2021 hacamat takvimi: Temmuz ayında hangi günler hacamat yaptırılır? Temmuz ayı hacamat günleri...

Binlerce yıldır yaptırılan ve vücuttaki kirli kanın temizlenmesini sağlayan hacamat, günümüzde de popülerliğini koruyan geleneksel tıp tedavilerindendir. Özellikle zararlı alışkanlığı olan kişilerin yaptırarak vücudu toksinlerden arındırarak hayati hastalıklardan korumaktadır. Peki hacamatın faydaları nelerdir? Kimler hacamat yaptıramaz? Temmuz ayında hangi günler hacamat yaptırılır? İşte 2021 Hacamat günleri...

2021 hacamat takvimi: Temmuz ayında hangi günler hacamat yaptırılır? Temmuz ayı hacamat günleri...
2021 hacamat takvimi: Temmuz ayında hangi günler hacamat yaptırılır? Temmuz ayı hacamat günleri...
GİRİŞ 30.06.2021 09:35 GÜNCELLEME 30.06.2021 09:35
Bu Habere 9 Yorum Yapılmış

Hacamat, yanlış alışkanlıklar, günümüzde sıkça maruz kaldığımız kirli hava ve radyasyondan kaynaklı vücudumuzda biriken toksinlerin atılması için uygulanan tedavi yöntemlerindendir. Hacamat, Müslümanlar tarafından Peygamber Efendimiz (s.a.s)’in sünneti olarak yerine getirse de İslamiyet’ten çok önce Antik Yunan ve Roma medeniyetlerinde uygulandığı bilinmektedir. Modern tıbbın kurucusu Hipokrat, M.Ö 300’lü yıllarda hastalarına tedavi amaçlı uyguladığı da ayrıca belirtilmektedir. Sağlığa olan faydalarından dolayı, senede 1 en fazla 4 kere yapılması Peygamber Efendimi (s.a.s) tarafından tavsiye edilmektedir. Hz. Muhammed (s.a.s) sünneti olarak günümüzde de yaygın olarak uygulanmaktadır. 

Hacamatın Faydaları Nelerdir?

Vücudun toksinlerden ve kimyasal maddelerden arınmasına için yaptırılan hacamat, pis kanın atılması sonucu damar tıkanıklıklarına iyi gelmektedir. Vücuttan atılan zararlı maddeler sayesinde bağışıklık sistemi güçlenerek hastalıklara karşı korumaktadır. Kan dolaşımını hızlandırdığı için kalp ve damar hastalıklarına iyi gelmektedir. Özellikle hacamat yaptıran kişilerin kalp krizi geçirme riski azalmaktadır. Baş dönmesi, baş ağrısı ve yüksek tansiyonu dengelemektedir. Sigara ve alkol tüketen kişilerin vücuttaki hasarların onarılması için yıl içinde 1-2 defa hacamat yaptırmaları tavsiye edilmektedir. 

Kimler Hacamat Yaptırmalıdır?

Hacamat, sağlığa çok fazla faydası olan geleneksel bir tedavi yöntemi olsa da herkesin yaptırması uygun görülmemektedir. Anemi yani kansızlık hastalığı olan kişilerin, organ nakli olan, hamile ve 2 yaş altındaki 70 yaş üstündeki kişilerin yaptırması uygun görülmemektedir. Açık yara, ben ve et benlerinin üzerine direkt olarak hacamatın uygulanması sakıncalıdır ve yapılmaması gerekir. Bunun dışında herhangi bir kronik hastalığı olan kişilerin doktorlarına danışmadan hacamat yaptırması uygun görülememektedir. 

Hangi Günler Hacamat Yaptırılır?

Yıl içinde en fazla 4 defa yapılması uygun görülmektedir. Hacamat keyfi değil de ihtiyaç halinde hemen yaptırılması gerekiyorsa yılın her günü yaptırılabilir. Ancak hicri takvimin 17, 19, 21. Günlerinde yaptırılması tavsiye edilir. Her ayın 17, 19 ve 21. Günü hacamat için uygun görülür. Hacamat yaptırırken Çarşamba ve Cuma günlerine denk gelmemesine de özellikle dikkat edilmektedir. 

2021 Hacamat Takvimi

Ocak: 2, 5, 7,11 ve 28 Ocak

Şubat: 1, 7 ve 9 Şubat

Mart: 1, 7, 9, 11 ve 30 Mart

Nisan: 1, 5, 27 ve 29 Nisan

Mayıs: 3, 9, 27 ve 31 Mayıs

Haziran: 6, 8, 27 ve 29 Haziran

Temmuz: 1, 5, 26, 27 ve 29 Temmuz

Ağustos: 2, 21, 29 ve 31 Ağustos

Eylül: 2, 26, 28 ve 30 Eylül

Ekim: 4, 21, 25 ve 31 Ekim

Kasım: 2, 22, 28 ve 30 Kasım

Aralık: 2, 19, 21, 23 ve 27 Aralık

YORUMLAR 9
 • Öğretmen 1 ay önce Şikayet Et
  27 Temmuz salı günü yapılan hacamat bir yıllık hacamata denktir Çünkü o gün hicrî ayın 17 sine denk geliyor. Bununla alakalı hadisi Şerif var
  Cevapla
 • Safa 6 ay önce Şikayet Et
  Hacamat tehlikeli olabilir. Normal kan vermek en sağlısı. Ayrıca sünnet olan bir uygulama değil Peygamberimizden öncede Araplardaki bir tedavi yöntemiydi. Dinle değil sağlıkla ilgili bir konu.
  Cevapla
 • Necibe bildik 5 ay önce Şikayet Et
  Peygamberimizin yaptığı şeyler sünnet oluyor ve hacamat yaptırmış .hacamatın tarihi daha eskiye dayanıyor önceki zamanda da varmış evet
  Cevapla
 • Mustafa KORKMAZ 6 ay önce Şikayet Et
  Eh be kardeşim.. Sen içmişin böyle!!
  Cevapla
 • Murat 6 ay önce Şikayet Et
  bu ne ya, insan istediği zaman hacamat yaptırabilir, herseyı kutsallastırmayın bu sekılde. hacamat yaptırmakta günmü olurmuş
  Cevapla
 • Murathan 5 ay önce Şikayet Et
  Arkadaşım bilmediğin konuda yorum yapma bir tanıdığım yanlış günde yaptırdı şizofren tanısı kondu adama sonra 20 yıldır hasta.
  Cevapla
 • Metin 6 ay önce Şikayet Et
  Yaptırma sende
  Cevapla
 • Safa 6 ay önce Şikayet Et
  Olaya kutsallık ve gizemde katılacakya.
  Cevapla
 • K.Elma 6 ay önce Şikayet Et
  Ay ile ilgili gel git olayı nasıl oluyorsa insan vücudunda aynısı oluyor
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
81 ile genelge gönderildi, yeni karar! 3 Eylül'de açılıyor
Son dakika: Darbe girişimi sonrası Türkiye'den Tunus ile ilk temas!