TÜM YORUMLAR

'AK Parti'nin aklına 40+1'in bir fikir olarak gelmesinin sebebi belli'
'AK Parti'nin aklına 40+1'in bir fikir olarak gelmesinin sebebi belli'
SİYASET
04 Ekim 2019, 10:51
'AK Parti'nin aklına 40+1'in bir fikir olarak gelmesinin sebebi belli'
Kanal7 Ankara Temsilcisi ve Haber7 yazarı Mehmet Acet, son günlerde siyasette yaşanan "40-1"tartışmalarını "Yüzde 40 artı 1 tartışmaları" adlı köşe yazısında değerlendirdi. Acet yazısında, 40+1'in AK Partililerin aklına parlak bir fikir olarak neden geldiğini anlattı. Acet yazının devamında, "Yeni sistemin ittifaklara kapı aralaması, devamında yapılan seçimler, oyların "çantada keklik" olmadığını ortaya koydu" dedi.
YORUMLAR 26
 • Hamza 2 yıl önce Şikayet Et
  %50 üzerine çıkmak herzaman mümkün olmaz.Ve büyük krizlere yol açar ilerde.Güven oylaması yine olsun.Başkan ilk seçildiğinde yapsın 5 sene devam etsin.Hem o olursa muhalefette değişikliğe destek verir.Hemde partiler sakıncalı koalisyonlar kurmaz.
  Cevapla
 • Erdem 2 yıl önce Şikayet Et
  Çok anlamsız bir öneri. %50 üzeri olmazsa ilk 2 ye kalan arasında 2. seçim yapılıyor.
  Cevapla
 • Celal 2 yıl önce Şikayet Et
  Kim ne derse desin bu ülkede olağanüstü bir durum yaşanmadıkça %50+1 i bulacak olan da yine sağ ve muhafazakar seçmendir. Tek sorun genç seçmenlerin eskiyi bilmemeleri ve o yılları hiç yaşamamış olmaları.
  Cevapla
 • Hamza 2 yıl önce Şikayet Et
  Birinci seçimde birinci olan partiye fazladan 100 vekil verilsin. 500+100 şeklinde olsun.Ve yine mecliste güven oylaması olsun.Eğer 100 vekillik artı destekleyenler 300 ü geçerse Başkan hükümeti kurup devam etsin.Eğer yeterli sayı olmazsa.Yeniden seçime gidilsin.Bu sistem muhalefetede iktidar olma şansı sunar.Ve muhalefeti hdp gibi teröre destek veren partilere mecbur etmez.
  Cevapla
 • 43Qtahya 2 yıl önce Şikayet Et
  küstürülüp ne Akpartiye ne başka partiye oy atmamış seçimlere katılmayan seçmenin gönlünü alın. âh almayın oy alın onlardan.
  Cevapla
 • talha 2 yıl önce Şikayet Et
  kesinlikle getirilmeli geç bile kalındı...cesur olmak gerek
  Cevapla
 • Adil 2 yıl önce Şikayet Et
  Cunku reis tek yanlışı .e devletten kimin kökü nereden geldigini .ögrenmesi oldu .türk gorunenler yabancı cıktı tabikide .partisini terk etti .kanında bozukluk oldugunu anladı olay bu kadar .net .nokta
  Cevapla
 • Melih 2 yıl önce Şikayet Et
  erdoğan ile devam
  Cevapla
 • Vatandaş 2 yıl önce Şikayet Et
  En çok oy alan kazansın bu nedir sürekli seçim ekonomik boyutu var ve bütün seçimler aynı andan olsun
  Cevapla
 • Yusuf 2 yıl önce Şikayet Et
  En çok oy alan olmamalı. 40-50 gibi baraj ölçüsü olmalı ki çoğunluk desteği temsili olsun
  Cevapla
 • Tehlike 2 yıl önce Şikayet Et
  Bunu çoğu seçmen bilmiyor oylar fazla olduğu halde demoralizasyon olup sanki ak parti güçten düşmüş algısı kolayca oluşturuluyor çok tehlikeli
  Cevapla