TÜM YORUMLAR

Bakan Kurum: Poşetlerle ilgili yeni kararlar aldık
Bakan Kurum: Poşetlerle ilgili yeni kararlar aldık
GÜNCEL
09 Ocak 2019, 18:59
Bakan Kurum: Poşetlerle ilgili yeni kararlar aldık
Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, son günlerin tartışılan konusu olan ücretli poşet uygulamasıyla ilgili yaptığı açıklamada, 'poşetlerin bir yüzeyinde çevreci slogan ve sıfır atık logosu kullanımını zorunlu hale getirdik. Marka ve logolar, poşetin tek yüzeyinde yer alacak ve alanın yüzde yirmisini geçemeyecek' dedi.
YORUMLAR 106
 • muhafız 1 yıl önce Şikayet Et
  hırsızlık artacak torbasını alan gelecek kötü niyetlilere çare bulunmalı poşeti esnaf degil köşe başlarına halk ekmek gibi poşetçi dükkanları kurulsun onlar satsın kırk yıllık müşterilerden nasıl 25 kuruş isteyelim
  Cevapla
 • akil 1 yıl önce Şikayet Et
  avrupada da boyle..ne hirsizlik artti ne de baska bir sey..millet kendisini alistiracak baska yolu yok! bu kadarda tez canlilik panik yapmak ayiba kaciyor...kendinize gelin afrika ulkelerin insanlari bile alisiyor..kendimizden utanmamiz lazim..!
  Cevapla
 • geri 1 yıl önce Şikayet Et
  Dönöşümcüler naylon poşet plastik pet kağıt karton bir birlerinin ellerinden kaçıriyorlar bir tane poşet moşet yerde göremiyorum
  Cevapla
 • Malı 1 yıl önce Şikayet Et
  Bir market yöneticisinin tespiti biz poşete yılık 15 milyon ödüyoruz Şimdi ülkemiz kazanacak demişti Bence poşete ödediği 15 milyon tl Zaten satıgı malın içinde var Yani biz tüketici ödüyor şimdi Poşet maliyeti azalacak para ceplerinde kalacak ve ayrıca devlet para kazanacak poşete gelinceye kadar pet şişeleri plastik ambalajları Neden kimse düşünmüyor tek çare Aldığımız ürüne depozito bedeli Ödeyerek geri toplamak
  Cevapla
 • SivaslıYiğido 1 yıl önce Şikayet Et
  Yenilebilen bio plastik poşetler var. Yağmurda bir süre sonra eriyip toprağa karışıyor. Paralı poşet uygulamasının devamında bio poşetlerin yaygınlaştırılması işleme konursa çevre adına çok verimli bir hizmet olur . Eğer bu büyük ölçüde gerçekleştirilirse en azından poşet kirliliği büyük ölçüde çözülmüş olur.
  Cevapla
 • Zuvaslı Gardaş 1 yıl önce Şikayet Et
  yağmur yağdığında ne yapacaksınız ? elinizde ne varsa eriyen torbadan aşağı düşer gardaaaaş
  Cevapla
 • vatandaş 1 yıl önce Şikayet Et
  sen anlamadın galiba amaç çevre değil..MALI adlı kişinin yorumunu iyi oku..
  Cevapla
 • zafergülten 1 yıl önce Şikayet Et
  çevreyi kirleten poşetmi,yoksa bazı fabrikaların boş arsalara döktüğü fabrika atıklarımı...ben şahsen kauçuk söktöründen emekliyim,ve kauçuk işlenirken içine -karbon,kükürt,tebeşir tozu,aspest,kimyasal boya,amyant gibi birçok kimyasal kansorejen madde ekleniyor. ve imalattan kalan atık çöpler kamyonla boş arazilere dökülüyor. daha bunun gibi çevreyi kirleten birçok sanayi söktörü var,kot yıkama ve taşlama,deri sanayi,ve sülfirik asitle altın işleyen kuyumcular.daha sayayım mıııı.
