Abdulkadir Selvi: Millet emanetçi sevmez, karşısında lider ister

Ali Babacan'ın partisi için kuruluş dilekçesi ile ilgili evrakı İçişleri Bakanlığı'na teslim etmesiyle birlikte tartışmalar da yeniden alevlendi. Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi konuya ilişkin yazdığı yazıda Ali Babacan ile Abdullah Gül arasında köprülerin atıldığı söylentilerinin inandırıcı olmadığını belirterek, "Millet emanetçi sevmez, karşısında lider görmek ister" dedi.

Abdulkadir Selvi: Millet emanetçi sevmez, karşısında lider ister
Abdulkadir Selvi: Millet emanetçi sevmez, karşısında lider ister
GİRİŞ 10.03.2020 10:15 GÜNCELLEME 10.03.2020 10:20
Bu Habere 49 Yorum Yapılmış

Ali Babacan, uzun süredir kulislerde konuşulan partisinin kuruluş dilekçesi ile ilgili evrakı İçişleri Bakanlığı'na verdi. Babacan, partisinde kurucu yapmak istediği isimlerle Ankara'da bir toplantı gerçekleştirdi ancak Gül'e yakın isimler toplantıya davet edilmedi. Gül'e yakın isimler, yaşananları "Kandırıldık" diye yorumladı.Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi'nin bugün kaleme aldığı köşe yazısında yaşanan bu krizin gerçekçi olmadığına dikkat çekti.

Selvi'nin  'Babacan partisi heyecan yarattı mı?' başlıklı yazısının ilgili bölümü şöyle:

 

 

"Ha kurdu ha kuracak derken, Ali Babacan sonunda partisini kurdu.

Büyük bir beklenti oluşturmalarına rağmen, dağ fare doğurdu. Buna rağmen yeni partinin birkaç açıdan değerlendirilmesi gerekiyor.

 

 

1- Siyasi partiler, toplumsal talepten doğar. Partileri eğer millet kurarsa yaşar.

Türk siyasetinin 40 yılına damgasını vurmuş olan Süleyman Demirel bir analiz yapmış, “Tek parti yönetimine, milli şefe, jandarma dipçiğine karşı, ‘Yeter söz milletin’ diyecek bir partiye ihtiyaç vardı. Demokrat Parti onun adı oldu. 27 Mayıs’ın zulmüne, Yassıada’daki adaletsizliklere karşı toplumda adalet arayışı söz konusuydu. Adalet Partisi oradan doğdu. 12 Eylül’de milletin zihnini karıştırmışlardı, Doğru yol arayışı vardı. Doğru Yol Partisi oradan doğdu” demişti.

AK Parti kurulduğunda 2001 ekonomik kriziyle dibe vurmuş bir Türkiye vardı. 28 Şubat zulmü nedeniyle adalet arayışının doruğa tırmandığı bir konjonktür oluşmuştu. Toplum, AK Parti’ye bu sorunları çözeceği konusunda güven duydu.

Peki Ali Babacan’ın partisi hangi toplumsal ihtiyaçtan doğdu?

2- Lider: Ali Babacan partisinin lideri kim? Abdullah Gül mü, yoksa Ali Babacan mı? Millet emanetçi siyaseti sevmez. Karşısında lideri görmek ister. Sanıyorum bunun farkına varmış olmalılar ki, Ali Babacan ile Abdullah Gül arasında köprülerin atıldığı söylentileri yaymaya başladılar. Ama inandırıcı olmadı. Yeni partinin üzerinde Abdullah Gül gölgesi olmaması için bunun bir taktik olarak kullanıldığı kanaati oluştu.

3- Vitrin ve kadro: CHP karşısında DP’yi kuranlar, CHP içinde İnönü’ye karşı dörtlü takrirle bir mücadele başlatmışlardı. Atatürk’ün başbakanı Celal Bayar, Adnan Menderes, Fuat Köprülü ve Refik Koraltan gibi CHP siyasetinde özgül ağırlığı olan isimlerdi. Özal, ANAP’ı kurduğunda arkasında başarılı bir ekonomi yönetimi ve dört eğilimi temsil eden kadrolar vardı. AK Parti kurulduğunda ise Recep Tayyip Erdoğan gibi arkasında bir başarı hikayesi olan, İstanbul’un başarılı bir belediye başkanı ve 28 Şubat’ın mağduru vardı. Abdullah Gül, Bülent Arınç ve Abdüllatif Şener gibi toplumun tanıdığı isimler vardı. Erdoğan ve arkadaşları bir siyasi mücadelenin içinden geliyorlardı.

Peki Ali Babacan partisi hangi siyasi mücadelenin sonucunda doğdu? Abdullah Gül ve Ali Babacan hangi siyasi mücadele uğruna bedel ödediler? Parti açıklandığında toplumda bir heyecana neden oldu mu? Bir güven oluşturdu mu? Toplum Abdullah Gül’ü Cumhurbaşkanı seçtirmek için kurulmuş parti gözüyle bakıyor. O nedenle, yola çıkarken gömleğin ilk düğmesini yanlış iliklediler."

YAZDIR
YORUMLAR 49
 • usta 3 ay önce Şikayet Et
  Suyunun suyu gibi. Yan sanayi gibi Çakma da denilebilir. Orijinal değil ,basit,bayağı ve ucuz. Yarı yolda bırakan cinslerden.
  Cevapla
 • yglr 3 ay önce Şikayet Et
  Bunlar hainliğin son finalini yapmak için çıktılar ama, Allah var. O tuzakları, oyunları kuranların başına gerçirendir. Allah sevdiklerini ve yolundan ayrılmayayını bozgunculuk yapanlara karşı üstün kılar. En büyük güç Allah'a aittir. Bu ümmeti parçalamak isteyen bozguncular Allah'ın gazabından kurtulamayacaklar. Allah herşeyi en iyi gören ve bilendir.
  Cevapla
 • Ahmet 4 ay önce Şikayet Et
  Abdullah Güle kimse oy vermez. Kendsini herkes tanidi. Onun Türkiyeye ve halka verecek birseyi kalmadi.
  Cevapla
 • Ferhat 4 ay önce Şikayet Et
  Abdullah Gül tarafsız gibi gözüküp Cumhurbaşkanı adayı olarak hazırlanıyor gibi.
  Cevapla
 • Dilara 4 ay önce Şikayet Et
  Ak parti varken başka partiye ne gerek var, koltuk sevdası olarak görüyorum
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son dakika haberi: 10 Temmuz koronavirüs tablosu! Vaka, ölü sayısı ve son durum açıklandı
Türkiye şaha kalktı, ezberleri bozdu: 20 ülkenin tamamını geride bıraktık