Biyolojik süper bilgisayar test edildi

Saniyede trilyonlarca işlem yapan süper bilgisayarlar için artık dönüşüm zamanı başladı.

Biyolojik süper bilgisayar test edildi
Biyolojik süper bilgisayar test edildi
GİRİŞ 01.03.2016 22:23 GÜNCELLEME 01.03.2016 22:23
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Günlük kullanılan modellere göre daha hızlı olan süper bilgisayarların en büyük sorunlarının başında basketbol sahası kadar büyük olması ve çok fazla enerji harcaması var. Bu sorun için harekete geçen bilim insanları ise yepyeni bir teknolojinin testini tamamladı. 

DAHA AZ ENERJİ

Yeni teknoloji, protein tabanlı biyobilgisayar. Lund Üniversitesi’ndeki bilim insanlarının yaptığı araştırmada protein tabanlı biyobilgisayar geliştirildi ve başarıyla test edildi. Çıkan sonuçlara göre biyolojik bilgisayarlar, özellikle daha zorlu işlem çözümlerinde daha başarılı. Bu da önümüzdeki dönemlerde şifreleme sistemlerinin güçleneceğini gösteriyor.Buna ek olarak standart bir süper bilgisayar her işlem başına, bir transistörün yüzde 1’i kadar enerjiye ihtiyaç duyuyor. Biyobilgisayarda ise bu rakam transistör başına yüzde 1’den çok daha az. Şu anda standart bir süper bilgisayardaki işlemcide 2.5 milyar transistöre sahip olduğu hesaba katılınca biyobilgisayarın çok daha az enerji tüketmesi hesap ediliyor. Biyobilgisayarların en büyük diğer özelliği ise boyutu. Süper bilgisayaların boyutları günümüzde bir basketbol sahası kadar. Ancak geliştirilen biyobilgisayarın boyutu ise neredeyse bir kitap boyutuna kadar düşüyor. Bu da önümüzdeki dönemlerde biyobilgisayarların kullanılma şansını oldukça yükseltiyor. Ancak biyobilgisayarın çözebileceği işlem sayısı şimdilik sınırlı. Bilim insanlarına göre bu sayı yakın zamanda arttırılacak. Planlanan takvime göre geliştirilecek biyobilgisayarın işlem kapasitesi arttırılacak.

YAZDIR
YORUMLAR 3
 • kabzacı 4 yıl önce Şikayet Et
  bildiğim kadarıyla dna molekülleri bilgiyi tutabiliyor gelecekte derimizin herhangi bir kısmına lazer yardımıyla chipler işlenecek ve o bölge bir bilgisayara dönüşecek direk beyinle temas haline geçip milyonlarca kitabı ezberlemek yüzlerce dili konuşmak sıradan insanlar için çok basit bir işlem olucak
  Cevapla
 • isimsiz 4 yıl önce Şikayet Et
  Ne diyor simdi burda bu?
  Cevapla
 • Halil 4 yıl önce Şikayet Et
  Yani artık canlı organizmalar kullanılarak bilgisayar geliştirilebilecek diye biliyorum.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Canlı yayında yakalandı! Dünya Başbakan'ın bu görüntüsünü konuşuyor
Çin ABD'ye karşı kendini böyle savundu: Vicdana aykırı