TÜM YORUMLAR

Berat Kandili orucu kaç gün tutulur? Günahların beraat ettiği gece oruca nasıl niyet edilir?
Berat Kandili orucu kaç gün tutulur? Günahların beraat ettiği gece oruca nasıl niyet edilir?
YAŞAM
26 Mart 2021, 08:38
Berat Kandili orucu kaç gün tutulur? Günahların beraat ettiği gece oruca nasıl niyet edilir?
Recep, Şaban ve Ramazan ayları, günahların affedildiği ve duaların kabul edildiği aylar olarak kabul edildiğinden mümkün olduğunca ibadetle geçirilmesi tavsiye edilmektedir. Ramazan ayının habercisi olan Berat Kandilinin gündüzünü oruçla geçirip gecesinde de diğer ibadetlere ehemmiyet vermek, Allah katında çok faziletlidir. Peki Berat Kandili ne zaman? Berat Kandili orucuna nasıl niyet edilir?
YORUMLAR 10
 • mürsel 9 ay önce Şikayet Et
  Herkesin BERAT kandili Mübarek olsun.günahlar bu gece affolunur ama kul hakkı affolmuyor Kulhakkından kurtulun...
  Cevapla
 • Bülent 9 ay önce Şikayet Et
  mübarek gece ya da mübarek gün diye bişe yok,önem atfedilmiş bir veya iki önemli gün var islamda,onları da araştıran bulur ve öğrenir,onun dışında herhangi bir güne önem atfetmek onu özel kılmak islam dininin değil hıristiyanlığın temel direklerinden biridir,Hıristiyanlıktaki bu davranış şekli kendi popüler kültürlerine de yansıyarak ,anneler,günü,doğum günü,babalar günü,sevgililer günü,şükran gecesi,bilmem ne yıldönümü gibi pek çok kez kendini tekrar eden bir hal almış,yine popüler kültürün getirdiği diğer bir özellikle de (çok hızlı yayılma) tüm dünyaya yayılmıştır.
  Cevapla
 • Uğur 9 ay önce Şikayet Et
  Herkes alim zannediyor kendini. Anneler günü ile ne alakası var. Saçma saçma konuşmayın.
  Cevapla
 • Safa 9 ay önce Şikayet Et
  Göreviniz Kurana davet olması gerekirken neden uydurma bilgileri din diye anlatıyorsunuz merak ediyorum. Cevabını yazın zahmet olmazsa.
  Cevapla
 • yalçın 9 ay önce Şikayet Et
  Bu mübarek gecelere neden kandil dendiğini bir türlü anlamış değilim.Kur'an-ın hiçbir yerinde,hiçbir hadiste hiçbir mezhepte kandil diye geçmiyor.Bu nereden geldi anlamış değiliz.
  Cevapla
 • İzzeddin 9 ay önce Şikayet Et
  Osmanlı zamanında mübarek gecelerde kandiller yakıldığı için buna nispeten denilmektedir. Yoksa ben şöyle söylüyorum miraç geceni iz beraat geceniz kadir geceniz mübarek olsun
  Cevapla
 • Safa 9 ay önce Şikayet Et
  Aydın bey sadece Kuranın inmeye başladığı gece olan KADİR GECESİ ve İSRA vardır. Bu isra da rüya halinde mekkede ki uzak mescid yürüyüşüdür. Miracı zerdüşlükten çaldık ve uydurduk, Diğerlerini de Hrıstiyanlara nazire olarak uydurduk. Yani onların varda bizim neden yok saiki ile icad ettik. Kadir gecesi de bir insanın hayatına Kuran inerse o gece kadir gecesi olur. Madem mubarek günlerden bahsedeceğiz o zaman Kuran bunları bildirmelidir. Mevlid, beraat , regaip ve mirac kesinlikle Kuran da yok.
  Cevapla
 • aydın 9 ay önce Şikayet Et
  senelerdir bu kandil kelimesiyle savaş ediyorum.o zamanda kandil yakıldı diye kandil yandı kandil gecesi denmesi sebebiyle halkın dilinde plesenk olmuş bir kelime.neden şim di ampul gecesi florasan gecesi,led gecesi denmiyor madem..hele birde kutlama mesajları varki evlere şenlik.kandiliniz mübarek olsun...günümüze uyarlarsak lediniz mübarek olsun...gece demek neden bu kadar zor geliyor insanlara...KURAN da kandil diye bir şey yokki....gece var.BERAT GECESİ-MİRAÇ GECESİ-KADİR GECESİ gibi.
  Cevapla
 • TürkMücahid 9 ay önce Şikayet Et
  "berat kandilinde gündüzünü oruçla geçirmek ve gecesinde bol bol ibadet etmek çok sevaptır." EY VALLAH..! Lakin bunu anlatırken kurulan cümlelere HOCALAR ve diğer kimseler DİKKAT ETMELİ !.. Neye dikkat edeceğiz ? Bir kere ; GECE ÖNCE GELİR, GÜNDÜZ SONRA... O zaman gecesini (akşam ezanı ile başlar) ibadetle geçireceğiz. Gecenin bitiminde de Gündüzü için ORUÇ'a niyetleneceğiz. (Anlaşılmıştır her halde, selametle kalın)
  Cevapla
 • melik 9 ay önce Şikayet Et
  pazar günü tutulması gerekiyor
  Cevapla