Çin güneşin koronasını gözlemleyecek bir teleskop geliştirdi

Çinli bilim adamları, korona adı verilen güneşin sıcak, ince ve en dıştaki katmanının görüntülerini yakalayan bir teleskopik cihaz geliştirdi. Koronayı gözlemlemek için ana güneş yüzeyinden gelen ışığı engelleyen 50 mm kalibre olan koronagraf, güneybatı Çin’in Sichuan eyaletindeki Ganzi Tibet Özerk Bölgesi’nin Daocheng ilçesinde 4 bin 800 metre yüksekliğindeki bir dağda konumlandırıldı.

Çin güneşin koronasını gözlemleyecek bir teleskop geliştirdi
Çin güneşin koronasını gözlemleyecek bir teleskop geliştirdi
GİRİŞ 17.03.2021 10:19 GÜNCELLEME 17.03.2021 10:19

Çin Bilimler Akademisi yöneticisi Lin Jun, daha önceki teknolojilerle güneşin bu tabakasını ancak güneş tutulmasının yaşandığı dönemlerde görüldüğünü söyledi.

Lin, “Bu, Çin’in koronagraf tasarlama ve üretme konusunda temel teknolojilerde ustalaştığını gösteriyor” diyerek güneşin parlak ışığını engellemek için bir teleskopun içine yerleştirilmiş dairesel bir maske yerleştirdiklerini belirtti. Uzun yıllardır bu cihaz üzerinde çalışan, sistemi geliştirdikten sonra da cihazı yerleştirecek uygun yer arayan bilim insanları, güneşin koronasını ilk kez 27 Şubat’ta görebildi.


 
CAS akademisyenlerinden Fang Cheng de “Cihaz iyi bir başlangıç ​​ve daha büyük bir koronagrafın gelecekteki gelişimi için deneyim sağlayabilir” yorumunu yaptı. Bilim insanları, bu yıl ağustos ve eylül aylarında koronadaki manyetik alan yapısını ve plazma dağılımını gözlemlemek ve incelemek için koronagrafı yerden 20 ila 100 km yüksekte yüzen bir balona monte etmeyi planlıyor.

KAYNAK: HABER7
YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
ABD'den Çin'e karşı "HIMARS" hamlesi!
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıkladı! Aşılamada dünya rekoru kırdık