'Türkiye’nin adamı olmaktan gurur duyarım' diyen Ersin Tatar: Ben bir kaleyi yıktım

KKTC’de pazar günkü seçimlerden zaferle çıkarak 5. cumhurbaşkanı seçilen Ersin Tatar, “Ben bir kaleyi yıktım” dedi. Rakibi Akıncı’nın 20 sene belediye başkanlığı ve 5,5 senedir de Cumhurbaşkanlığı yaptığını hatırlatan Tatar, “Tabii arkasında bazı güçler var, bunu bilmeyen yok. Bu güçlere karşı da savaştık burada ve kazandık” yorumunu yaptı.

'Türkiye’nin adamı olmaktan gurur duyarım' diyen Ersin Tatar: Ben bir kaleyi yıktım
'Türkiye’nin adamı olmaktan gurur duyarım' diyen Ersin Tatar: Ben bir kaleyi yıktım
GİRİŞ 21.10.2020 17:05 GÜNCELLEME 21.10.2020 17:05
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

KKTC’nin 5. Cumhurbaşkanı seçilen Ersin Tatar, seçimlerin ardından Yeni Şafak’a konuştu. Cumhurbaşkanlığı görevi süresince Türkiye ile istişare içinde hareket edeceğini belirten Tatar, “Kıbrıs Türk halkının çıkarlarını korumak için Türkiye’yle olan ilişkilerimizi sürecek. Türkiye’nin garantörlüğü devam edecek. KKTC var olacak. Kuzey’de daimi bir devlet mutlaka olacak. Bu saatten sonra halkımızın hak ve çıkarını korumak için Rum tarafıyla ancak bu çerçevede bir diyalog süreci başlayacak” dedi.

YANYANA İKİ DEVLET

Adada yan yana yaşayan iki devleti savunduklarını ifade eden Tatar, “Federasyon denilen olay tamamen tuzaktı. Bu tuzak çerçevesinde Türkiye buradan gidecek, adayı AB’ye alacaklardı ve çoğunluk azınlığı zaman içinde hap gibi yutacaktı. Onların sayısı bizden çok.. Rum kesiminin ekonomik olarak durumu iyi, bütün dünya onlara maddi destek sağlıyor. Fakat biz sadece Türkiye’nin desteğiyle bu kadar zamandır ayakta kaldık. Biz Türkiye’yle birlikte geldik, onlarla beraber bu işi götüreceğiz” diye konuştu.

ÇOK ŞEHİTLER VERDİK

“Bizim davamız onurlu şerefli bir davadır” diyen Tatar, şunları söyledi:

Tarihten gelen bir mücadelemiz var. Burada çok şehitler verdik. Türkiye’nin de çok fedakârlıkları oldu. Artık bu saatten sonra bu çağda herhalde burada taviz verip Türk milletini zafiyete uğratmayız. Bizim için atalarımızdan gelen ve bize düşen görev, en iyi şekilde ulusal onurumuzu koruyabilmek.”

HALKIMA HERŞEYİ AÇIKÇA SÖYLEDİM

Daha mutlu bir gelecek için Türkiye ile bağların güçlendirilmesi gerektiğine inanan Tatar, “Bu durum güvenliğimiz için de önemli ve bu da Türkiye’nin desteğiyle olur. Tek amacım Kıbrıs Türk halkının daha fazla refah ve güven içinde yaşaması. Bunun için Türkiye’den zamanı geldiğinde destek istiyoruz. Bunda da hiçbir çekince görmüyoruz. Tüm bunlar benim vizyonumdur, düşüncelerimdir. Bizim başta söylediklerimiz var. Müzakere masalarında Türkiye ile birlik, beraberlik ve uyum içinde çalışacağımızı tüm dünyaya ilettim. Biz başımız dik masada olacağız ve ben halkımdan oy alırken, bunların hepsini açık açık söyledim. Bunları halkımla paylaşarak bu noktaya geldim. Demokrasiye inanıyorlarsa, demokrasi işte burada” şeklinde konuştu.

BU DESTEKLERİ UNUTMAYACAĞIZ

Türkiye Cumhuriyeti halkına selamlarımı, sevgilerimi ve hürmetlerimi gönderen Tatar, “Biz vefalı insanlar olarak, Türkiye’nin desteğini ve Türkiye’nin burada yaptığı fedakarlıkları her zaman biliyoruz, hatırlıyoruz. Bu vatanı yaşatmak için, Kuzey Kıbrıs adı üstünde Türk Cumhuriyeti’ni daha güçlü kılmak için, elimizden geldiği kadar mücadele vereceğiz. Türkiye’nin desteği çok önemlidir ve dolayısıyla Türkiye Cumhuriyeti halkının da bizlere olan bağlılığı, sevgisi ve desteğini hiç unutmuyoruz, unutmayacağız” diye konuştu.

BEN TÜRK OĞLU TÜRK’ÜM

Buradaki muhalifler de benimle ilgili ‘Türkiye’nin adamı’ şeklinde şeyler söyledi. Onlara cevabım şudur, “Ben Türkiye’nin adamı olmaktan gurur duyarım. Ben Türk oğlu Türk’üm. Netice itibariyle Türkiye’nin bölgedeki menfaat ve çıkarları KKTC’yi de güçlü kılıyor. Biz Türkiye’nin desteğini alarak bugünlere geldik. Bundan sonra da bu devam edecek” dedi.

KAYNAK: YENİŞAFAK
YAZDIR
YORUMLAR 2
  • Murat doğanay 1 ay önce Şikayet Et
    Tebrikler sn cumhurbaşkanım
    Cevapla
  • Zafer 1 ay önce Şikayet Et
    Bunlar baska bir milletmi?oylarin yuzde yuzune yakinini almaliydi.kendine dikkat et cumhurbaskanim rumlar icerde ve disarda.Turkiye ile baglari asla koparma.Allah yardimcin olsun.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Kur'an-ı Kerim surelerinin faziletleri ve sırları!
Koronavirüs dünyaya böyle yayılmış! Çarpıcı iddia: Vaka sayısı artarken...