Camiler en az 12 saat açık olacak

Türkiye’deki tüm camiler bundan böyle en az 12 saat boyunca açık kalacak. İmamlara da yeni görev verildi.

Camiler en az 12 saat açık olacak
Camiler en az 12 saat açık olacak
GİRİŞ 16.05.2012 13:05 GÜNCELLEME 16.05.2012 13:30
Bu Habere 23 Yorum Yapılmış

Camilerde görev yapan din görevlileri ise günün belli saatlerinde cemaatin sorularını cevaplandırmak üzere namaz vakitleri dışında da camilerde hazır bulunacak

 Afyon ve Denizli’de din görevlileri ile bir araya gelen Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, camilerdeki yeni düzenlemeyle ilgili açıklamalarda bulundu. Dünyanın hiçbir yerinde namaz aralarında kapatılan camilerin olmadığını belirten Başkan Görmez, yeni uygulamayla Türkiye’nin bu ayıptan kurtulacağını söyledi.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından Afyonkarahisar’da düzenlenen ‘10. Dönem Din Görevlilerinin Vaaz Becerilerini Geliştirme Hizmet İçi Eğitim Semineri’nin açılışının ardından Denizli’de din görevlileri ile bir araya geldi.

Başkan Görmez konuşmasında hiçbir yerde camilerin namaz vaktinde açılıp namaz sonrasında kapatılmadığını belirterek, “Yayınlayacağımız bir genelgeyle camiler bundan böyle en az 12 saat açık kalacak. Görevli hoca efendilerimiz de günün belli saatlerinde cemaatinin sorularını cevaplandırmak üzere hazır olacaklar. Ülkemizin, Müslümanlığın, İslam dünyasının içinden geçtiği süreçleri dikkate  aldığımızda vazifesine âşık hiçbir mihrap görevlisinin sadece günde beş vakit namaz vaktinde camiyi açıp, namaz bittikten sonra cemaatiyle bir sohbet bile etmeden camiyi terk etmesi en büyük hizmet kusurudur. Bu kabul edilemez. Onun için biz kendimizi böyle bir görev tanımına mahkûm edemeyiz.”

Din görevlileri ile buluşmasında merkezi vaaz sistemine de değinen Diyanet İşleri Başkanı Görmez, şunları söyledi:

“Bir ülke düşünün ki 100 bin insan o ülkenin dini hayatını manevi hayatını ayakta tutmak için seferber olmuş. O  ülkede ibadet, ahlak, inanç sorunlarının asgari seviyede olması lazım. 100 binden fazla personeli olan bir kurumun sadece Cuma günleri bir kişinin merkezden yapacağı bir konuşmayı mekanik bir kutudan diğer camilerdeki cemaate dinletmek gibi bir hakkı olabilir mi? Bu uygulama nedeniyle 15 yılı aşkın bir süredir, din görevlilerinin, mihrap görevlilerinin dilleri paslandı. Bu kabul edilebilir bir şey değildi. Bu nedenle bu kablolar kesilecek ve mihrapta görev yapan her arkadaşımız, kürsüden de dinimizi anlatmaya başlayacak.”

“Aslî görev mihrap görevidir”…

Diyanet İşleri Başkanlığında aslî ve tâlî olmak üzere iki tür görev bulunduğuna işaret eden
Diyanet İşleri Başkanı Görmez, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bütün idari görevlerin tamamı ikincil görevlerdir. Asli görev mihrap görevidir, minber görevidir, kürsü görevidir. İdari görevlilerin asli görevi ise mihrap görevlilerinin yolunu açmaktır. Mihraba, minbere, kürsüye çok yüce bir değer vermemiz lazım. Mihrapta, minberde görev yapan, Kur’an-ı Kerim’i öğreten bireyler olarak, bu vazifeyi hakkıyla yapabilmenin yollarını aramamız gerekiyor.”

“Hiç kimse din görevlilerini namaz kıldırma memuru olarak tarif edemez…”

“Hiç kimse bizi, bazılarının alay ederek yazdığı gibi namaz kıldırma memuru olarak tarif edemez.
Hiçbir arkadaşımız da kendini bu tarifle sınırlı tutamaz. Bize düşen mihraba geçtikten sonra namazı en güzel şekilde kıldırmaktır. Ama bunun dışında bizim mihrabın ruhunu sokaklara taşımak gibi bir mecburiyetimiz var. Bizim minberin nurunu evlere, sokaklara, caddeler taşımak gibi bir mecburiyetimiz var.”

