Çavuşoğlu ve Lavrov'dan son dakika Kanal İstanbul açıklaması! 'Çok ciddi talep var'

Son dakika haberi: Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ortak basın açıklaması yaptı. Bakanlar Antalya'daki ortak açıklamada önemli konulara değindi.

GİRİŞ 30.06.2021 18:07 GÜNCELLEME 30.06.2021 18:07
Bu Habere 26 Yorum Yapılmış

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Türkiye'ye geldi. Bakan Mevlüt Çavuşoğlu, mevkidaşıyla Antalya'da görüştü. Görüşmelerde Türk-Rus ikili ilişkilerinin yanı sıra bölgesel konular ele alındı.

Bakan Çavuşoğlu, Kanal İstanbul hakkında yaptığı açıklamada "Şu anda boğazdaki trafik ciddi bir risk oluşturuyor. Yılda 45 bini geçmiş durumda. 2050'de 80 bine ulaşacak.Bugün bu projeyi hayata geçirmek için diğer aşamaları üzerinde ilgili kurumlarımız çalışıyor. Uluslararası şirketlerden çok ciddi talep var." dedi. 

Sergey Lavrov ise Kanal İstanbul ile ilgili "Herhangi bir suretle İstanbul kanalının yapılması, yabancı ülkelerin askeri birliklerinin orada yer almasına zemin hazırlamayacaktır." ifadelerini kullandı.

Çavuşoğlu'nun açıklamalarından satır başları şu şekilde: 

Sayın Putin Cumhurbaşkanımızı Rusya'ya davet ettiler. Bugünkü görüşmelerimizde ticaret, enerji, salgınla ilgili konuları ele aldık. İkili ticareti geliştirmekte hemfikiriz. Hedefimiz 100 milyar dolardır. Cumhurbaşkanlarımızın belirlediği gibi. 30 Temmuz'da Moskova'da Karma Ekonomi toplantısı gerçekleştirilecek.

'TURİSTLERİN DÖRT GÖZLE BEKLEDİĞİ BİR KARARDI'

Turizm önemli. Rusya'nın en son 22 Haziran itibarıyla uçuş sınırlamalarını kaldırılması isabetli karar oldu. Rus turistlerin de dört gözle beklediği karardı.

'400 BİN DOZ SPUTNİK AŞISI TÜRKİYE'YE GELDİ'

Rus misafirlerimizi güvenli turizm konsepti çerçevesinde tesislerimiz hazır. Sayın Lavrov bizzat Antalya'da görmüş oldu. Sputnik aşısının 400 bin dozu Türkiye'ye geldi. Aşı sertifikasyonlarının karşılıklı tanınması konusu da görüşüldü. Güvenli turizm bakımından da işbirliğimizi devam ettirilmesi arzusundayız.

İkili ilişkilerimizde ciddi sorun görmüyoruz. Ticaretimizin önündeki engeller dahil varolan küçük sorunları çözme azmimiz var. Bugün Suriye, Libya, Afganistan'ı ele aldık. Karabağ yine bölgesel konularımızdan bir tanesiydi.

Bölgenin iki büyük ülkesi olarak işbirliğimiz somut sonuçlar doğuruyor. Birbirimize saygı duyuyoruz. Karşılıklı güven içinde ilişkilerimizi önümüzdeki süreçte de devem edeceğiz.

Sergey Lavrov'un açıklamalarından satır başları şu şekilde: 

Çok kapsamlı bir şekilde konuları ele aldık. İşbirliğimiz çok yönlü olarak devam ediyor. İktisadi alanda işbirliğimizi sürdürüyoruz. Üst düzeyde liderlerimiz arasındaki mutabakatı hayata geçirmeye çalışıyoruz. Akkuyu Nükleer Santralı'nın açılış törenine liderlerimiz katıldı.

'TÜRKİYE'NİN ASKERİ TEKNİK İŞBİRLİĞİ ÇALIŞMALARINI DETSEKLİYORUZ'

Aynı şekilde karma ekonomik komisyon toplantısı yakın zamanda Moskova'da yapılacaktır. Çalışmalarımız aktif olarak devam ediyor. Bu kapsamda kesintisiz olarak Türk Akımı çalışmalarını yürütüyoruz. Türkiye'nin askeri teknik işbirliği çalışmalarını destekliyoruz.

