına her sabah yendiğinde ise vücudun vitamin ve mineral ihtiyacını karşılar. Kokulu üzümün sağlığa olan faydaları şöyledir:

- Kan dolaşımını hızlandırarak kalp ve damar sağlığını korumaktadır. 

- Yüksek kolesterolü düşürerek damarlardaki yağ oranını azaltmaktadır.

- Kalp ve damar sağlığını korumaktadır.

- Kanı temizler, kan değerlerini yükseltir. 

- Karaciğerdeki yağ oranını dengelemektedir. 

- Sindirimin düzenli çalışmasını sağlayarak bağırsak sağlığını korumaktadır. 

- Hazmı kolaylaştırarak mide ağrılarını azaltmaktadır. 

- Güçlü bir antioksidan kaynağı olan kokulu üzüm, kanser hücreleriyle savaşarak kanserin vücudun farklı organlara yayılmasına engel olmaktadır.

- Vücudun toksinlerden arınmasını sağlayarak iç organların daha sağlıkla çalışmasına ve bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlamaktadır.

- Hafızayı güçlendirir ve unutkanlığa engel olur

- Vücudun ihtiyacı olan şekeri doğal olarak karşıladığı için kan şekerini dengeler.

- Diyabet hastaları için faydalı olmaktadır. 

- Vücudun enfeksiyon ve iltihaplardan arınmasını sağlamaktadır.

KOKULU ÜZÜM SUYU

Üzüm, hasat edildikten kısa bir süre sonra çürümeye başladığı için suyu ya da pekmezi yapılarak tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Üzüm suyunu yapmak için toplanan üzümlerin salkımlarından tek tek ayıklanması gerekir. Ayıklanan üzüm taneleri büyükçe bir tencere konur ve üzeri geçecek miktarda su ile doldurulur. Kaynamaya başlayıp suyun rengi koyulaşmaya başladığında azar azar damak zevkine göre su ilave edilir ve bir süre daha kaynatılır. Kaynama işlemi tamamlandıktan sonra süzgeçten geçirilerek servise hazırlanabilir. 

KOKULU ÜZÜM BESİN DEĞELERİ

Karbonhidrat (g) 22.13
Protein (g) 0.95
Yağ (g) 0.51
Lif (g) 2.97
Kolesterol (mg) 0
Sodyum (mg) 6
Potasyum (mg) 517.5
Kalsiyum (mg) 51
Vitamin A (iu) 21
Vitamin C (mg) 7.05
Demir 1.25

YAZDIR
YORUMLAR 1
  • Kemal 3 ay önce Şikayet Et
    Abudik gubidik yiyeceklere alıştırılan insanlık!!Cennet meyvesi üzümün onlarca çeşidinin faydasını unuttu!!!! Çocukluğumuz köyde geçti üzüm ekmekle karnımızı doyurduğumuz, meyvenin türlü çeşidinin tadına bakma fırsatı bulduğumuz için şanslıydık!!!şimdi ise hakikatleri yeni öğreniyormuş gibi davranıyoruz, hak kitap niçin cennet ve üzüm bağlarından bahseder düşün bakalım ey adem oğlu!!! Müthiş bir nimettir üzüm Allaha hamd olsun...
    Cevapla
DİĞER HABERLER
MSB bu karelerle duyurdu! Yunan'a net mesaj
İstanbul beyaza büründü! Türkiye'den muhteşem kar manzaraları