Doğal afetler ve acil durum esnasında kullanabileceğiniz uygulamalar

Doğal afetlere hazırlıksız yakalandığınızda genellikle çok kötü sonuçlarla hatta bazen ölümle sonuçlanabiliyor. Doğal afetin oluşumunu engelleyemeyeceğimiz için gerçekleştiğinde vereceği hasarı azaltabiliriz. Bu hasarı kendimiz ve çevremiz ne kadar azaltırsak sonuç da o kadar iyi olur. Devir teknoloji devri olduğundan bunu akıllı telefonlardaki uygulamalar ile yapabiliriz.

Doğal afetler ve acil durum esnasında kullanabileceğiniz uygulamalar
Doğal afetler ve acil durum esnasında kullanabileceğiniz uygulamalar
GİRİŞ 03.12.2020 14:25 GÜNCELLEME 03.12.2020 14:43

Doğal afetler insanüstü doğa olaylarının sonucunda meydana gelir. Doğal afetleri oluşmadan önce ne zaman oluşacağını bilemediğimiz için oluşumunu engellememiz de mümkün değildir. Meydana geldikten sonra daha ağır sonuçları olduğundan öncesinde mümkün olduğunca önlemini almak gerekir. Teknoloji çağında alabileceğimiz en iyi önlem ise şüphesiz akıllı cihazlara indirilen uygulamalar olur.

Deprem sırasında kullanılan uygulamalar nelerdir?

1.Bridgefy: Deprem günü internetinizin kesilme ya da operatörünüze ulaşamama durumunuzda Bluetooth ile kullanabileceğiniz uygulamlar arasında en çok kullanılanlardan biri Bridgefy. Ne kadar çok insan kullanırsa kapsama alanı insandan insana genişleyen bir uygulama olduğu için uzak mesafedeki sevdiklerinize ulaşma şansınız o kadar artıyor.

2.Firechat: Bu uygulama için de çok kişinin kullanmasının büyük faydası oluyor. Çünkü her telefon bir nevi baz istasyonu görevi görerek yakınlarınıza ya da yakınınızdaki kişilere ulaşmanızı sağlıyor.

3.Akut Güvendeyim:Akut'un kendi firması olan "Güvendeyim" sevdiklerinizle tek bir tıkla SMS gönderilmesini sağlıyor. Bu sayede konumunuzdan herkesin haberi oluyor. Hatta Internetinizin bile olmamasının bir önemi yok.

4.Whistle: Whistle isimli uygulama enkaz altındaki kişi için kullanılabilir bir uygulama. Eğer size yardım etmeye çalışan kişilere sesinizi duyaramıyorsanız tıpkı bir düdük sesi çıkararak sesinizi iletmenize yarar. App Store için Real Whistle olarak aratmanızda fayda var.

5.Earthquake: Bu uygulama acil durumda iletişim kurmanızı sağlarken depremlerin nerede olduğunu anlık olarak gösteriyor.

6.Last Quake: Kaydetmiş olduğunuz sevdiklerinizle durumunuzla ilgili kısa mesajlar göndermek istiyorsanız bu uygulamayı rahatlıkla kullanabilirsiniz.

7.The Serval Mesh: Mesaj yollayabileceğiniz, arama yapabileceğiniz ve hatta dosya yollayabileceğiniz bu uygulama acil durumlar için oldukça elverişli. Uygulama sadece Android için indirilebiliyor.

8.Signal Offline Messenger: Yine sadece Android için kullanılabilen bu uygulama ses, video ve mesaj gönderimleri için oldukça uygun. Üstelik grup halinde bir konuşmaya da izin veriyor.

9.BiP: Eğer sesli bir çağrıda bulunmak veya mesaj iletmek istiyorsanız internet ve Bluetooth'unuzu kullanarak sevdiklerinize erişim sağlayabilirsiniz. Acil Durum butonu da zor durumlarda faydalı olacaktır. 

10.Vojer: Bu uygulama sadece IOS kullanıcıları tarafından kullanılabiliyor. Sesinizi gönderip nerede olduğunuzu belirtmek için rahatlıkla kullanabilirsiniz.

KAYNAK: HT HAYAT
ETİKETLER
sel heyelan eartquake
YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Son dakika haberi: Aselsan'dan altın hamlesi! İmzalar atıldı
Altın'da sular çekildi, 'Büyük fırtına' yaklaşıyor! Tek engel kaldı