Koronavirüs pandemisi kapsamında Sputnik aşısını Türkiye'ye sevkiyatını yaptık. Turizm çok büyük bir popülariteye sahip. İleride de gelişmesi için çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Turistlerimizin sağlığı ve güvenliği için her türlü tedbiri alacaklarını ifade ettiler.

Karabağ konusunda çabalarımızı sıkı bir şekilde devam ettiriyoruz. Suriye konusunda uluslararası toplantıyı ele aldık. İdlib'deki durumu ele aldık. İdlib'de askerden arındırılması çalışmalarını ele aldık.

Suriye sorununun BM'de barışla çözülmesini ele aldık. Afganistan, Doğu Akdeniz, Ukrayna'daki durumu ele aldık. Bu tür temaslar düzenli olarak yapılıyor. Dış politika koordinasyonu konusunda çalışmaları yürütüyoruz. Heyetimize gösterilen ilgi için teşekkür ediyoruz.

SORULAR VE YANITLAR

ÇAVUŞOĞLU: Cumartesi günü Kanal İstanbul'un ilk köprüsünün temelini attık. Sayın Cumhurbaşkanımız düşüncelerini tüm dünya ile paylaştı. Şu anda boğazdaki trafik ciddi bir risk oluşturuyor. Yılda 45 bini geçmiş durumda. 2050'de 80 bine ulaşacak.

KANAL İSTANBUL AÇIKLAMASI: ÇOK CİDDİ TALEP VAR

Bugün bu projeyi hayata geçirmek için diğer aşamaları üzerinde ilgili kurumlarımız çalışıyor. Uluslararası şirketlerden çok ciddi talep var. Kanal İstanbul'un Montrö Anlaşması'na bir etkisi yoktur. Montrö sadece boğazdan geçişleri düzenlemiyor. Montrö anlaşmanın nasıl sonlandırılacağı anlaşmanın içeriğinde var. Türkiye bugüne kadar anlaşmayı harfiyen uygulamış bir ülkedir. Özellikle ticari gemilerin uzun bekleme durumu var. Tüm bunlar Kanal İstanbul'la yeniden düzenlenecek. Montrö Anlaşması'nın Kanal İstanbul'a bir etkisi olmayacak.

Rusya'nın uçuşları başlatma kararının isabetli karar olduğunu söylemek isterim. Aşı sertifikasyonun karşılıklı olarak tanınmasını sayın Lavrov'a ilettim. Burada diğer ülkelerden gelen turistler için yaptığımız uygulamayı Rusya'dan gelen turistler için de yapıyoruz. PCR testi istemiyoruz. Rusya hangi aşıyı kullanıyorsa onu kabul ediyoruz. Aşı olmayanlardan neden PCR testi istiyoruz? Bu hepimizin güvenliği için. Uygulamamız gayet net, çelişkili haberler nereden kaynaklanıyor onu bilemiyoruz.

SURİYE VE LİBYA AÇIKLAMASI

Gerek Suriye ve gerekse Libya'da ateşkesin tesis edilmesi konusunda iki ülkenin önemli katkıları oldu. Libya için atılması gereken adımlar var. Kurumların yeniden birleştirilmesi konusunda adımların atılması gerekiyor. Bizim eğitmenlerimiz ciddi katkı sağlıyor. Ülkenin siyasi birliği, toprak bütünlüğü hepimizin önceliği. Libya'da umarım her şey planlandığı gibi gider. Barış ve istikrar sağlam bir şekilde tesis edilir.

Suriye'nin toprak bütünlüğüne bağlı olduğumuzu hep vurguluyoruz. Şu anda en etkili mekanizma Astana formatıdır. Astana sayesinde Anayasa toplantısının 6. turu da sonuç odaklı olması lazım. Yeni bir anayasanın yazım çalışmalarına artık başlanması gerekiyor. Şu anda Suriye'nin sınır bütünlüğüne tehdit oluşturan terör örgütlerinin tümünün temizlenmesi lazım. Ülkede halen YPG/PKK devam ediyor.