“Toplumdan soyutlanamayız…”

“Sizin mahallenizde bir yılda kaç tane aile boşanıyor. Eğer din görevlisi, kendi köyünde, kasabasında, mahallesinde bundan haberdar olmuyor ve bununla hiç ilgilenmiyorsa bu aslında bir görev ihmalidir. Kaç tane çocuk sokağa düşmüş, çevresinde kaç tane sokak çocuğu var, o bölgede görev yapan müftünün, vaizin, imam-hatibin bundan hiç haberi yoksa bu, kabul edilebilecek bir şey değildir. Bunları bilmekle mükellefiz biz.”

Sendikaların meşruiyeti…

“İmam ve müezzin farklı sendikalara üyeler. İmam camiye giriyor, müezzine selam veriyor.
Eğer müezzin farklı sendikaya üye olması nedeniyle selamını almıyorsa, eğer sendikacılık bir imamla müezzini küstürüyorsa aralarına giriyorsa sendika Diyanet’te bütün meşruiyetini kaybetmiştir.  Buna özen göstermek zorundayız.

Eğer bizim hakkımızı, hukukumuzu koruyorsa, sorunlarımızı çözüyorsa tabi ki destekleriz. Bunu hayırda yarışa da dönüştürülebilir. Ancak bir ayrılık getiriyorsa, küslüğe neden oluyorsa bu kabul edilemez. Bunu yapan bir arkadaş, cemaatine birlikten beraberlikten nasıl söz edebilir? Aramızda yüzlerce birliktelik var. Aynı işi yapıyor, birlikte Allah’a davet ediyoruz. Ama bir şekilde farklı sendikalara üye olmuşuz. Bu farklı üyelikten kaynaklanan problemler doğması kabul edilemez.”

YORUMLAR 23
 • ceyhun0534 8 yıl önce Şikayet Et
  2 tane cami gezdiğimi bilirim. tam hatırlamıyorum öğlen veya ikindiyi kılmak için yakın(yürüme mesafesi 5dk uzaklıkta) iki camiye gittim ikiside kapalıydı. ilçe diyanet işlerini aradım tarihi camilerde hırsızlık olduğu gerekçesiyle gündüz bile vakit aralarında kilitli tutuluyormuş. kime kızalım bilemiyorum. insanları bu denli insanlıktan çıkaran durumun oluşmasını sağlayan güçlere mi? yoksa vakit aralarında camiyi kilitli tutan din görevlilerine mi?
  Cevapla
 • dilaver çakar 8 yıl önce Şikayet Et
  imamlara kadirlik olacak. cematı az ise camiye gitmeyen imamlar vardı ezan merkezi sistem cemat da az ise sabah namazına gitmeyen çok imam var allahdan korkarak görev yapmadıkca bintane başlarına her hangi kurum olursa olsun yine az gelir
  Cevapla
 • osen osen 8 yıl önce Şikayet Et
  imamlar camiye vaktinde gelsinler yeter.. imamlar camiye tam gün yani kaytarmadan beş vakit ve tam vaktinde ezandan önce gelsinler başka ihsan istemiyoruz.... .
  Cevapla
 • Dogancan ÖZTÜRK 8 yıl önce Şikayet Et
  olması gereken de buydu zaten!. kim olursa olsun, hangi işi yaparsa yapsın, insanların yaptığı işi layıkıyle yapmalı, yaptığı işin hakkını vermeli. hele hele bu konuda din görevlilieri daha hasas olmalı. daha fazla söze herhalde gerek yok.
  Cevapla
 • Hacı Ahmet ALAGÖZ 8 yıl önce Şikayet Et
  başka işimiz yok.... camiler okullardan daha sıcak... siz hiç sabahtan akşama üşüyerek öğrencilerle ders işlediniz mi? camilerin klimaları var, kışın sıcak, yazın serin...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son dakika: İçişleri Bakanlığı'ndan kayak merkezleri için genelge
2021 yılında Türkiye yollarına çıkan yeni modeller