TÜM YORUMLAR

Oruç tutmanın bilimsel faydaları açıklandı!
Oruç tutmanın bilimsel faydaları açıklandı!
DİNİ BİLGİLER
23 Nisan 2021, 23:41
Oruç tutmanın bilimsel faydaları açıklandı!
Oruç tutmanın sağlığa faydaları son yıllarda bilimsel olarak açıklanmaya başlandı. Oruç tutmanın metabolizmaya, sindirime, karaciğere, zihinsel organlara, cilde, kansere kadar birçok alanda faydası var. Peki orucun faydaları neler? Oruç tutarken vücutta ne gibi değişikler olur?
YORUMLAR 6
 • Musa 1 yıl önce Şikayet Et
  Mükafatını hem Allah'tan alıyorsunuz hem de sağlığınıza kavuşuyorsunuz, bir insan daha ne ister ki?
  Cevapla
 • Muhammet Talha 1 yıl önce Şikayet Et
  Hz. Ebu Hüreyre (radıyallahu anh) anlatıyor: "Resulullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: "Ademoğlunun her ameli katlanır. (Zira Cenab-ı Hakk'ın bu husustaki sünneti şudur:) Hayır ameller en az on misliyle yazılır, bu yediyüz misline kadar çıkar. Allah Teâla Hazretleri (bir hadis-i kudside) şöyle buyurmuştur: "Oruç bu kaideden hariçtir. Çünkü o sırf benim içindir, ben de onu (dilediğim gibi) mükâfaatlandıracağım. Kulum benim için şehvetini, yiyeceğini terketti."
  Cevapla
 • Muhammet Talha 1 yıl önce Şikayet Et
  Öncelikle haberiniz için teşekür ederiz. Çok faydalı olmuş. Fark ettiğimiz bir yanlış da düzeltilir ise aliyyü'l-âlâ olur. Şu paragraf şöyle düzeltilmeli: Oruçla ilgili olarak Peygamberimiz şöyle buyuruyor: Cenâb-ı Hak buyuruyor ki: “Her bir iyilik için on mislinden yedi yüz misline kadar karşılık olabilir; fakat oruç başkadır. Çünkü oruç benim içindir ve onun ecrini ben vereceğim.” (Müslim, “Sıyâm”,164; Nesaî, “Sıyâm”, 42) Sebebi ise bu Hadis-Kutsî dir. Yâni söz Cenâb-ı Hak'ın, lafız Efendimiz -sallallâhu aleyhi ve sellem-'in dir. Ayrıntılı bilgi için bknz. Hadis-i Kutsî nedir?
  Cevapla
 • RUMELİ 1 yıl önce Şikayet Et
  İnsan için maddi manevi faydaları ovardır ki her şeyi yaradan yüce inananlara Allah farz kıldı
  Cevapla
 • ejderha 7a5 9 ay önce Şikayet Et
  evt
  Cevapla
 • tamtan 1 yıl önce Şikayet Et
  teşekürler
  Cevapla