İnsani yardımların da kesintisiz bir şekilde ulaştırılması lazım. 4 milyona yakın mülteciye ev sahipliği yapıyoruz. BM yardımlarının ulaştırılmasını temin ediyoruz. Bu konuda da Rusya'nın çekincelerini aşmak için neler yapabiliriz? BM Güvenlik Konseyi ülkeleriyle ayrıca görüşüyoruz. Türkiye'de ve komşu ülkelerdeki Suriyelilerin ülkelerine dönebilmeleri için gereken adımları atmamız lazım. Rusya ile bu amaçla birlikte çalışmaya devam edeceğiz diğer ortaklarımızla beraber.

LAVROV: Herhangi bir suretle İstanbul kanalının yapılması, yabancı ülkelerin askeri birliklerinin orada yer almasına zemin hazırlamayacaktır.

Suriye halkının beşeri sorunlarını iyi biliyoruz. Uluslararası kuruluşlar beşeri yardımları Şam üzerinden aktarmaya imtina ediyorlar. Dürüst olarak konulara yaklaşmamız lazım. Suriye vatandaşlarının sorunlarına yardımcı olmak lazım.

KARABAĞ AÇIKLAMASI

Karabağ çözümü konusunda gayretlerimizi sürdürüyoruz. Türk-Rus Gözetim Merkezi sahada faaliyette bulunuyor. Sayın Erdoğan'ın Azerbaycan ziyareti, ikili ilişkiler kapsamında sayın Çavuşoğlu ile mutabakata vardık. Hem Ermenilerin hem Azerbaycanlıların bu arazide yan yana varlıklarını sürdürmesini istiyoruz. Biz burada Azerbaycan-Ermenistan görüşmelerinden memnunuz.

YORUMLAR 26
 • Ali aksoy 1 yıl önce Şikayet Et
  Yahu rusya ile olan ilişkilerimizde,ne kaybeden nede kazanan olur.Rusya bizim komşumuzdur!100 defa birbirimizle savaşlar yapmamiza ragmen,rus kani,biz türkler için daha degerlidir...
  Cevapla
 • sel yaz 1 yıl önce Şikayet Et
  ıkı ulkenın bır sonrakı secımlerınde her ıkı ulkenın dışışlerı bakanları başkanlık makamına gecerse her ıkı ulke ılışkılerı cok daha avantajlı olur her ıkı ulke nın bugunku lıderlerı ulkelerını yonetmeye o gunde devam ederler. rusya da lavrov Ulkemızde çavusoğlu halktan ıtıbar goren bakanlar . çavuşoğlu gıbı dışişlerinde başarılı bakanalar gelecekte ulkenın başına gececek tecrube bılgı ve bırıkım e sahıp olurlar bırde kararlı duruşlarını eklemek lazım
  Cevapla
 • Hacivat 1 yıl önce Şikayet Et
  Müttefik dedin rusya gibi olur nato nun cani cehenneme
  Cevapla
 • şirin 1 yıl önce Şikayet Et
  rusya bizi amerikan işgalinden s400 satarak kurtardı ben rusların amerikadan çok daha kaliteli bir milet olduğuna inanıyorum rus ve çin vebizim yakınlaşmamız bizi boğmak isteyen amerikaya karşı hava boşluğu oluşturup hayatta kalmamızı sağlayacaktır
  Cevapla
 • Emre 1 yıl önce Şikayet Et
  Bunu Kemal kilictaroglu Emmine Anlat oda ögrensin Eskiden Solcular chp liler Ruß yanlisi olurdu simdi ise Emperyalist Amerikanini yaninda hayretmi ne hayret Cikarci Cakma solcular
  Cevapla
 • Hakkı dayı 1 yıl önce Şikayet Et
  Ayı 'dan post, rus 'dan dost olmaz, şirin kardeş.!!
  Cevapla
 • Dirilis 1 yıl önce Şikayet Et
  Rus a güven olmaz
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
FOX TV muhabirinden skandal tavır: Bakanı engelledi, diğer muhabirlerin de tepkisini çekti
Halk TV'de yine İslam'a nefret kustular: Cehalete özendiriyorlar