Yeşil küflü peynir neye iyi gelir? Eğer hijyenik koşullarda üretilmediyse...

Yeşil küflü peynir piyasada birçok farklı isimle anılabilir. Kimi Erzurum küflü peynir derken kimi de küflenmiş anlamına gelen göğermiş peynir diyebiliyor

Yeşil küflü peynir neye iyi gelir? Eğer hijyenik koşullarda üretilmediyse...
Yeşil küflü peynir neye iyi gelir? Eğer hijyenik koşullarda üretilmediyse...
GİRİŞ 29.04.2021 13:13 GÜNCELLEME 29.04.2021 14:35
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Yeşil peynirin halk arasında kullanılan birden fazla ismi vardır. Erzurum küflü peynir, göğermiş peynir ve mavi küflü peynir de denilen yeşil peynirin faydaları saymakla bitmez. Özellikle, içerisinde bulunan vitamin, mineral ve kalsiyum sayesinde kemik sağlığını koruyarak eklem dokusunu koruma açısından oldukça faydalıdır.

Yeşil peynirin faydaları

-Fosfor deposudur: Yeşil küflü peynir çok iyi bir fosfor deposudur. Fosfor kemiklerin daha sağlıklı olması ve dişler için çok önemlidir. Fosfor eksikliği, raşitizm gibi kemikle ilgili sorunlara yol açabilir. Kemik ve diş sağlığının yanı sıra, fosfor vücutta birçok hayati işlevi de yerine getirir.

 

 

-Osteoporoz oluşumunu engeller: Osteoporoz, kadınlarda erkeklerden daha yaygındır. Mavi küflü peynir, kemik sağlığı için önemli olan çok iyi bir kalsiyum kaynağıdır. Yaklaşık 30 gr peynir, 150 mg kalsiyum içerir. Bu yüzden, mavi peynir tüketimi kemiklerinizi sağlıklı kılar ve osteoporoz gibi hastalıkların önlenmesine yardımcı olur.

-Hafızayı güçlendirir: İçerisinde bulunan besinler hafızayı güçlendirmeye ve hafıza problemleriyle mücadele etmeye yardımcı olur. Mavi küflü peynir tüketimi, beyin hücresi işlevini artırır. Bu yüzden hafızasını geliştirmek için çocuklarınızın diyetine mavi peynir eklemeye başlayın!

 

 

-Süt proteini içerir: Mavi küflü peynir süt proteini içerir, bu nedenle doğrudan laktoz intoleransı nedeniyle süt içemeyenler gerekli proteini elde etmek için mavi peynir tüketebilirler.

-Antienflamatuvardır: Enflamasyon bugün büyük bir sorundur ve göz ardı edilirse ciddi ve hatta ölümcül olabilir. Mavi peynir, antienflamatuvar özelliklere sahiptir. Böylece vücudumuzdaki çeşitli inflamatuvar problemlerle mücadeleye yardımcı olur.

-Diş sağlığını destekler: Diş dostudur. İyi miktarda kalsiyum içerdiğinden, diş sağlığını destekler. Mavi küflü peynir tüketimi, plak ve diş çürümelerinin önlenmesine yardımcı olur.

-Bağışıklık sistemini güçlendirir: Çalışmalar, mavi küflü peynir tüketiminin bağışıklık sistemini güçlendirdiğini göstermiştir. A vitamini, D vitamini, potasyum, sodyum ve çinko gibi bir dizi temel vitamin ve mineral sağlayabilir. Başka bir deyişle, bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıkların önlenmesinde önemli bir rol oynar.

-Kalp sağlığını korur: Kalp damar hastalıklarının riskini azaltmaya yardımcı olur. Çalışmalar, düzenli olarak mavi peynir tüketen kişilerin, tüketmeyenlere göre daha az kalp hastalığı riski taşıdıklarını göstermiştir. Ayrıca kolesterol düzeylerinin düşürülmesine yardımcı olur ve damarlarda veya arterlerde arter enflamasyonunu ve kan pıhtılaşmasını önler.

-Artrit ile mücadelede: Kişi yaşlandıkça daha fazla sağlık sorunu yaşamaya başlar ve artritte bunlardan biridir. Mavi peynirde, eklem iltihabını azaltmaya ve artrit ağrısını hafifletmeye yardımcı olan iltihap önleyici özellikleri bulunur. Yeşil küflü peynir sağlığa zararlı mıdır?

Genellikle küflendirme yöntemiyle elde edilen peynirler sağlığa çok faydalı oldukları gibi hijyenik koşullarda üretilmediğinde sağlığa zarar da verebilir. İnsan vücudu için sayısız faydası bulunan küflü peynir, hijyenik koşullarda üretilmediğinde tam tersi yönde etki göstererek istenmeyen sonuçlar doğurabilir. Uzmanlar hijyenik koşullarda üretilmeyen  peynirlerin kanserojen özellikler gösterebildiğini, bunu engellemek adına peynirin küflenme süreci sırasında diğer zararlı küfler ile temas etmemesi gerekir. Bu tarz zararlardan korunmak için küflü peynir alırken yeşil küflü peynirleri tercih etmeniz sağlığınız açısından yararlı olabilir.

KAYNAK: HABER7
YAZDIR
YORUMLAR 3
 • erdal 4 ay önce Şikayet Et
  yani bu haber bu oruç zamanı oldu mu şimdi , sıcak pidenin arasında ne gider ha.
  Cevapla
 • Ahmet 4 ay önce Şikayet Et
  Küflü değil, göğermiş peynir.
  Cevapla
 • Cemil 4 ay önce Şikayet Et
  Herkes senin yörenin koyduğu adı kullanmaya mecbur mu ? Dünyada bu tip peynirlerin tümünün ortak adı küflü peynirlerdir. La vashe qui rit ve Danish gibi. İlki siyah yada koyu kahverengi, ikincisi mavi küfe sahip ayrı aromalarda peynirlerdir. Ayrıca Fransa ,İtalya, G.Amerika, G.Asya ve Afrika'dan en az 200 çeşit değişik küle mayalanmış değişik renkte ve aromada peynir vardır. Öğren bunları.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Kovid-19 testinin havadaki etkinliği gözler önünde serildi
Mansur Yavaş'ı zora sokacak görüntü! Makam aracını sattığını söylemişti..