  Cevapla
 • Ramo 1 yıl önce Şikayet Et
  Yasaklamak mümkün olmadığı için seçilen yöntem çok doğru olmuş. Kanaatimce belediye logolu bez veya kağıt poşetler market önlerine yerleştirilse idi daha güzel olurdu.
  Cevapla
 • Alfred Bruchstein 1 yıl önce Şikayet Et
  Sayın Ramazan bey ( Ramo ) plastik poşetlerin yasaklanması oldukça mümkündür, kanunun bunun için tekrar düzenlenmesi gerekir. örneğın avrupada (almanya ) da yaklaşık 3 yıldır plastik poşetin marketlerde bulundurulması ve satılması yasaklandırılmıştır. bu uygulama öncesi 20 yıldırır plastik poşetler ücretli satılmaktadır, bizim cahil toplulumuz maalesef bunu anlamıyor bir poşete takılıp kalıyor işte bunun için Türkiye kalkınamıyor, çünkü okadar basit bir konuda tıkanıp kalıyoruz 0.25 krş barajını aşamıyoruz.
  Cevapla
 • sami 1 yıl önce Şikayet Et
  herkes kendince haklı hakkımızda hayırlısı diyorummm......
  Cevapla
 • ışık akkuş 1 yıl önce Şikayet Et
  Ne poşet parası ne atığı..zararlımı! yasaklayın imalatını bitsin. üretene de kullanana da yapıştırın cezayı..Zararsız alternatiflerinin teminini kolaylaştırın.
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Geri dönüşümlü,zararsız,kağıt hammaddesi poşet icad edilmesi çok faydalı olur.
  Cevapla
 • miço 1 yıl önce Şikayet Et
  5 eski poşet getir bir ekmek al kampanyası daha doğru burada vatandaşın cebinden para çıkıyor 10 kuruş işletmeye 15 kuruş devlete poşet nereye yine doğaya çöp!! ...
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Helal olsun
  Cevapla
 • Yusuf Ateş 1 yıl önce Şikayet Et
  Çevreyi sadece poşetler mi kirletiyor kullandıgımız bir çok ürün plastik mesrubat şişeleri su şişeleri vb.bunlar ne olacak
  Cevapla
 • Cevdet 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu bır başlangıç.Amaç çevre duyarlılıgı.Onlarıda bı zahmet çöp kutusuna atalım.
  Cevapla
 • aydınlı 1 yıl önce Şikayet Et
  belediyeler bez çanta dağıtsın, marketler bedava verdikleri poşeti şimdi satmasınlar, ambalaj atıkları poşetlerden daha fazla,bunları geri dönüştürmek için çabalanmalı, zengin için 25 kuruş önemli değil, olan hep fakire oluyor.
  Cevapla
 • Vatandaş 1 yıl önce Şikayet Et
  Çok haklısın kardeşim, ayrıca;bez torbaları belli bir limit üstü alışveriş yapan müşteriye promosyon olarak dağıtmakta markete artı puan olabilir.
  Cevapla
 • talha 1 yıl önce Şikayet Et
  Bakanlığın uygulaması destekliyorum. eleştiriler eksikler olabilir ama poşet kısıtlaması genişletilebilir. özellikle plastikten üretilen hazır tabak -çatal kaşık bardak vb ürünlerde çevreyi daha çok kirletiyor. bu ürünlerinde ya yasaklanması ya da sigara gibi alınan verginin çok yükseltilerek alımının caydırılması yerinde olacaktır.
  Cevapla
 • sadi 1 yıl önce Şikayet Et
  o uygulama cok yakinda fransada girecek. maalesef hukumetin yatogo her seyi kotu gostermek ve elestirmek gibi herseyi aliskanlik haline getirmisler aynisi ve daha fazlasi avrupada olunca kimse bir sey demiyor.. turist olarak oralara giden turk vatandaslari bunlari girunce, vay bee adamlar ne kadar ileri goruslu ve cevreci diyoruz! turkiyede olunca bu ne gericilik?! bu millet iyilik yaramaz..!
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Para ile aldığım poşet ile niçin reklam yapıyorum ozaman tüketicilere reklam parası ödesinler
  Cevapla