Abdullah Gül uzun süre sonra ilk kez konuştu: Dikkat çeken Ali Babacan açıklaması

11. Cumhurbaşkanı Gül, gündemdeki konularla ilgili açıklama yaptı. AK Parti'den istifa eden Ali Babacan'ı destekleyeceğini açıklayan Gül, Türkiye'nin izlediği ilgili de değerlendirme yaptı. "Sisi'yle barışılması gerektiğini kaydeden" Gül, "Türkiye Batı blokunda olmalı" diye konuştu.

Abdullah Gül uzun süre sonra ilk kez konuştu: Dikkat çeken Ali Babacan açıklaması
Abdullah Gül uzun süre sonra ilk kez konuştu: Dikkat çeken Ali Babacan açıklaması
GİRİŞ 18.02.2020 13:27 GÜNCELLEME 18.02.2020 14:35
Bu Habere 569 Yorum Yapılmış

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, uzun süre sonra ilk kez açıklama yaptı. Karar gazetesine konuşan Gül, AK Parti'den istifa ederek yeni parti kurma çalışmalarına giren Ali Babacan'a desteğine de ilk defa açıkça dile getirdi.

 

Abdullah Gül'ün açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

'SİSİ İLE BARIŞIN' ÖNERİSİ

"Akdeniz'i bir elmaya benzetirseniz ki, iki yarısı gibidir Türkiye ve Mısır. Dolayısıyla Türk-Mısır ilişkileri günlük meselelerin çok ötesinde dikkatle ele alınmak durumundadır, her iki ulusun çıkarları açısından çok önemli bir konuma sahiptir. Ama maalesef bugünkü durum da malûm. Ümit ederim ki nihayetinde aklıselim ile ilişkileri olması gerektiği yere taşıyacak bir yol bulunur.

 

 

"BATI BLOKUNDA OLALIM"

Türkiye’nin, demokratik ve çoğulcu bir ülke olabilmesi için, Batı bloku içerisinde Avrupa’yla beraber yer alması gerekiyor.

"S-400 ALMAK DOĞRU DEĞİL"

Bu açıdan o konuda açıkçası doğru yapılmadığı kanaatindeyim. Çünkü bir ülkenin bir elinde S-400, öbür elinde de bu silah sistemlerini by-pass etmek için geliştirilmiş uçakların olamayacağını asker ve diplomatların görmesi gerekirdi.

"ALİ BABACAN'I DESTEKLİYORUM"

'Partiyi destekliyorsunuz ama değil mi?' sorusu üzerine; Tabii ki destekliyorum. Ali Bey’in karakterine, eğitimine, bilgisine, siyaset üslubuna güvenen ve takdir eden bir insanım.

PARLAMENTER SİSTEM AÇIKLAMASI

O zaman yeni anayasa taslağı ortaya çıkınca açıkça söyledim. Şimdiye kadar Türk tipi bir parlamenter sistemle yönetildik. Vesayet sistemleri vardı, gölge kabineler vardı. Bunlar Türkiye'nin başına neler açtı. Bundan sonra da Türk tipi bir başkanlık sistemi olmasın dedim. Benim tercihim tam demokratik parlamenter sistemden yanadır. Bunu o zaman da konuştum tavrımı da ona göre koydum.

Biraz evvel tam demokratik parlamenter sistemden yana olduğumu beyan ettim. Türkiye Cumhuriyeti kurulmadan önce Osmanlı Devleti Yemen'de dahi sandık kurmuş, seçim yaptırmış. Meclis-i Mebusan var. Parlamento geleneği Cumhuriyet'in öncesinde de var.

DEMİRTAŞ TUTUKSUZ YARGILANMALI!

Gül, kendisine yöneltilen "Türkiye'de çok sayıda gazeteci, siyasetçi hiçbir dönemde olmadığı kadar hapiste. Osman Kavala, Ahmet Altan, Mümtazer Türköne, Selahattin Demirtaş cezaevinde. Ne düşünüyorsunuz?" sorusuna;

"Yönetimin Türkiye'deki iklimi pozitife çevirme meselesinin en kısa yolu işte bu siyasetçilerin, yazarların, gazetecilerin ve sivil toplumcuların tutuksuz yargılanmasıdır. Zaten AYM'nin de AİHM’in de kararı bu yönde. Yüksek mahkeme kararları uygulanırsa bu adım içeride ve dışarıda çok takdir edilir ve olumlu hava, ekonomi dahil, birçok şeye yansır." cevabını verdi.

YAZDIR
YORUMLAR 569
 • onrat38 5 ay önce Şikayet Et
  Vatan hainleri bir araya gelmiş ingilterede okuyan ne olur !!!
  Cevapla
 • abdulkadir gül 5 ay önce Şikayet Et
  blok ile köleliği aynı anlamda gören bir batı blokcusu..... Erdoğan öncesine kadar böyle değilmiydi..
  Cevapla
 • sedat 5 ay önce Şikayet Et
  gül degil diken mübarak sen degilmisin ingiliz kralinin yaninda sarap icen sen degilmisin arkadaslarini kötü günde satan neden sana dokunulmuyor biliyormusun cünki TCnin en büyük mevkisinde görev aldigin icin o mevkide bulunana saygi oldugun icin
  Cevapla
 • irfan 5 ay önce Şikayet Et
  Demekki sayın Gül sen gerçek bir Türkiye sevdalısı değilsin.Olsa idin bugün bizler bu hallere gelmezdik.Çünkü senin ile birlikte seni kandırmaya çalışanlar bu ülkede taş üstüne taş koymadılar.Uçak fabirkalarımızı kapattılar.Dünya savaşırken onlar bir silah dahi üretmediler.Boş kafalar falan değillerdi onlar kendilerine hizmet ettiler yani bugün senin yaptığın gibi.Çünkü Türkiyenin büyümesini ve güçlenmesini istemiyorsunuz.Ne yazıkki öldüğünüzde sizin gibilere bir de tören yapılacak ve bu topraklara da gömüleceksiniz.Ben buna üzülüyorum çünkü sizler bunu hak etmiyorsunuz.
  Cevapla
 • bülent 5 ay önce Şikayet Et
  siz ne ara terör sevici oldunuz, yazıklar olsun
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son dakika haberi: 3 Ağustos koronavirüs tablosu! Vaka, ölü sayısı ve son durum açıklandı
Dikkat çeken araştırma! İbre tersine döndü, Türkiye ilk halkada yer alacak