Müslüman milliyetçi olamaz!

Şimdi başlığı görüp yazıyı tekmeleyeceksiniz buna eminim. Toprağı vatanı çiçeği böceği kelebeği sevebilirsiniz. Lakin ben vatan millet sakarya repliğini durmadan başa alan ve olayı kavmiyetçiliğe kaydırmamış bir ahkam yontucu tanımıyorum.

 • GİRİŞ02.04.2013 10:12
 • GÜNCELLEME02.04.2013 10:12

                                               Peygamber kavim fanatikleriyle savaşmadı mı?

Bazen insanların dilinde sözcükler fetişleşerek normal ve asli anlamlarını kaybederler . Sosyolojinin veya siyaset biliminin konusu olmaktan çıkar psikolojik birer fenomene dönüşürler. Türk veya Kürt sözcüklerinin başına gelen de bundan başkası değil.

Müslüman milliyetçi olamaz azizim! Irkının ve kavminin pastel edebiyatını bile yapamaz. Vatan nakaratı içinde kavmine ve kabilesine üstünlük mavalını okuyamaz. Haritasına tapamaz! Ve o haritaya sığdırılmış ırk tümörünü kutsayamaz!

Bayrağını öpebilir bana ne lakin başka etnik kimliğe en estetiğinden öptürme zorbalığına düşemez! Bu bir asabiyet başlangıcıdır! Zamanın egemen figürleri türk sözcüğüne temerküz ettiği için sadece bir kelimeden dolayı çoğulcu ve birliktelik içeren kavramların kellesi böylesine boş fanteziler yüzünden alınma dı mı?

Türk yerine gururu kürt yerine onuru koy bakalım. Mesele ne ile gurur duyacağımız ve onuru nerde arayacağımızdı. Gururun incinmesin diye kimsenin onurunu ayak posası haline getirmeye hakkın yok! Sen müslümansın.  Gurur devlete onur millete aittir!

Devlet milletin örgütlenmiş ortak gücüdür! Bu nedenle türkün veya Kürdün devleti olamaz. Adalet devleti ortak iyinin iktidarı olur. Bu her ikisini de kucaklar. Devleti ortak devlet, milleti orka millet, ülkeyi ortak ülke haline getirir.Türkiye Devletinin 1921'deki kurucu aklında bu vardı. 1921 ruhunun adaleti ve vicdanı tekrar ruhunuza sinmeli.

Hem veda hutbesini duyunca gözlerin yaşaracak hem de milliyetçilik damarını kavmiyetçilikle cilalayıp vatan sevgisinin alnına mıhlayacaksın! Hem müslümanım diyeceksin hem de tribünlerde insan ayıklayacaksın!

Hem aciz kullarız deyip kürsü de ahkam kasabı olacaksın hem de liğme liğme üstünlük taslayacaksın! Yok böyle bir şey! Ben sadece müslümanım! Miliiyetçilikle müslümanlık tokalaştığı anda diğer kardeşinin selamını yere düşürüyorsun demektir. Ortak kamu gücü azizim! Devlet ortak kamu gücüdür! Alnını götürdüğün secdenin toprağını bile kutsama! Tapınma!

Esra Elönü - Haber 7

eelonu@mynet.com

Yorumlar29

 • ALAİ KOC 8 yıl önce Şikayet Et
  NİHAYET DİNİMİZİ ............... Siyasette de kullanmaya başladınız ya.....Zor olur bazı hesaplar beeeeee...........
  Cevapla
 • haysem öztürk 8 yıl önce Şikayet Et
  doğru söyleyeni ;. 9 köyden kovmuşlar
  Cevapla Toplam 2 beğeni
 • ekrem bamyacıoğlu 8 yıl önce Şikayet Et
  NEY YANİ SALATALIK TARLASINDA MI YAŞIYORUZ.. Bu vatan uğruna binlerce onbinlerce şehit verildi çanakkale de kurtuluş savaşında sakarya da ney yani boşunamı savaşıldı diyorsun vatan millet sakar ya boş mu
  Cevapla Toplam 5 beğeni
 • Huseyin Yeter 8 yıl önce Şikayet Et
  Murat AKIN. Esra Hanim, kendine ozgu keskin uslubu ile dogru seyler soylemis. Vatan , toprak ve kabile sevgisi insanin icinde dogal olarak varolan seylerdir. Bu tur duygu ve dusunceler insanlarin yasadigi toplumlarda sahip oldugu ideoloji, din ve dunya goruslerinden etkilenerek cesitli bicimler alirlar. Ornegin Avrupa ulkeleri icinde Almanlarda milliyetcilik diger ulkelere gore daha agir basar. Islam ulkelerinde de durum hemen hemen aynidir.Ama yukarida deginmis oldugumuz masum bir sevgiden hemen hemen eser yoktur. En masum milliyetcilik anlayisi ideoloji ve egtim sistemlerinin asiladigi anlayislardan uzak kalabilen kesimlerde olabiliyor. Biz boylelerine maalesef koylu diyoruz. Boyle olunca dunya gorusu ve ideoloji haline getirilen bir milliyetcilik anlayis tabiiki Dinimiz ile celisir. Yapilacak en dogru sey inanmis muminlerin ihlas ve takvalarini, masum, temiz, vatan ve insan sevgilerini kabilecilik ve milliyetcilik gibi anlayislara kurban etmemeleridir. Burada son soz Kuran ve Peygamberindir.
  Cevapla Toplam 4 beğeni
 • suleyman d 8 yıl önce Şikayet Et
  müslümanın olamayacağı şeylerden en başta geleni "YALANCILIK" tır! MÜSLÜMANDA YALAN DOLAN,TAKİYYE OLMAZ!. SİZİN MİLLİYETÇİ DİYE YAFTALADIKLARINIZ KİMLERDİR? Geçmiş yazılarınızda bahsettiğiniz "ABDESTLİ KAPİTALİSTLER" midir? Yoksa "TÜRBANLI MOTORLAR" mı? Ne zararını gördünüz bu topluluğun? Dininize mi,ecdadınıza mı sataştı! Elinizden ekmeğinizi mi aldı? Bir zamanlar arkalarına saklandıkları bu topluluğa yok etmek istercesine saldırıların altında onlara geçmişin ezikliğini çağrıştırması mı var?
  Cevapla Toplam 5 beğeni
Daha fazla yorum görüntüle
Haber7 Mobil Sayfa Banner'ı Kapat