Facebook silah ve sigara lobileri gibi çalışıyor

Facebook’un kullanıcılarının ruh sağlığına zarar verdiğine dair bilgileri gizlediği ve basın özgürlüğüne karşı adımlar attığı yönünde suçlamalar bulunuyor. Facebook’un bu tutumu hakkında çarpıcı yorumlar yapıldı.

Facebook silah ve sigara lobileri gibi çalışıyor
Facebook silah ve sigara lobileri gibi çalışıyor
GİRİŞ 11.10.2021 10:08 GÜNCELLEME 11.10.2021 10:08
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Facebook’un eski çalışanlarından biri tarafından sızdırılan şirket için yazışmalar sonrası sosyal medya devi zor günler yaşamaya başladı. Facebook hakkında en çarpıcı yorum The Guardian’dan geldi.

Facebook paylaşımına Yargıtay'dan emsal kararFacebook paylaşımına Yargıtay'dan emsal karar

Myanmar'daki katliamın altından Facebook çıktıMyanmar'daki katliamın altından Facebook çıktı

The Guardian köşe yazarı Jonathan Freedland, “Facebook, 21’inci yüzyılın sigara endüstrisi mi” başlığını kullanarak sosyal medya platformunu yerden yere vurdu. The Guardian’da yayınlanan makalede, “Kendi araştırmaları ve eski çalışanlarına rağmen şirket kendi ürünlerinin sebep olduğu zararı durdurmak için güvenilemez. Günün birinde Facebook hakkında şu an sigaralar ile ilgili düşündüğümüz gibi mi düşüneceğiz. Yoksa Facebook daha çok silah lobisi  gibi mi? Belki de alkol endüstrisi buna daha yakın ve uygun olabilir. Her üç benzetmede de zararlı bir yan var. Fakat bu paralellik sorunu gözler önüne seriyor” denildi.

SİGARA SEKTÖRÜ AYNI BU ŞEKİLDE ÇALIŞIYORDU

Facebook’un ve bünyesinde WhatsApp, Instagram ve Messenger gibi uygulamaların geçen hafta 6 saat boyunca erişilemediğini hatırlatan Freedland, “Facebook kendisini arkadaşlar ve aileyle bağlantı kurulabilecek bir platform olarak gösteriyor fakat aslında bundan çok daha tehlikeli. 1960’ların başında sigara üreticisi Reynolds’ta çalışan bilim insanları sigara içmenin kansere sebep olduğuna dair kanıtlar buldu. Bu sırada rakip sigara şirketi Philip Morris ürünlerinde çok sayıda kanserojen madde buldu. Fakat bunların hiçbirini kamuoyuna açıklamadı. Aradan geçen 30 yıl boyunca sigara şirketleri sigara içmenin zararlı olduğuna dair iddiaları yalanladı, fakat yaptıkları araştırmalar tam tersini gösteriyordu” dedi.

Facebook’un bünyesindeki Instagram hakkındaki bir araştırmayı sızdıran eski Facebook ürün yöneticisi Frances Haugen da 2019 yılında yayınlanan bir iç yazışmayı ortaya çıkarmış ve o zamanlardan Facebook’un Instagram’ın genç kadınlar ve ergenlere zarar verdiğini tespit ettiğini ifşa etmişti. O dönem yayınlanan araştırmada, “Instagram her 3 genç kızdan 1’inin bedeniyle sorun yaşamasına sebep oluyor” denildi ve gençlerde anksiyete ve depresyona sebebiyet verdiği tespit edildi.

ZUCKERBERG İDDİALARI YALANLAMIŞTI

Freedland ise, “Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg, Mart ayında Kongre’de bu konu gündeme geldiğinde, Instagram’ın böyle bir duruma sebebiyet vermediğini söylemişti. Zuckerberg, Kongre’de, ‘Yaptığımız araştırmalar sosyal medya uygulamasının diğer insanlarla bağlantı kurulmasına olanak sağladığı için pozitif sağlık faydaları var’ ifadesini kullanmıştı” yorumunu yaptı.

Facebook’un mücadele etmek için çok büyük olduğunu söyleyen Freedland, “Boykot çağrıları çabasız kalıyor çünkü tüketiciler bu platformu faydalı buluyor ve reklam verenler de etkili buluyor. Fakat tekelleşme sebebiyle halen şans var. Veri koruma ve veri sahipliği ile ilgili yasaları değiştirin ve eğer üst düzey bir Facebook yetkilisinin Kongre’de yalan söylediğini kanıtlarsanız onu yargılayın” diye sözlerine devam etti.

The Guardian’ın deneyimli köşe yazarı, “En sonunda sigara üreticileri kanun karşısında boynunu büktü. Fakat on yıllar boyunca yarattığı güvensizlik ve yalanla birlikte kâr elde etmeyi insanların güvenliğinin önüne koyunca çok geç kaldılar ve milyonlarca insan  yaşamını yitirdi. Bu sefer bekleyemeyiz” dedi.

ETİKETLER
TEKNOLOJİ
YAZDIR
YORUMLAR 6
 • Erkan 1 ay önce Şikayet Et
  Her ne kadar istemesemde evet gerçekten bağımlılık yaptı 3-5 dakka arayla sosyal medyaya girip çıkıyorum.Yüzyılın en büyük tirkakili
  Cevapla
 • Hasanbb 1 ay önce Şikayet Et
  Face, Instagram gibi uygulamaları kullanmıyorum. Amele dolu. Hele tiktok denen yer tam lağım çukuru. Whatsaabı küresel anlık iletişim için tutuyorum ve maalesef şu an için mecburuz. Tüm şirketlere ise slack i tavsiye ediyoruz.Sosyal medyadan uzak durun.
  Cevapla
 • Adem 1 ay önce Şikayet Et
  Bip ten başka tüm sosyal medyayı sildim attım huzura kavuştum
  Cevapla
 • ruhi 1 ay önce Şikayet Et
  Youtube a neden gık yok Fitnenin başı hemde!
  Cevapla
 • Denizci 1 ay önce Şikayet Et
  Gardaş..Ben kullanmıyorum... Sağol.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Asgari ücrette son dakika gelişmesi! Tahmini zam miktarı belli oldu
Başkan Erdoğan: Düşük faizle üretimi ve ihracatı destekleyeceğiz