TÜM YORUMLAR

Kayıp kimlik kabusu bitiyor
Kayıp kimlik kabusu bitiyor
GÜNCEL
22 Eylül 2013, 08:51
Kayıp kimlik kabusu bitiyor
Nüfus cüzdanları da kredi kartları gibi, çalınması ya da kaybolması halinde bloke edilebilecek.
YORUMLAR 12
 • adnan kurt 6 yıl önce Şikayet Et
  kredi kartları gibi şifre olsun.. neden kredi kartlarındaki gibi şifre yapılmıyor kimliğe.her kullanımda şifre isteyecek bir sistem oluştur bak bakalım eskiden olan olaylar oluyormu.bir tanıdığım kimlik kaybıyla adına şirketler açılmış,araba alınmış hatta bankadan kredi bile çekilmiş.inanılır gibi değil.düzeltilsin artık bu.
  Cevapla
 • Sabit Kal 6 yıl önce Şikayet Et
  Şükür. İlkokul çocuklarının bile daha emniyetli yapabilecekleri nüfus cüzdanları tarihe karıştı.. Vah benim şirket kuran, hesap açan (daha ne yapılıyordu?) vatandaşıma. Bundan sonra desenize şirket iflasları çığ gibi gelecek ve açılan şirket sayısında çok ani bir iniş belirecek, ekonomi sarpa saracak. Vah vah. Göçebe devlet olmaktan kurtuluyoruz desenize! (Not: Bu yorumumu kaybettiğimden, hükümsüzdür. Bulanların en yakın polis merkezine teslim etmeleri rica olunur (Allah'ını seven bulduysan cüzdanımla şirket, hesap, telefon veya araba açtırma abi, bizim hatun zaten iaşe peşinde, birde sen yakma abiiii)
  Cevapla
 • Ahmet AHISKALI 6 yıl önce Şikayet Et
  DEĞERLENDİRME. Aklın Yolu Birdir... Bilindiği gibi,kredi ve bankamatik kartlarında bir çok sahtekârlık olmaktadır ki bu durum basında sık sık yer alıyorken bilişim ve yazılım uzmanlarının yerinde ikazı üzerine başbakanlık Nüfus İdaresi Genel Müdürlüğü yapılan istişareler sonucunda projenin başlatılmasını iptal etti. Yeni kimlik projesi şartlar ve güvenlik sağlanırsa doğru ancak bunlar yerine getirilmezse büyük bir kargaşaya neden olur ki bunun vebalini kimse kaldıramaz.
  Cevapla
 • necati 6 yıl önce Şikayet Et
  bu iyi olmuş. bu iyi olmuş kimlik kaybuldugunda insan panik yapıyor valla allah kimsenin başına vermesin kimse kimlik kaybetmesin
  Cevapla
 • Cem Tekin 6 yıl önce Şikayet Et
  Yeni kimlikler - Eski kimlikler... Yeni cikacak olan ve halka dagitilmasi planlanan kimlikler, her ne sekilde olursa olsun, eski kimliklere nazaran daha guvenlidir, ve bu yeni kimlikler, her zaman gelistirilebilir, ve bunu turkiye kendiksi kendi sistemine gore yapmalidir, her ne kadar yurd disindaki sistemlerin turkiyeye getirilmesi konusunda sikintilar olsa dahi. Dikkat edilirse benzer butun konularda Turkiyeye yokus yapilmaktadir.- Turkiye bir an once yeni kimlik sistemine butun eksikleri olsa bile gecmelidir. Bircok islemlerinide, kimlikler uzerinden yapmalidir. Turkiye bolgesi itibari ile kritik surecten gecmektedir. O yuzden kendi vatandasinin kullanacagi ve kullandigi kimlikler, yabancilarin kullanabilecegi kimlikler, belli bir duzen ve sistem dahilinda, mutlaka uzerlerinde, acik ve gizli guvenlik sistemlerinin, parmak izlerinin olabilecegi ve gizli olarak da olarak ta takip edilebilecegi, mutlaka verilme ve son kullanim tarihi de olmalidir.
  Cevapla
 • Yiğido58 6 yıl önce Şikayet Et
  yeni kimliklerle alakası yoktur. bu 10 yıldır devam eden bir uygulama yapacak haber mi bulamıyorsunuz?
  Cevapla
 • Ahmet AHISKALI 6 yıl önce Şikayet Et
  DEĞERLENDİRME. Adı geçen yeni kimliklerin güvenlik bakımından sıkıntılı olacağı ve bundan vazgeçilebileceği hususunda başbakanlık basın ve halkla ilişkiler birimi geçen ay bir açıklama yapmıştı...
  Cevapla
 • Muhammed Emin YEL 6 yıl önce Şikayet Et
  D.günay. ewt haklsın devlet bazı konularda acımasız olabilir ama devlet ne kadar acımasızsa insanlar da bi o kadar sorumsuz...
  Cevapla
 • D.günay 6 yıl önce Şikayet Et
  PARA.... Kızımın kaybettiği kimlik için nüfüs idaresine başvurduk ve devletin her kurumda ne kadar acımasız oldugunu orda da gördük 80 tl bir kimliği yeniden almak için ödedik..
  Cevapla
 • Ahmet AHISKALI 6 yıl önce Şikayet Et
  Değerlendirme.... Adı geçen uygulama yerinde olup hüviyetini kaybeden vatandaş en azından nüfus idaresine bir dilekçe ile başvurursa kendine münhasır şahsi haklarını korumuş olur. Bu arada önemli bir hatırlatma bu yaz yani 2013 yılı Temmuz ayında geçilmesi planlanan yeni kimliklerle ilgili uygulama yazılım ve bilişim uzmanlarının uyarıları sonucunda ucu açık bir tarihe ertelenmiş olup bu kimliklerde yazılımla birçok sahtekârlık yapılabileceği öngörülerek eski nüfus cüzdanlarının kullanımının devamına karar verilmiş,bu durum yetkili mercilere yazıyla bildirilmiştir.Kaynak/Başbakanlık basın ve halkla ilişkiler kurumu
  Cevapla
 • Mlym 59 6 yıl önce Şikayet Et
  ?... Haziran 2013'ten itibaren CİP'li kimlik kartları dağılmaya başlayacaktı. Neden verilmiyor?
  Cevapla
 • Cem Tekin 6 yıl önce Şikayet Et
  Guzel ama eksık ve yetersiz... Yeni kimliklerin bir an evvel gerekirse butun eksilşiklere ragmen vatandasa dagitilmasi lazim... --- Kimlikler bekki bir sure kotali olmasi lazim, Duruma, yaşa, gore tarih sinirlandirilmasi olmali 5 sene, 10 sene gibi. ---- Problem veya yanlis uygulama var ise suresi geldiginde yeni sistemle kimlik yenilenir. ---- kimlik yenilendiginde kimlik sahibinin surekli kullandigi numaraya ek haberde konu olan seri bumarasi verilir. bu numara kayip, calinti ve bir sonraki yenilemede mutlaka degistirilir. ---- Diger kontrol yontemi de suresi bitiminde tarih te kontrol yontrmidir. tarih gecen kimlikle hicbir resmi islem yapilmaz. yapilamaz. ---- kontrol ve takip en etkin, kimlik seri bumarasi, vatandas kimlik numarasi ve kimlik tarih baskangic - bitis kullanım suresi ile olur.
  Cevapla