Tokat

Niksar'dan mahlep çekirdeği ihracatı

11:11 18 Aralık 2015
Niksar'dan mahlep çekirdeği ihracatı

Tokat'ın Niksar ilçesinde yetiştirilen mahlep çekirdeği, ABD, Almanya, Yunanistan ve Suudi Arabistan'a ihraç ediliyor

Tokat'ın Niksar ilçesinde yetiştirilen mahlep çekirdeği, ABD, Almanya, Yunanistan ve Suudi Arabistan'a satılıyor.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Mehmet Ali Yavaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, mahlebin idris ağacı ya da yabani kiraz olarak da bilindiğini söyledi. Bu ağacın olgun meyvelerinin çekirdeklerinin kurutulup satıldığını, çekirdeğin öğütülerek toz mahlep halinde de kullanıldığını anlatan Yavaş, azalan mahlep üretiminin son yıllarda tekrar arttığını dile getirdi.

Yavaş, "Özellikle son 3-4 yıldır para etmeye başlayınca çiftçilerimiz mahlep üretimini artırdı. Sonbaharda meyvesi kurutularak satılıyor. Üretici bu yıl kilogramını 15-20 lira arasında satıyor" dedi.

Mahlebin il genelinde bin 500 ton civarında rekoltesi bulunduğunu bildiren Yavaş, ürünün ihraç da edildiğini söyledi.

- Çekirdek içinin kilogramı 85-90 liradan satılıyor

Kentte faaliyet gösteren bir firmanın sahibi Ünal Kaynar ise mahlebin Tokat, Amasya ve Mardin yöresinde yetiştirildiğini belirtti. Mahlep tozunun pasta ve kek yapımında kullanıldığını anlatan Kaynar, "Mahlep hoş bir koku veren çok lezzetli bir bitkidir. Aynı zamanda şeker hastalığına, ülsere iyi geldiği, insanı zinde tuttuğu belirtiliyor. Doğal olarak yenildiğinde ağız kokusunu giderir" diye konuştu.

Mahlep çekirdeği içinin kilogramının 85-90 lira civarında satıldığına dikkati çeken Kaynar, "Geçen yıl neredeyse hiç yoktu, bu nedenle kilogramı 130 liraya kadar çıkmıştı. Bu sene rekolte iyi sayılır. Bu da fiyatları geçen seneye göre düşürdü" ifadelerini kullandı.

Kaynar, mahlebin tüketim alanının oldukça geniş olduğunun altını çizerek, şöyle konuştu:

"Üreticilerin kuruttuğu mahlebin çekirdeğini kabuklu olarak alıyoruz. Fabrikamızda eleyip çekirdeğini kırıyoruz. İç olarak aracı firmalarla yurt dışına gönderiyoruz. ABD ve Almanya ilaç sektöründe kullanıyor. Uçucu yağ özelliği dolayısıyla kozmetikte de kullanım alanı var. Suudi Arabistan ve Yunanistan'a da gönderiyoruz."

YORUMLAR

ETİKETLER
ihracat
Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.