Şifa kaynağı ışgın tezgahta yerini aldı: Kanserin bir numaralı düşmanı!

Doğu Anadolu Bölgesi genelinde her yıl bahar aylarında dağlardan toplanan ve birçok hastalığa şifa olduğu söylenen ışkın, bu yıl da pazarcı tezgahlarındaki yerini aldı.

Şifa kaynağı ışgın tezgahta yerini aldı: Kanserin bir numaralı düşmanı!
Şifa kaynağı ışgın tezgahta yerini aldı: Kanserin bir numaralı düşmanı!
GİRİŞ 03.05.2022 10:15 GÜNCELLEME 03.05.2022 14:13
Bu Habere 29 Yorum Yapılmış

Erzincan’da kilosu 50 TL’den satılmaya başlanan ışkın, her yıl Nisan ve Mayıs aylarında dağlardan toplanarak kent merkezindeki tezgahlarda yerini alıyor.

Erzincanlı vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği ışkın, bölgenin birçok yerinde ışgın, ekşi ışgın, uçkun isimleri ile de biliniyor.

ÜNÜ ABD'YE KADAR YAYILDI

Atlanta Üniversitesinin yaptığı araştırmalar sonucunda kanser hastalığının yeni bir ilacı olarak nitelendirilmeye başlanan ışkının ünü Amerika’ya kadar yayılmış durumda. Yöre insanı tarafından kanser hastalığının yanı sıra diğer birçok hastalığın tedavisinde kullanılan ışkın otunun boyu, yaklaşık 40 santim ile 150 santim arasında değişiyor.
Bol miktarda C vitamini barındıran ışkın, aynı zamanda A, B1, B2, E, ve K vitaminleri bakımından da zengin olup taze tüketildiğinde mide bulantısına ve hazımsızlığa iyi geldiği söyleniyor. Ayrıca grip ve ateşli hastalıklara karşı tedavi edici etkisi olduğu belirtiliyor.

TEDAVİ AMAÇLI KULLANMAYA BAŞLADILAR

Erzincan’da yaklaşık 15-20 yıldır bahar aylarında dağların yüksek kesimlerinde ışkın toplayıp tezgahında sattığını söyleyen seyyar satıcı, "Şu anda kilosunu 50 TL'ye satıyoruz. Son zamanlarda yapılan araştırmalara göre kanser ve diğer birçok hastalığa da iyi geldiğinin bilimsel olarak da kanıtlanması ile beraber talep oldukça artmış durumda. Bununla beraber çoğu müşterimiz gelip alıp batı illerine götürüyor. Çoğu bunu tedavi amaçlı olarak kullanmaya başladı. Önümüzdeki günlerde havaların iyice ısınması ile birlikte daha çok getirmeye başlayacağız. Özellikle ışkın köküne olan talep de çok arttı. Fiyat şu anda biraz pahalı. Ama ilerleyen zamanda uygun fiyatlara düşer" şeklinde konuştu. 

KANSERE İYİ GELDİĞİ DÜŞÜNÜLÜYOR

Erzincan’da yaklaşık 15 yıldır aktarlık yaptığını dile getiren Mehmet Ali Sönmez de özellikle ışkın kökünün çok faydalı olduğunu ifade ederek, "Işkın tansiyon, kolestrol gibi hastalıklara iyi geliyor. Ayrıca kanserli hücrelerin oluşmasını da engelliyor. Bu son zamanlarda yapılan bilimsel araştırmalarla da kansere iyi geldiği de ortaya kondu. Böyle olunca ışkına olan talep gittikçe arttı. Biz buradan il dışına da yurt dışına da göndermeye başladık. Özellikle bizden kökünü isteyenler çok oluyor." dedi.

 

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 29
 • tepki 1 ay önce Şikayet Et
  faydali oldugunu dusunmek baska faydali olmasi kesin demek baska herkes bir sey salliyor dogru olmasa bile herkes inaniyor cok zaman
  Cevapla
 • misafir 1 ay önce Şikayet Et
  Van da kilosu 10 ile 20 TL arası satılıyor
  Cevapla
 • Erhan Dalga 1 ay önce Şikayet Et
  En güzel okçunlar bizim bitliste çıkıyor özelliklede mutki ilçesine bağlı kaşak köyünde şeyh Ömer dağlarında çıkıyor
  Cevapla
 • Misafir 1 ay önce Şikayet Et
  En iyisi Hakkari dağlarında yetişiyor rakım yüksek ilgililere duyurulur.
  Cevapla
 • onur 1 ay önce Şikayet Et
  siirte kilosu 10 tl topan isteye 8 tl yaparız
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Galatasaray Kazımcan Karataş'ı duyurdu
Bakan duyurdu: 18-25 yaş arasındaki tüm gençlere ücretsiz dağıtılacak