Türksat 5A yörüngesine ulaştı

Bakan Adil Karaismailoğlu, Türksat 5A uydusunun yörüngeye yerleştiğini ve test çalışmalarının devam ettiğini açıkladı.

Türksat 5A yörüngesine ulaştı
Türksat 5A yörüngesine ulaştı
GİRİŞ 04.05.2021 10:00 GÜNCELLEME 04.05.2021 12:27
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, ocakta fırlatılan Türksat 5A haberleşme uydusunun dün itibarıyla 31 derece doğu yörüngesine ulaştığını belirterek, "Türksat 5A'nın bir ay kadar test çalışmaları devam edecek. Uydumuz, hazirandan sonra dünyaya hizmet vermeye başlayacak." dedi.

Karaismailoğlu, Türkiye'nin uydu teknolojilerinde olduğu gibi uzay çalışmaları alanında da hızını yükselttiği bugünlerde, yeni ve yerli haberleşme uydularının üretim, entegrasyon, test ve fırlatma süreçlerinin iç içe yaşandığını söyledi.

HEDEFİMİZ BÖLGEDE LİDER OLMAK

Türkiye'nin uydu ve uzay çalışmaları alanında uluslararası oyuncu olma yolunda ilerlediğini vurgulayan Karaismailoğlu, yayıncılık ve internet erişimi hizmetleri noktasında, stratejik haberleşme sistemlerini sürekli güncelleyerek, zamanın gereği olan yenilikleri vatandaşlara dünyayla eş zamanlı sunduklarını bildirdi.

Karaismailoğlu, uydular üzerinden televizyon ve radyo yayıncılığıyla internet erişiminde ve diğer katma değerli uydu hizmetleriyle bölgede lider, dünyada marka değeri yüksek ülke olmak istediklerini ifade ederek, ülkenin kara, hava, demir ve deniz ulaşımı kadar uydu iletişimiyle uzaydaki güç ve etkinliğinin de çok önemli ve hayati olduğunu dile getirdi.

TÜRKSAT 5A YÖRÜNGESİNE ULAŞTI

Ocak ayı başında başarıyla fırlatılan Türksat 5A haberleşme uydusunun yörünge yolculuğuna devam ettiği bilgisini veren Karaismailoğlu, şöyle konuştu:

"Türksat 5A uydumuz, 3 Mayıs itibarıyla 31 derece doğu yörüngesine ulaştı. Türksat 5A'nın bir ay kadar test çalışmaları devam edecek. Uydumuz, hazirandan sonra dünyaya hizmet vermeye başlayacak. Haberleşme uydumuz hizmete girdiğinde, Türkiye ile Avrupa, Orta Doğu, Kuzey Afrika, Orta-Batı ve Güney Afrika'nın yanı sıra Akdeniz, Ege ve Karadeniz'i kapsama altına alacak."

UYDUMUZ TÜRKİYE'Yİ ÖNCÜ ÜLKELER LİGİNE ÇIKARACAK

Uydunun, televizyon yayıncılığıyla veri haberleşme hizmetinde, Türkiye'yi dünyada yeni Ku-Band kullanan öncü ülkeler ligine taşıyacağını vurgulayan Karaismailoğlu, Türksat 5A'nın elektrikli itki sistemi sayesinde 30 yılı aşkın süreyle TV yayıncılığı ve haberleşme alanlarında hizmet vereceğini anlattı.

Karaismailoğlu, Türkiye'nin haberleşme uydu trafiğinin bundan sonra da artacağını belirterek, "Üretim süreçlerinde sona yaklaşılan Türksat 5B haberleşme uydusunu da bu yılın 4'üncü çeyreğinde uzaya fırlatmayı hedefliyoruz." ifadelerini kullandı.

HABERLEŞMEKAPASİTESİNİ 15 KAT ARTIRACAK

Türksat 5B'nin 42 derece doğu yörüngesinde hizmet vereceğini kaydeden Karaismailoğlu, bu uydunun önde gelen özelliklerinden birinin de Türksat'ın mevcut Ka-Band veri haberleşme kapasitesini 15 kat daha artırması olacağını bildirdi.

Kara, hava ve deniz araçlarına gelişmiş veri haberleşme hizmeti sunacak Türksat 5B sayesinde ticari gemi ve hava ulaşım pazarına odaklanılacağına dikkati çeken Karaismailoğlu, Türksat 5B ile Orta Doğu'nun tamamı, Basra Körfezi, Kızıldeniz, Akdeniz, Kuzey ve Doğu Afrika, Nijerya, Güney Afrika ve yakın komşu ülkelerin kapsama alanında yer alacağı bilgisini verdi.

Karaismailoğlu, milli imkanlarla geliştirilip üretilme çalışmaları süren Türksat 6A haberleşme uydusunun üretim ve entegrasyon süreçlerinin yoğun şekilde devam ettiğini belirterek, "Türksat 6A'yı 2022 yılında uzaya göndermeyi planlıyoruz." dedi.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 5
 • Zafer 1 ay önce Şikayet Et
  Keşke bunun yerine yörüngeye bir HEYKEL yerleştireydiniz. Yaygaracılar daha çok memnun olurdu.
  Cevapla
 • SivriBiber 1 ay önce Şikayet Et
  Maşallah Elhamdülillah, muhalefet bu tür haberlere kör ve sağır tabii
  Cevapla
 • Çiçek 1 ay önce Şikayet Et
  Maşallah subhan Allah HEPİMİZ İÇİN HAYIRLI OLSUN ALLAH IN İZNİYLE. CHP HDP ŞİMDİ ahatsız olmasın hani her şeye muhalefet yaaaaa hastaneye karşı ihaya denizde petrol aramamız karşı Araba yapmamıza kovit Aşısına köprümüze karşı hep olmasın diye ugraşan lar. bir iş yapmadan kızların baş örtüsüyle ugraşan lar. oturup yalan iftira Atanları Allah ın izniyle bu millet görür
  Cevapla
 • bülent 1 ay önce Şikayet Et
  Maşallah, çok güzel bir haber
  Cevapla
 • hamdolsun 1 ay önce Şikayet Et
  durmak yok MaaşaAllah.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Terörle mücadelede elde edilen başarılar muhalefetin gündemine neden hiç girmiyor? Yoksa?
"Pentagon'dan açıklama: Türkiye ile anlaştık" 23 Haziran 2021 Çarşamba Gazete Manşetleri