Batılılardan Hunlarla ilgili çarpıcı itiraf!

Hun İmparatorluğu'yla ilgili yapılan bir araştırma, Batı'nın Hunlar hakkında oluşturduğu algıyı ters yüz edecek cinsten.

Batılılardan Hunlarla ilgili çarpıcı itiraf!
Batılılardan Hunlarla ilgili çarpıcı itiraf!
GİRİŞ 23.03.2017 23:24 GÜNCELLEME 23.03.2017 23:25
Bu Habere 13 Yorum Yapılmış

İngiltere'deki Cambridge Üniversitesi tarafından yapılan yeni bir bilimsel araştırma, Hun İmparatoru Attila'nın Roma İmparatorluğu'nu işgali sırasında yerel halka büyük şiddet ve baskı uyguladığı yönündeki iddianın yanlış olduğunu ortaya koydu.

Yeni araştırmaya göre Attila, bugüne kadarki tarih kitaplarının yazdığının aksine, girdiği ettiği yerlerde yerel halkla iyi bağlar kurmuş olabilir.

Bu yeni araştırmanın, Attila ve ordularının girdiği yerlere korku ve yıkım getirdiği yönündeki bilgiyi tartışmaya açabileceği belirtiliyor.

ARAŞTIRMA MACARİSTAN'DA YAPILDI

Cambridge Üniversitesi, Roma İmparatorluğu'nun bir dönemki sınır bölgesi olan Pannonia'daki (bugünkü Macaristan) mezar alanlarında yeni bir araştırma yürüttü.

Araştırmanın sonuçları bugün Plos One dergisinde yayımlandı.

DİŞ VE KEMİKLERDE BİYOKİMYASAL TESTLER YAPILDI

Araştırma, bu bölgede yaşayan sıradan insanların Hunların gelişi sonrası hangi sorunları yaşamış olabileceğine odaklandı.

Yerel halkın beslenme ve mekânsal hareketliliğine dair bilgi edinmek için, mezarlardan çıkarılan diş ve kemiklerde biyokimyasal testler yapıldı.

Bu sonuçlar, bazı köylülerin yerlerinden ayrılarak bazı Hunlar gibi sürekli göçebe haline geldiklerini ve belki bazılarının da bazı aşiretlere katılıp silahlandığını ortaya koydu.

BAZI HUNLAR DA YERLEŞİK HAYATA GEÇMİŞ OLABİLİR

Yine sonuçlara göre bazı Hunlar da burada yerleşik hayat anlayışı ve tarımla uğraşmanın keyfiyle tanıştı. Bu nedenle de seyahat tutkularını arkalarında bıraktılar.

KÜLTÜR ETKİLEŞİMİ OLDU

Araştırmanın başındaki isim, Cambridge Üniversitesi Arkeoloji bölümünden Dr. Susanne Hakenbeck'e göre bu veriler, temelde şunu ortaya koyuyor: Hunlar, bölgedeki çiftçilerin ilgisini çeken bir hayat anlayışını buraya taşımış olabilir. Ve aynı zamanda onlardan bazı yenilikler öğrenmiş ve bu bölgeye kendileri de yerleşmiş olabilir.

HUNLAR HAKKINDAKİ BAZI BİLGİLER TAMAMEN DEĞİŞEBİLİR

Hakenbeck'e bu, Hunlarla ilgili bugüne kadar bilinen bazı bilgileri tamamen değiştirebilir:

"Roma İmparatorluğu'nun son yüzyılındaki anlatımlar şiddet sarsıntısı üzerine odaklanıyorken yeni verilerimiz, sınır bölgesindeki yaşayan insanlar arasında belli bir seviyede işbirliği ve bir arada yaşama durumunun olduğu izlenimini veriyor. Kültür savaşlarından çok uzak bir şekilde, hayat tarzları arasındaki değişimler, siyasi olarak istikrarsız zamanlardaki sigorta poliçesi olmuş olabilir."

YORUMLAR 13
 • Hasan 4 yıl önce Şikayet Et
  OĞUZ KAĞAN'ın TÜRK'e Kanun olan Vasiyetleri okunur ise Hunlar'ın zulüm yapması imkansızdır.Hatırladığım bir iki kanun şuydu; 2 Türk Bir Düşmana Saldırmaz - Aman Dileyene Saldırılmaz - Atlı Türk Yaya Düşmana Saldırmaz - Kadın ve Çocuklara Saldırılmaz - Kadına el kaldırılmaz gibi Türk'ün Kanunu diye benimsenmiş bugünkü Batının Sahiplenmeye çalıştığı İnsan Haklarının çok üstünde maddeler taşıdığı görülecektir.
  Cevapla
 • Ersoy21 4 yıl önce Şikayet Et
  Biz Avrupalılar gibi değiliz.
  Cevapla
 • turhan baki 4 yıl önce Şikayet Et
  dikkat ederseniz macaristan HUNGARY olarakda bilinir
  Cevapla
 • Halk 4 yıl önce Şikayet Et
  Türk milleti anasır-ı İslâmiye içinde en kesretli olduğu halde, dünyanın her tarafında olan Türkler ise Müslümandır. Sair unsurlar gibi, müslim ve gayr-ı müslim olarak iki kısma inkısam etmemiştir. Nerede Türk taifesi varsa, Müslümandır. Müslümanlıktan çıkan veya Müslüman olmayan Türkler, Türklükten dahi çıkmışlardır (Macarlar gibi). Halbuki küçük unsurlarda dahi, hem müslim ve hem de gayr-ı müslim var. (Mektubat)
  Cevapla
 • Hasan 4 yıl önce Şikayet Et
  Aynen.Şu Genler açıklanır ise herşey ortaya çıkacaktır.Ama Türk soyundan olmakla herşey bitmiyor.Bence Kardeş olmak gerek buda ancak İslam ile olur.
  Cevapla
 • Fendoğlu 4 yıl önce Şikayet Et
  Türklerin en geçmişinde bile masum halka katliam yaptığını belgeleyen bir kayıt duymadım.İnsan sevgisi, insanlara iyi muamele etmek, hak ve adaleti gözetmek, Türklerin genin vardır, Ancak Moğolları karıştırmayın.
  Cevapla
 • SOZ 4 yıl önce Şikayet Et
  Thresa may gelmeden önce bu tarz haberler gelmiyordu. Ne oldu da ingilizler iki günde bizim dostumuz oluverdi. Yemezler canım, kim bilir gene ne derdiniz vardır.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Muhalif gazeteler İstanbul'daki çileye sessiz kaldı
CHP'li İBB yönetimi sınıfta kaldı! Tuzlama rakamları pes dedirtti