Elon Musk uydularıyla uçaklara internet getirecek

Elon Musk’ın geliştirdiği Starlink projesiyle uydu internetini dünyada kullanıma sunmuştu. Şimdi de Starlink’in yolcu uçaklarına internet sağlayabileceği açıklandı.

Elon Musk uydularıyla uçaklara internet getirecek
Elon Musk uydularıyla uçaklara internet getirecek
GİRİŞ 18.10.2021 10:11 GÜNCELLEME 18.10.2021 10:12

SpaceX şirketinin, dünyanın ulaşılamayan her noktasına internet götürme projesi kapsamında fırlattığı Starlink uyduları, şu an bazı bölgelere hizmet vermeye başladı. Ancak SpaceX, gelecekte bu hizmeti birçok farklı yerde de kullanmak istiyor.

SpaceX CEO'su Elon Musk, Starlink geniş bant uydu ağı aracılığıyla yolcu uçaklarına internet sağlamak istiyor.

Elon Musk'tan önemli Dogecoin çıkışı!Elon Musk'tan önemli Dogecoin çıkışı!

Rusya Elon Musk'a rakip olacak internet uydularını fırlattıRusya Elon Musk'a rakip olacak internet uydularını fırlattı

ÖZELLİKLE BÜYÜK YOLCU UÇAKLARI HEDEFLENİYOR

SpaceX CEO'su attığı tweette, şirketinin müşterilerine uçuş sırasında kablosuz internet sağlama konusunda ABD havayollarıyla görüştüğünü söyledi.

Çoğu uçak içi kablosuz internet paketi için havayolu şirketleri ekstra ücret talep ediyor. Ancak Starlink'in uçak içi internet hizmetinin fiyatı henüz belli değil.

Önceki aylarda Musk, testlerin en fazla sayıda kişiye hizmet verdiği için Boeing 737, Airbus A320 ve Gulfstream uçaklarına odaklandığını söylemişti.

FCC’YE BAŞVURULAR YAPILDI

Ayrıca eçtiğimiz mart ayında SpaceX, Starlink uydularını arabalara, kamyonlara, kargo gemilerine ve uçaklara bağlamak için düzenlemelerle ilgili onay almak amacıyla Federal İletişim Kurulu'na başvuruda bulunmuştu.

SpaceX’in 1 milyon kadar Starlink kullanıcısına terminal dağıtmak için izni bulunuyor. Ancak şirket; ABD Federal İletişim Komisyonu'ndan gemiler, uçaklar ve kamyonlar için de izin alırsa, terminal dağıtma izni 5 milyona kadar çıkacak.

ETİKETLER
Uzay
YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Son dakika... Bilim Kurulu sonrası Bakan Koca'dan 5 maddelik açıklama
Hatayspor penaltılarda turladı!