Patlaması an meselsi! Teyakkuza geçtiler: Tüm dijital hayat bir anda durabilir

Bilim insanları Güneş’te gözlemlenen ve Mars büyüklüğündeki bir lekenin Dünya’ya doğru döndüğünün açıkladı. Uzmanlar AR2770 adı verilen lekenin gittikçe büyüdüğünü ve gelecek birkaç gün içinde Dünya’daki radyo iletişimini, GPS ve elektromanyetik sistemleri etkileyebileceği konusunda uyardı.

Patlaması an meselsi! Teyakkuza geçtiler: Tüm dijital hayat bir anda durabilir
Patlaması an meselsi! Teyakkuza geçtiler: Tüm dijital hayat bir anda durabilir
GİRİŞ 12.08.2020 16:05 GÜNCELLEME 12.08.2020 16:05
Bu Habere 53 Yorum Yapılmış

Bilim insanları Güneş’te gözlemlenen büyük bir karanlık noktanın Dünya’ya doğru döndüğünü ve boyutunun gelecek birkaç gün içinde artabileceğini belirtti. AR2770 olarak adlandırılan lekenin Mars'ın genişliğinde bir 'birincil karanlık çekirdeğe' sahip olduğu belirtildi.

 

 

Güneş lekesi, 11 yıllık yeni elektromanyetik aktivite dönemi olan Solar Cycle 25'in bir parçası ve üzerinde şu anda ufak patlamalar meydana geliyor. AR2770 henüz çok büyük patlamalar üretmemiş olsa da, uzmanlar Dünya’daki elektromanyetik operasyonları ve tesisleri devre dışı bırakabilecek olayı yakından takip ediyor.

 

 

Yeni güneş lekesi, ABD’nin Florida eyaletinde gözlem yapan amatör gökbilimci Martin Wise tarafından tespit edildi. Trenton'dan görüntü alan amatör astronom Martin Wise tarafından gözlemlendi. Ardından bilim insanları harekete geçti.

Space Weather’ın raporlarına göre, AR2770'in, Dünya atmosferine küçük iyonlaşma dalgaları gönderiyor. Bununla birlikte, lekenin alanı büyüyor ve gelecek günlerde daha yoğun Güneş patlamaları üretebilme ihtimali bulunuyor.

ELEKTROMANYETİK SİSTEMLER BOZULABİLİR

NASA'nın belirttiğine göre göre, Güneş patlamaları, güneş lekelerinin yakınında manyetik alan hatlarının dolaşması, kesilmesi veya yeniden düzenlenmesinden kaynaklanan ani bir enerji boşaltımınn gerçekleşmesiyle geliyor. Ardından Güneş'ten gelen bu yüksek enerjili parçacıklar, Dünya'nın atmosferine girdiğinde manyetik kutup noktaları üzerinde aurora adı verilen ışık olayları gerçekleşiyor.

Bu esnada radyo iletiminde aksaklıklar, uyduların elektronik devrelerinde hasar, elektrik iletim hatlarında bozulmalar ve kimi zaman şehir elektriğinde kayıplar görülebiliyor.

Öte yandan bu patlamalar, yörüngede bulunan uydular ve astronotlar için oldukça büyük bir risk oluşturuyor. Kozmik dalgaların şiddeti özel hava balonları ile ölçülüyor. Dalgalar, Dünya'nın atmosferine temas ettiğinde, bu balonlar sayesinde frekeansların boyutu da ölçülebiliyor.

KAYNAK: NTV
YAZDIR
YORUMLAR 53
 • SivriBiber 1 ay önce Şikayet Et
  Ya durursa dursun bana ne, onu tüm servetini dijitale yatıran kan emiciler düşünsün. E tabii elektrik yoksa fitne fesat ve istismarda yok di mi?
  Cevapla
 • remzican. 1 ay önce Şikayet Et
  covid 19 üreten abd dır bakarmınız internete vagonun üzerine covid 19 yaziyor kimsenın kılı kıbırdamiyor neden abd yi dünya mahkemesine kimse vermiyor korkaklardan ses çıkarmı altlarına yapacaklar de haydi verin...
  Cevapla
 • azman 1 ay önce Şikayet Et
  dilerim hemen şimdi patlasın birilerinden kurtulalım.
  Cevapla
 • asd 1 ay önce Şikayet Et
  zamanzaman bilim adamlari gunes patlamalari icin uyariyor ama daha bi numara olmadi
  Cevapla
 • behzat taşkın 1 ay önce Şikayet Et
  bu musibet inşALLAH insanlara zülümlerınden dolayı zalim kafırların manafıkların başına gelir aminn
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Amerikalı rakibini 17 saniyede yere serdi!
Yol çalışması yaparken buldular!